Rybnicka Policja ostrzega przed oszustami / Policja Rybnik
Rybnicka Policja ostrzega przed oszustami / Policja Rybnik

4 lipca policjanci otrzymali informację o nieudanych próbach oszustwa, podczas których osoby podające się za funkcjonariusza policji usiłowały wyłudzić pieniądze od starszych osób.

-Przestępcy stosujący metodę na tzw. wnuczka czy policjanta, działają od wielu lat. Mimo zatrzymania przez policję w kraju wielu z nich, nadal docierają do nas sygnały o kolejnych pokrzywdzonych osobach – ostrzega sierżant sztabowy Dariusz Jaroszewski, p.o. oficera prasowego rybnickiej policji.

Przy tego typu przestępstwach bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka. -Chcemy tymi informacjami zainteresować także młodsze osoby, które dzięki bezpośrednim kontaktom z rodzicami, dziadkami i innymi starszymi osobami w rodzinie, mogą przekazać im niezbędną wiedzę. Apelujemy do opiekunów, dzieci i wnuków osób starszych, aby rozmawiali ze swoimi bliskimi o metodach działania oszustów. Prosimy przekazać seniorom, aby w żadnym przypadku nie wypłacali pieniędzy obcym ludziom, a zawiadomieni o jakimkolwiek zdarzeniu z udziałem ich bliskich najpierw sami zadzwonili do osoby, która miałaby mieć np. wypadek drogowy. W ten sposób upewnią się, czy ktoś nie próbuje ich oszukać – radzi rzecznik.

Oto najczęstsze metody działania oszustów:
Sprawcy dzwonią pod numer telefonu domowego, przedstawiając się jako wnuk, wnuczka, siostrzeniec lub siostrzenica (głos jest zniekształcony i starsi ludzie często myślą, iż dzwonią faktycznie osoby z rodziny) i proszą o pożyczkę na zakup jakiejś rzeczy w bardzo atrakcyjnej cenie. Najczęściej od razu informują „babcię” lub „dziadka”, że nie będą mogli przyjechać po pieniądze i w związku z tym gotówkę odbierze znajomy lub kolega. Po pewnym czasie znajomy „wnuczka” zjawia się w mieszkaniu ofiary po pożyczkę.

Sprawcy oszustw mogą także podszywać się pod funkcjonariuszy policji lub straży miejskiej, informując (np. że ktoś z rodziny nie ma pieniędzy, aby zapłacić mandat albo, że ktoś z bliskich popełnił przestępstwo lub wykroczenie. Jednocześnie sugerują, iż sprawę można załatwić polubownie poza prawem. Chęć udzielenia pomocy bliskim powoduje, że osoby starsze płacą za tę zmyśloną usługę znaczne sumy pieniędzy.

Szczególną ostrożność należy również zachować w stosunku do osób podających się za urzędników i przedstawicieli różnych instytucji. Często oszuści podszywają się za pracowników opieki społecznej, urzędu skarbowego czy ZUS mogą twierdzić, że ich wizyta spowodowana jest wypłatą dodatkowego świadczenia pieniężnego lub materialnego, przyznaniem większej emerytury lub renty czy zwrotem podatku dochodowego.

Aby dostać te pieniądze lub świadczenia, trzeba wnieść opłatę manipulacyjną lub przekazać gotówkę na zakup znaczków skarbowych. W ten sposób oszust chce poznać miejsce, gdzie przechowujemy pieniądze. Następnie prosi o podanie np. szklanki wody, a w międzyczasie kradnie oszczędności lub cenne przedmioty znajdujące się w mieszkaniu.

Podobne metody działania mogą być wykorzystane przez domokrążców oferujących do sprzedaży tanie towary, czy też osoby innej narodowości proszące o jałmużnę. Ostatnio w naszym regionie pojawili się oszuści, którzy działając pod legendą zbiórki odzieży używanej, wykorzystując nieuwagę, okradają domowników.

Nie pozwólmy, aby w ten sposób nasi najbliżsi stracili dorobek swojego życia. Policjanci przestrzegają mieszkańców Rybnika i powiatu rybnickiego przed oszustami wyłudzającymi od starszych osób pieniądze oraz domokrążcami. Od razu dzwońmy na policję!

Komentarze

Dodaj komentarz