Czerwionka-Leszczyny: Nowe mieszkania dla 51 rodzin

Przed laty mieszkali tam pracownicy pobliskiej kopalni Dębieńsko. Małe pokoje, wspólne łazienki na korytarzach. Potem, wraz z zamknięciem kopalni, budynek niszczał. Nieużytkowana część dawnego hotelu robotniczego przy ulicy Młyńskiej w Czerwionce-Leszczynach była raczej kiepską wizytówką gminy. Teraz, po latach, to się zmienia.

Zaledwie kilka miesięcy temu pisaliśmy na łamach "Nowin" o oddaniu do użytku bloku socjalnego przy ulicy Szyb Zachodni, a teraz w gminie znów szykowane są nowe mieszkania. Łącznie w remontowanym segmencie starego hotelu powstanie ich aż 51. Czerwionka-Leszczyny to jedna z niewielu gmin naszego regionu, która systematycznie, co roku, oddaje do użytku nowe mieszkania.

- To kolejna kompleksowa inwestycja, realizowana przez gminę, która łączy proces rewitalizacji infrastrukturalnej ze społeczną. Zmieniamy przestrzeń miasta, ale robimy to uwzględniając potrzeby przyszłych mieszkańców i angażując ich w konkretne działania. Jak wskazują poprzednie tego typu realizacje, połączenie obu procesów inwestycyjnych pozwala osiągnąć najlepsze efekty - podkreśla Wiesław Janiszewski, burmistrz Czerwionki-Leszczyn.

W zdewastowanym przez ostatnie lata budynku powstaje obecnie 51 mieszkań socjalnych, w tym 10 mieszkań chronionych. Oprócz niepełnosprawnych mieszkania dostaną także na przykład rodziny z dziećmi, które borykają się z pewnymi problemami, oraz osoby samotne, które oczekują na przydział mieszkania socjalnego. Będzie tam też miejsce na pomieszczenia biurowe i usługowe oraz tzw. Centrum Usług Społecznych.

Ale to jeszcze nie wszystko, bo nowym lokatorom zostanie oddana naprawdę fajna przestrzeń do życia – wraz z placem zabaw, siłownią i boiskiem! Realizację zadania wspierają fundusze unijne w kwocie blisko 4 mln zł. Wszystko to po to, by w okolicy nie powstało nowe getto. Urzędnicy liczą, że takie otoczenie, fakt, że wraz z lokalem mieszkańcy otrzymają także nową, potrzebną im do życia infrastrukturę, sprawi, że cała okolica odżyje i nie będzie mowy o wykluczeniu społecznym.

Co ważne, mieszkania dostaną osoby, które oprócz lokum chcą także podjąć jakieś działania w celu poprawy swojej sytuacji życiowej – odbyć szkolenia, uczestniczyć w dodatkowych zajęciach. I tak na przykład dzięki zajęciom z doradcą zawodowym uczestnicy projektu zdobędą wiedzę na temat poruszania się na rynku pracy. Zaplanowano także różne formy działań, adresowane do najmłodszych mieszkańców. Wszystkie te zabiegi służyć będą ekonomicznemu i społecznemu usamodzielnieniu się osób objętych wsparciem.

- Stawiamy na wprowadzenie różnego rodzaju zajęć, których celem będzie poprawa funkcjonowania przyszłych mieszkańców budynku w społeczności lokalnej – zaznacza Celina Cymorek, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach. - Bardzo ważna jest dla nas integracja mieszkańców obszaru rewitalizowanego. Należy pamiętać, że te osoby wejdą w nowe środowisko, liczymy, że otrzymają najlepsze wzorce od mieszkańców, którzy w tej chwili zamieszkują tę część dzielnicy. Będziemy także pracować nad poprawą umiejętności społecznych osób korzystających z nowo utworzonej infrastruktury - dodaje.

Zakończenie zadania zaplanowano na wiosnę przyszłego roku.

Komentarze

Dodaj komentarz