Tak będzie wyglądała nowa siedziba biblioteki / UM Żory
Tak będzie wyglądała nowa siedziba biblioteki / UM Żory

Ireneusz Stajer
Nowoczesny dworzec kolejowy i nowa siedziba biblioteki to dwie miejskie inwestycje, które otrzymały ponad 15,5 mln zł unijnego dofinansowania! Na tę wiadomość żorzanie czekali od dawna.
Prawdziwą metamorfozę przejdą budynki dworca kolejowego oraz dawnego młyna elektrycznego. Dotacja z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa obejmuje dwa etapy projektu, prace potrwają w latach 2018-2021.
W ramach pierwszego zaplanowano rewitalizację, przebudowę i rozbudowę budynku PKP. –Zakłada także adaptację jego pomieszczeń na cele społeczne – utworzenie Centrum Integracji Społecznej i Centrum Aktywności Lokalnej, których celem będzie wspieranie rozwoju różnych form aktywności zawodowej, edukacyjnej oraz społecznej klientów pomocy społecznej – mówi prezydent Waldemar Socha.
Program rewitalizacji obiektu wymaga również zachowania podstawowych funkcji, niezbędnych do funkcjonowania dworca kolejowego, takich jak: poczekalnia, toalety ogólnodostępne oraz kasy lub biletomaty.
Ponadto, w holu budynku powstanie punkt gastronomiczny oraz strefa dla dzieci. Z kolei na piętrze znajdą się dwie sale wielofunkcyjne (jedna dla 40 osób, druga dla 15). W planach jest także zagospodarowanie przestrzeni wokół dworca – powstaną chodniki i parking. Obiekt w całości będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Drugi etap to rewitalizacja dawnego młyna, który zmieni swoje dotychczasowe przeznaczenie i, poprzez przebudowę wnętrz, zostanie dostosowany do nowej funkcji.
-Zostanie przystosowany i zaadaptowany na cele kulturalne i społeczne, czyli Spółdzielnię Kultury – nową siedzibę Miejskiej Biblioteki Publicznej. Zależy nam na stworzeniu innowacyjnej oraz funkcjonalnej placówki o ciekawej architekturze i odpowiednio dużej powierzchni użytkowej, z licznymi multimedialnymi rozwiązaniami i nowoczesnym wystrojem – podkreśla gospodarz magistratu
W ramach inwestycji, pomiędzy zabudowaniami dawnego młyna, powstanie Atrium Kultury z placem i ciągami pieszymi. Czytelnicy będą mogli skorzystać także z „Letniej czytelni” na tarasie.
Spółdzielnia Kultury stanie się miejscem dającym również możliwość miłego spędzenia czasu. Ponadto stanowić będzie trwałą platformę międzykulturowych i międzypokoleniowych działań realizujących potrzeby intelektualne, emocjonalne i integracyjne użytkowników.
Dodajmy, że oba budynki powstały w XIX wieku – amerykański młyn parowy w 1840 roku, a budynek dworca kolejowego w latach 80. Obiekty od wielu lat były jednak nieużytkowane.

Galeria

Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz