Jedno ze zdjęć z wystawy / Bartłomiej Rochalski
Jedno ze zdjęć z wystawy / Bartłomiej Rochalski

Od środy, 21 marca, w punkcie informacji miejskiej Halo! Rybnik oglądać można wystawę zdjęć “Nieboczowy – znikająca wieś” Bartłomieja Rochalskiego i Tomasza Karnowki. Wernisaż 21 marca o godzinie 17.

Wystawa jest częścią 15. Rybnickiego Festiwalu Fotografii i prezentuje dokument fotograficzny, pokazujący konsekwencje budowy zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny w 2017 r.

Rzadko się zdarza, żeby z powodu wielkich inwestycji realizowanych przez państwo konieczne było przesiedlenie całej miejscowości. Nieboczowy to prawdopodobnie trzeci taki przypadek w historii naszego kraju.

Budowa zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny, której konsekwencją było wysiedlenie wsi zamieszkałej przez około 700 osób, to okres wielu trudnych decyzji, licznych konfliktów i emocji. Oficjalnie od 1 stycznia 2017 r. Nieboczowy posiadają nową lokalizację, kilka kilometrów na południowy-wschód od miejsca, które dzisiaj jest już nazywane Stare Nieboczowy lub Nieboczowy Uroczysko.

- Nasza wystawa pokazuje stan z marca 2017 roku, to co pozostało z miejscowości, która jeszcze nie tak dawno wygrywała konkursy na najpiękniejszą wieś województwa. Zaglądamy do opustoszałych domów, niekiedy zdewastowanych przez złomiarzy lub efektownie zburzonych przez wojsko wykorzystujące je do ćwiczeń. Na naszych zdjęciach pojawiają się też nieliczni mieszkańcy, którzy z różnych powodów nie rozstali się ze swoimi domami. Zaglądamy do działającego do samego końca baru, w którym nadal można przy piwie zagrać w skata – mówia autorzy.

Fotografocy podkreślają, że celem wykonanych zdjęć nie było w żadnym wypadku podsycanie emocji byłych mieszkańców Starych Nieboczów, czego jednak nie udało się uniknąć.

- Staraliśmy się również nie naruszyć niczyjej prywatności. Uważamy jednak, że do obowiązków fotografa należy dokumentowanie tak niezwykłych momentów jak znikanie wsi o kilkusetletniej historii - mówią.
Aktualnie na obszarze Starych Nieboczów nie istnieje żaden budynek.

Autorzy fotografii
Bartłomiej Rochalski (1985) – mąż, ojciec dwóch synów, zawodowo górnik, pasjonat fotografii studyjnej, krajobrazowej, reportażowej (dorywczo fotograf komercyjny). Jeden z założycieli Stowarzyszenia Fotografów FOTOBALANS, którego członkiem jest do dzisiaj.

Tomasz Karnowka (1965) – pasjonat fotografii, mieszkaniec Rybnika, zawodowo związany z górnictwem, członek Stowarzyszenia Fotografów FOTOBALANS, wcześniej członek Grupy Fotograficznej INDYGO.

Komentarze

Dodaj komentarz