Plakat wydarzenia / Materiały prasowe
Plakat wydarzenia / Materiały prasowe

Zdjęcia znikającej wsi Nieboczowy obok fotografii z Wołynia, gdzie w latach 40. znikały polskie wsie. W dniach 23-25 marca po raz piętnasty do Rybnika przyjadą opowiedzieć o swojej twórczości wybitni artyści reprezentujących różne gatunki fotografii.

W tym roku Rybnicki Festiwal Fotografii organizowany przez Fundację PGE Energia Ciepła będzie gościł tak znakomitych twórców jak: Tomasz Tomaszewski, Robert Wolański, Marek Arcimowicz, Weronika Gęsicka, Tomasza Wysocki, Maciej Moskwa, Marek Lapis oraz Krystian Bielatowicz.


Osią festiwalu są spotkania autorskie, podczas których zgromadzona publiczność ma okazję poznać przekrój twórczości najwybitniejszych artystów różnych gatunków fotografii: portret, dokument, reportaż, krajobraz, modę, akt, kreację, reklamę.

Wśród wielu znakomitych wydarzeń 15.RFF na szczególną uwagę zasługują dwie premiery, które będą miały miejsce właśnie w Rybniku. To wystawa „Pisarze” Krzysztofa Gierałtowskiego, prezentująca 50 portretów polskich ludzi pióra (w większości już nieżyjących), oraz spotkanie autorskie z książką „Echo” Magdaleny i Maksymiliana Rigamontich, która ukaże się drukiem w marcu i opowiada o Wołyniu.

Choć Rybnicki Festiwal Fotografii jest prawie równolatkiem Miesiąca Fotografii w Krakowie, a jego formuła przypomina młodszy stażem FotoArt Festiwal w Bielsku-Białej, to jednak specyfika RFF jest w sumie nieporównywalna do żadnej tego typu imprezy w Polsce.

Wstęp na Festiwal jest bezpłatny. Każdy może otrzymać bezpłatny katalog festiwalowy (w którym znajduje się po jednej fotografii każdego z autorów prezentowanych w danej edycji), Każdy może uczestniczyć w spotkaniach autorskich z najwybitniejszymi twórcami fotografii. W ramach Festiwalu zaprezentowanych zostaje około 15 wystaw (indywidualnych i zbiorowych), co sprawia, że podczas każdej edycji można obejrzeć kilkaset zdjęć. Wystawy zbiorowe przygotowywane są przez kluby i stowarzyszenia fotograficzne z całej Polski, a także z Czech,

Tylko RFF prowadzi Galerię Otwartą, która jest dla uczestników festiwalu tym, czym Speakers' Corner w Hyde Parku dla Brytyjczyków: to miejsce-symbol wolności słowa. Każdy może tutaj wejść „z ulicy” i po prostu powiesić swoje prace w wyznaczonej przestrzeni na czas trwania programu głównego.

Oficjalna strona festiwalu: www.festiwal.rybnik.pl.


PROGRAM FESTIWALU

21.03, godz. 17:00, Halo Rybnik, ul. Jana III Sobieskiego 20
Wernisaż wystawy „Nieboczowy – znikająca wieś”, Bart Rochalski i Tomasz Karnowka

Wystawa prezentuje dokument fotograficzny pokazujący konsekwencje budowy zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny w 2017 roku, w postaci przesiedlenia 700 mieszkańców.

23 marca, godz. 18:30
Oficjalne otwarcie festiwalu

Fundacja PGE Energia Ciepła, ul. Podmiejska

23 marca, godz. 19:00
Tomasz Tomaszewski

www.tomasztomaszewski.com
Tomasz Tomaszewski posiada stopień doktora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, agencji Visum Archiv w Hamburgu, agencji National Geographic Creative w Waszyngtonie oraz American Society of Media Photographers. Zajmuje się fotografią prasową, publikuje swoje zdjęcia w najważniejszych pismach polskich i wielu zagranicznych, jak: National Geographic Magazine, Stern, Paris Match, GEO, New York Times, Time, Fortune, Elle, Vogue. Wydał kilka książek autorskich: Ostatni. Współcześni Żydzi polscy (tekst Małgorzata Niezabitowska), W poszukiwaniu Ameryki (tekst Małgorzata Niezabitowska), Cyganie – inni ludzie tacy jak my, W Centrum, Niezwykła Hiszpania, Rzut beretem, Zapewnia się atmosferę życzliwości, To, co trwałe. Górale, tradycja i wiara, oraz ilustrował swoimi pracami kilkanaście prac zbiorowych. Autor wielu wystaw indywidualnych w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Japonii, Holandii, Włoszech, Irlandii, Niemczech, Indonezji, Brazylii, na Madagaskarze i w Polsce. Jest laureatem polskich oraz międzynarodowych nagród fotograficznych. Od ponad trzydziestu lat współpracuje z magazynem National Geographic USA, w którym opublikował osiemnaście esejów fotograficznych, a od 1999 roku jest głównym konsultantem jego polskiej edycji. Uczy fotografii w Polsce, USA, Niemczech i we Włoszech.

24 marca, godz. 12:30 – 15:30
Warsztaty fotograficzne

Praktyczne warsztaty, podczas których dowiesz się jak za pomocą Lightrooma zarządzać projektem fotograficznym od początku do końca. W programie:
• potęga tworzenia kolekcji, zarządzanie seriami, smart collections - co to jest i dlaczego warto używać?
• systemy wyboru zdjęć - jak wybrać właściwe zdjęcie i nie pogubić się w gąszczu plików?
• spójna postprodukcja zdjęć na przestrzeni wielu lat - jak sprawić, że zdjęcia z różnych aparatów czy obiektywów wyglądać będą podobnie
• jak skutecznie zarządzać archiwami w Lightroomie
• właściwe przygotowanie plików do druku i internetu
• workflow fotografa na przykładzie konkretnych projektów

Warsztaty prowadzi Michał Mrozek – pomysłodawca i redaktor naczelny magazynu PokochajFotografie.pl. Fotograf dokumentujący i portretujący życie. Ciekawi go człowiek i jego codzienność. Od wielu lat uczy i promuje fotografię, organizując projekty i warsztaty fotograficzne na różnych kontynentach z najwybitniejszymi fotografami. Jest ekspertem Lightrooma i autorem szkoleń w tym temacie. Z zamiłowania grafik, uwielbia dobry design i ładne literki. http://michalmrozek.pl


24 marca, godz. 16:00
Marek Lapis

www.mareklapis.com
Marek Lapis – rocznik 1968, mieszka w Koziegłowach koło Poznania. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików i członek Kolektywu Fotografów AFTERIMAGE. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego.
Zajmuje się fotografią dokumentalną, reportażem i szeroko pojętą fotografią społeczną. Laureat prestiżowych konkursów fotograficznych m.in.: International Photography Awards 2013, 2017 Los Angeles, PX3 Paris 2015, 2016; Tokyo International Foto Awards 2016; Grand Press Photo 2008, 2015 i 2016; Black & White Spider Awards Los Angeles 2015, 2016, 2017; Leica Street Photo, BZ WBK PRESS FOTO, Moscow International Foto Awards 2016, Polski Konkurs Fotografii Sportowej 2014 i 2016; National Geographic Polska, Projekt Przetwórnia, Kreatywna Kultura 2016 i 2017, MonoVision Awards, Monochrome Awards. Uczestnik prestiżowych warsztatów: Magnum Photos, Ryszard Horowitz Workshop: Art and Computers – Expanding Imagination oraz Canon Student Program Magnum Photos na festiwalu fotoreportażu i dokumentu Visa Pour L'Image Perpignan 2017 we Francji.
Publikowany w większości polskich czasopism oraz tygodników opinii (Wprost, Polityka, Newsweek, Przekrój) oraz w mediach zagranicznych m.in.: Time, Focus, The Sunday Telegraph, Reuters, Le Figaro. Wykładał Fotografię w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa oraz w Wielkopolskiej Szkole Fotografii. Wykładowca międzynarodowych warsztatów fotograficznych dla osób upośledzonych intelektualnie w roku 2013 i 2015 oraz pomysłodawca i twórca autorskiego programu warsztatów dla osób niesłyszących, który obecnie realizuje w Towarzystwie Osób Niesłyszących TON w Poznaniu.
Do 1996 roku etatowy fotoreporter tygodnika Wprost, później pracował we własnej Agencji Fotograficznej ArtMedia. Od 2000 roku współpracuje z Polską Agencją Fotografów FORUM. Fotografuje środowiska niszowe, wyalienowane z ogólnie pojmowanego społeczeństwa. W fotografii interesuje go przede wszystkim Człowiek i jego Emocje. Fotografując innych, poznaje coraz bardziej siebie. Fotografia jest dla niego profesją i pasją.

24 marca, godz. 17:00
Weronika Gęsicka

www.weronikagesicka.com
„Najgorętsze” nazwisko wśród twórców tzw. „młodego pokolenia” - nawet Madonna udostępniła na swoim Instagramie zdjęcie autorstwa Weroniki Gęsickiej...
Weronika Gęsicka – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki oraz Akademii Fotografii w Warszawie. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Laureatka m.in. Foam Talent (2017), Spotlight Award (2017, Belfast Photo Festival) i LensCulture Emerging Talent Awards (2016). Finalistka Prix HSBC pour la Photographie (2017), Prix Levallois (2016) i sekcji ShowOFF na festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie (2016). Jej prace publikowane były w Foam Magazine, The New York Times, The Guardian, Internazionale i wielu innych. W swoich projektach podejmuje tematy dotyczące pamięci i mechanizmów jej działania. Interesują ją związane z tym teorie naukowe i pseudonaukowe, mnemotechniki oraz różnego rodzaju zaburzenia. Obszar jej działania to przede wszystkim fotografia, ale tworzy również obiekty i różnego rodzaju przedmioty. Ważną częścią jej twórczości jest praca na materiałach archiwalnych.

24 marca, godz. 18:00
Marek Arcimowicz

www.arcimowicz.com
Fotograf na planie programu TVN „Kobieta na krańcu świata”, czyli Marek Arcimowicz o pracy z Martyną Wojciechowską
Marek Arcimowicz – fotograf zawodowy od „zadań specjalnych” z ponad 20-letnim stażem. Fotograf magazynu National Geographic Polska – od początku jego istnienia, czyli od roku 1999. Od 2014 uczestniczy jako fotograf w projekcie Kobieta Na Krańcu Świata – Martyny Wojciechowskiej. Okazjonalnie wykładowca akademicki. Początkowo jego zainteresowania fotograficzne skupiały się wokół architektury i sztuki użytkowej. Przez ostatnie lata koncentruje się głównie na aspektach dynamiki i ruchu w fotografii. Wynika to z jego zaangażowania w dalekie wyprawy i w sporty ekstremalne.
Fotografował w różnych stronach świata, w regionach obcych kulturowo Europejczykowi, bardzo egzotycznych, dziwnych, nieznanych, odległych – od śnieżnej pustki Spitsbergenu, przez pustynię Gobi, Papuę, Indie, Mongolię, Nepal i himalajskie szczyty. Uczestnik i organizator wypraw wspinaczkowych, eksploracyjnych i naukowych. W ramach międzynarodowej ekspedycji naukowej w roku 2012 wspiął się na niezdobyty wcześniej szczyt Tramen Tepui w Wenezueli, plonem wyprawy było również odkrycie 3 nieznanych dotąd gatunków zwierząt. Uczestnicząc we wspólnych wyprawach, wspinając się i fotografując niejednokrotnie współdziałał z elitą wspinaczy i alpinistów. Przez lata redaktor i „frontowy” fotograf Magazynu „Góry". Jego prace i artykuły publikowano na łamach wydawnictw książkowych i prasy, m.in.: National Geographic, Traveller, Geo, Podróże, Focus. Jego prace były eksponowane na wystawach Oczami Fotografów National Geographic. Współpracował z czołowymi agencjami reklamowymi w Polsce i za granicą, a jego prace były wielokrotnie nagradzane na świecie.


24 marca, godz. 19:00
Robert Wolański

www.instagram.com/robertwolanski
Robert Wolański – uhonorowany licznymi nagrodami, m.in: Idea Awards, Chimery, GrandFront czy Nagroda Artystyczna Hestii. Ukończył Wydział Operatorski łódzkiej Szkoły Filmowej trafiając do niej za sprawą fascynacji fotografią, szczególnie portretem i… reportażem wojennym. Fotografię jako drogę życiową wybrał już w wieku 14 lat. Po studiach mieszkał i pracował w Paryżu od 1989 roku. Wykorzystując potencjał Szkoły Filmowej do roku 1992 pracował jako operator kamery w stacjach francuskich telewizji, robiąc reportaże oraz seriale telewizyjne. Stąd trafił na krótko do filmu i reklamy telewizyjnej, jako drugi asystent operatora pracując u boku jednego z najlepszych francuskich operatorów Thierry’ego Arbogasta (najbardziej znanego ze zdjęć do filmów Luca Bessona – Wielki Błękit, Leon Zawodowiec, Piąty Element). Z kolei możliwość pracy na planie filmu Roberta Altmana zaowocowała krótkim spotkaniem z charakterystyczną Rossy de Palma, z którą zrealizował sesję mody z kolekcją Jean Paul Gaultier.
Od 1997 pracuje w Polsce realizując sesje do wszystkich wiodących magazynów i agencji reklamowych. Przed jego obiektywem stanęli m.in. Patricia Kaas i Pierce Brosnan, a także niemalże wszyscy czołowi polscy artyści: aktorzy, reżyserzy, piosenkarze, malarze, gwiazdy telewizji, osoby publiczne. Dwukrotnie zrealizował zdjęcia do Kalendarza „Dżentelmeni“ Oliviera Janiaka.
Współpracuje z wieloma teatrami, w tym z Teatrem Wielkim i Operą Narodową, realizując wydawnictwa i plakaty do oprawy wizualnej wiodących przedstawień, takich jak głośne „Powder Her Face“ w reżyserii Mariusza Trelińskiego.
Jest jednym z trzech ambasadorów marki Sony w Polsce. Posiada francuskie obywatelstwo.

25 marca, godz. 14:00
Spotkanie z Magdaleną i Maksymilianem Rigamonti wokół ich książki „Echo” o Wołyniu, która ukazała się drukiem w marcu 2018 roku. Spotkanie odbędzie się w Halo! Rybnik przy ul. Jana III Sobieskiego 20.

Książka dotyczy miejsc w zachodniej Ukrainie, na Wołyniu, gdzie autorzy jeździli przez cztery lata. Dziś są tam tylko puste miejsca po dawnych polskich osadach i wsiach, bo prawie wszystkie zniknęły w 1943 roku. Można je znaleźć tylko na starych mapach, ale tam materialna jest tylko pustka. Książka jest próbą opowiedzenia historii Wołynia – krainy skażonej śmiercią.

Magdalena Rigamonti – dziennikarka „Dziennika Gazety Prawnej”. W 2014 uzyskała Nagrodę Grand Press w kategorii "wywiad" za wywiad „Zasady są jasne: wygrała ta partia i morda w kubeł” (przeprowadzony z Marcinem Wolskim). W 2017 przyznano jej Nagrodę im. Dariusza Fikusa za dziennikarstwo najwyższej próby. Często można ją oglądać w „Loży prasowej”w stacji TVN24.
Opublikowała kilka książek: Bez strachu. Jak umiera człowiek (współautor: Adam Ragiel); Straty. Żołnierze z Afganistanu (współautor: Maksymilian Rigamonti); Zatrzymać czas. Sekrety medycyny estetycznej (współautor: Krzysztof Gojdź)

Maksymilian Rigamonti – fotoreporter, od 2005 roku współpracował z tygodnikiem Newsweek Polska. Od 2011 do 2015 roku fotoreporter tygodnika Wprost. Obecnie fotograf Dziennika Gazety Prawnej. Pięciokrotnie był w bazach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. W 2011 roku otrzymał specjalną nagrodę Banku w konkursie BZ WBK Press Foto przyznaną za fotoreportaż o katastrofie w Smoleńsku. W 2012 roku jego projekt „Bykownia. Archeologia zbrodni" został sfinansowany przez Narodowe Centrum Kultury. Przy współpracy Press Club Polska powstał katalog i wystawa plenerowa. Prezydent RP Bronisław Komorowski objął ten projekt swoim patronatem, a ten wygrywał główną nagrodę w konkursie Grand Press Photo 2012 - Zdjęcie Roku - zdobywając równocześnie 1. miejsce w kategorii Fotoreportaż „Życie codzienne”. W 2013 roku opublikował książkę „Afganistan jest w nas” z tekstami m. in. Ewy Rubinstein, Jana Grarupa i Pawła Reszki. Projekt był finansowany przez Narodowe Centrum Kultury. W 2014 roku otrzymał roczne stypendium twórcze od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
www.maksymilianrigamonti.com


25 marca, godz. 16:30
Maciej Moskwa

www.testigo.pl

Maciej Moskwa – fotograf, absolwent i wykładowca Sopockich Szkół Fotografii, założyciel kolektywu dokumentalistów Testigo Documentary, będącego platformą do publikowania opowieści fotograficznych. Na stronie www.testigo.pl jest mapa, na której można prześledzić zaangażowanie w tematy z Polski i świata: od Alaski przez Ghanę, Syrię, Irak, Somalię, Sudan Południowy po Mongolię czy Indonezję.
Od 2011 roku dokumentuje skutki konfliktu w Syrii, współautor książki "SURA" o wojnie i rewolucji syryjskiej. Laureat głównych nagród w konkursach Grand Press Photo, BZ WBK Press Foto, Fotoreporter Roku oraz Gdańsk Press Photo. Autor kilku wystaw zbiorowych i indywidualnych. Uwielbia czarno-białe obrazy, perskie dywany i kawę z kardamonem. Mieszka w Gdańsku.

25 marca, godz. 17:30
Tomasz Wysocki

www.wysockiphotography.com
Tomasz Wysocki – urodzony w 1990 roku. Student kierunku Fotografia w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Zajmuje się głównie fotografią inscenizowaną. Każdy element planu fotograficznego jest precyzyjnie zaaranżowany, a fotografie są realizowane bez manipulacji obrazem czy fotomontażu.
Brał udział w wystawach zbiorowych, m.in.: 45 frames from PhotoVogue, organizowanej przez redakcję włoskiego „Vogue” w Leica Gallery w Mediolanie (2015); The National Film & Photo School podczas Copenhagen Photofestiwal 2013; Prima Materia w Design Akademie Berlin (2016); Fotofever Paris 2017 w Carrousel du Louvre.
Swoje prace prezentował także na wystawach indywidualnych, m.in.: w ramach łódzkiego Fotofestiwalu (2014 i 2015); w Leica Gallery w Warszawie (2015 i 2017); w Muzeum Śląska Opolskiego (w ramach Opolskiego Festiwalu Fotografii 2016).
Laureat Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2014) oraz stypendysta Ministra Nauki (2014, 2016).


25 marca, godz. 18:30
Krystian Bielatowicz

www.bielatowicz.com

Krystian Bielatowicz – fotograf, filmowiec, archeolog. Specjalizuje się w dokumencie fotograficznym i filmowym. Redaktor portalu SzerokiKadr.pl, postrzeganego przez wielu jako najlepszy serwis o fotografii w Polsce. Realizuje tam wszystkie multimedia, tworząc tym samym jedyne takie miejsce w sieci, z bazą ponad stu wywiadów z najwybitniejszymi polskimi fotografami ze wszystkich dziedzin. W 2009 r. stworzył autorskie wideoporadniki o fotografii.
Wykładowca Akademii Nikona, ekspert z zakresu fotoreportażu, filmu, street photo i fotoekspedycji. Na swoich warsztatach przeszkolił już ponad tysiąc osób. Zasiadał w jury konkursu Grand Press Photo (2014, 2015) oraz w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Fotomaraton 2015 Szczecin”.
Swoje prace prezentował na wystawach w Polsce, Nowym Jorku, Peru. Jego materiały były publikowane w najważniejszych tytułach prasowych, m.in. w National Geographic, Polityce, Newsweeku, Dużym Formacie.

Ponadto, podczas Festiwalu będzie możliwość zakupu książek fotograficznych przywiezionych m.in. przez: Pix.House, Sputnik Photos, Blow UP Press

Komentarze

Dodaj komentarz