Głwnym założeniem debaty była wymiana dobrych praktyk i wiedzy w zakresie działań podejmowanych na rzecz walki z niską emisją
Głwnym założeniem debaty była wymiana dobrych praktyk i wiedzy w zakresie działań podejmowanych na rzecz walki z niską emisją

Konferencja w CKI Politechniki Śląskiej była okazją między innymi do oceny rezultatów wejścia w życie uchwały antysmogowej, zdiagnozowania jakości atmosfery regionu oraz dyskusji o skutkach zdrowotnych wynikających z zanieczyszczenia powietrza. Zaprezentowano także ekopatrol GIG.

Pod hasłem „Niska emisja – węgiel tak, smog nie” w Centrum Kształcenia Inżynierów Politechniki Śląskiej odbyła się konferencja naukowa poświęcona problemowi zanieczyszczenia powietrza.

Debatę zorganizowały wspólnie miasto Rybnik, Główny Instytut Górnictwa, Politechnika Śląska – Centrum Kształcenia Inżynierów, Uniwersytet Śląski w Katowicach oraz Sekcję Ekonomiki i Organizacji Górnictwa Komitetu Górnictwa Polskiej Akademii Nauk.

Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął ksiądz arcybiskup dr Wiktor Skworc, metropolita katowicki. Słowo do uczestników spotkania w jego imieniu wygłosił ksiądz dziekan prałat dr Grzegorz Olszowski, proboszcz parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Rybniku.
Ekologiczny rachunek sumienia

–W obliczu degradacji środowiska naturalnego papież Franciszek w encyklice „Laudato si”, zaprosił nas wszystkich do dialogu dotyczącego naszego wspólnego domu, którym jest ziemia. Dzisiejsza konferencja poszerza wspomniany dialog, z którego z pewnością wyniknie dobro, które stanie się udziałem nas wszystkich. Papież Franciszek w przywołanej encyklice wyjaśnia, że „wszystko jest ze sobą powiązane. Konieczne jest połączenie troski o środowisko ze szczerą miłością do człowieka i z ciągłym zaangażowaniem wobec problemów społeczeństwa”. Dlatego możemy dziś głośno mówić: węgiel – tak! ale smog – nie! Dzisiejsza konferencja to zatem kolejna wspólnotowa mobilizacja, aby czynić ekologiczny rachunek sumienia – wskazywał w swoim liście arcybiskup dr Wiktor Skworc, który przebywał w Watykanie.

Metropolita został zaproszony przez Sekretariat Stanu w związku ze szczytem klimatycznym Organizacji Narodów Zjednoczonych, który zaplanowano od 3 do 14 grudnia w Katowicach. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na organizację zgromadzenia ma przeznaczyć ponad 127 mln zł.

Głównym założeniem spotkania była wymiana dobrych praktyk i wiedzy w zakresie działań podejmowanych na rzecz walki z niską emisją oraz rozwijanie współpracy wielu środowisk w tym obszarze. Debatę dofinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Konferencję zaadresowano do szerokiego grona odbiorców, m.in. parlamentarzystów, samorządowców, przedstawicieli instytucji i organizacji ekologicznych, firm z branży górniczej i energetycznej oraz wszystkich zainteresowanych tematem poprawy jakości powietrza. Sala była pełna słuchaczy.

Konferencji towarzyszył pokaz ekopatrol Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach ze specjalistycznym wyposażeniem do pomiaru zanieczyszczeń powietrza.
–Na zestaw badawczy ekopatrolu GIG składa się samochód elektryczny wyposażony w stację meteo i platformy pomiarowe – dron z autorskimi czujnikami GIG. Metoda pomiaru pozwala m.in. na ocenę gęstości zapylenia i rozkładu granulometrycznego pyłów takich jak PM1, PM2.5 i PM10. Urządzenie, pobierając próbkę dymu z komina, natychmiast bada jej skład. Za pomocą specjalnego oprogramowania dane trafiają do operatora i są zapisywane w bazie. Zgromadzone dane opracowuje się następnie w formie raportu z przeprowadzonych badań i analiz wraz z ich interpretacją i wizualizacją – wyjaśnił profesor Stanisław Prusek, naczelny dyrektor GIG.

Więcej przeczytacie w środowych "Nowinach".

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz