Archiwum / Grzegorz Matusiak
Archiwum / Grzegorz Matusiak

 

Nad programem pracował m.in. Zespół Trójstronny ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników, w skład którego wchodzą przedstawiciele rządu, spółek węglowych i związki zawodowe. Głównym celem programu "jest tworzenie warunków sprzyjających budowaniu rentownego, efektywnego i nowoczesnego sektora górnictwa węgla kamiennego". Ponadto w bieżącym miesiącu Komisja Europejska notyfikowała dodatkową pomoc publiczną o kolejne 5 miliardów dla polskiego górnictwa. Tym samym możliwości pomocy państwa pozwalają tworzyć nowe inwestycje na terenach pogórniczych pod działania rewitalizacyjne do 2023 roku.

 

Uważam, że uzyskane wsparcie finansowe, pozwoli tworzyć podstawy pod nowe możliwe działalności gospodarcze na zrewitalizowanych terenach wielu miast naszego regionu. Uważam również, że przyznanie wyróżnienia człowieka roku 2017 Grzegorzowi Tobiszowskiemu, wiceministrowi energii, przez media górnicze stanowi swoiste uznanie za podstawienie branży ku dobrym perspektywom, które zapewnią stabilne miejsca pracy i rozwój gospodarczy regionu. Szczególną wartością jest wypracowywanie nowych rozwiązań wspólnie ze stroną społeczną.

 

Grzegorz Matusiak, poseł na Sejm RP, wiceprzewodniczący sejmowej komisji ds. polityki społecznej i rodziny. Felietonista Tygodnika Regionalnego Nowiny

 

2

Komentarze

  • IP Prawo juz jest ale sprawiedliwość? 13 sierpnia 2018 07:30 ,można zrozumieć tak wiele : --,polityka ,brak kasy -lecz gdzie ,gdzie,gdzie jest zwykła ludzka przyzwoitość?-czyż zmuszanie robotników zatrudnionych od bardzo młodych lat do pracy dłuższej niż 45 lat ,pracujących kiedyś i obecnie wg starych praw w szkodliwych i nieb warunkach pracy ,rtęć ,nieb napięcia, wybuchowe i trujące gazy ,promieniowanie izotopowe ,hałas,pył wznoszony i gorący ,nieb cisnienia i temp a nawet wszystko to naraz z sobotami i świętami bez dni zamiennie wolnych jak to za komuny bywało a więc także w czasie ponad-ustawowym ....i co --Nikt nie wychodzi z inicjatywą ustawodawczą -emerytalną? -to musi być załatwione inaczej sprawiedliwość nie będzie sprawiedliwością a sól --solą.?
  • szlonzok węgiel w XXI w. to zło 28 lutego 2018 09:12Węgiel w XXI w. to zło. Surowiec ten, wykorzystywany do produkcji energii, jest nieefektywny, drogi, mnożący niekorzystne skutki dla środowiska naturalnego - jego wydobywanie prowadzi do zniszczenia krajobrazu, degradacji przyrody ożywionej i nieożywionej, szkodzi ludziom na powierzchni oraz infrastrukturze. Spalanie węgla rujnuje atmosferę, a pyły zawieszone wywołują choroby - w każdym wieku, w tym najcięższe i nieuleczalne. Ekonomicznie wydobywanie węgla po to, aby go następnie spalać jest nieuzasadnione - koszty ogólne (w tym degradacji środowiska, leczenia chorych, utrzymania i naprawy infrastruktury) są o wiele wyższe niż doraźne korzyści. Trzeba wyjątkowej ignorancji, ślepoty, arogancji, połączonych ze złą wolą, aby wciąż promować idee z XIX wieku, kiedy postęp technologiczny, wiedza o świecie i świadomość ludzi były bez porównania niższe niż obecnie. Jak można tkwić w ciemnocie i wciskać ludziom takie brednie? Branża górnicza nie ma przyszłości. Węgiel, jako bogactwo regionu, został zmarnotrawiony - ze szkodą dla Śląska i Ślązaków. Jeżeli dotychczas ślepcy nie nauczyli się racjonalnie gospodarować zasobami, to nie zrobią tego teraz, kiedy dostęp do pokładów jest coraz trudniejszy, kosztowniejszy, a jakość wydobywanego węgla coraz niższa. Płacimy za ich głupotę (i kłamstwa), jako mieszkańcy regionu, również zdrowiem i życiem. Trzeba inwestować w przyszłość, a nie konserwować chore sny o potędze.

Dodaj komentarz