Trwają już prace nad adaptacją, doborem obsady aktorskiej i oprawą muzyczną. W Teatrze Śląskim w Katowicach ruszyły już pierwsze przymiarki do przełożenia kultowej powieści Szczepana Twardocha "Drach" na deski teatru. Udział w tym wielkim wydarzeniu kulturalnym ma miasto Rybnik. Nie dość, że samorząd dołożył do produkcji spektaklu 400 tysięcy złotych, to premiera spektaklu uświetni tegoroczne Rybnickie Dni Literatury, które tradycyjnie odbędą się w październiku. Dziś w Teatrze podpisano umowę pomiędzy Teatrem w Rybniku, a Teatrem Śląskim w sprawie przygotowania spektaklu.

Już wiadomo, że reżyser przedstawienia i jednocześnie dyrektor Teatru Śląskiego Robert Talarczyk chce, by na scenie w "Drachu" pojawili się wybitni aktorzy.
- Rozmawiamy między innymi z Marianem Dziędzielem, który jest  bardzo zajętym człowiekiem. Pracuje przy realizacji dwóch seriali i filmu fabularnego. Rozmawiamy także z Krzysztofem Respondkiem, znanym ostatnio raczej z programów telewizyjnych i kabaretu, ale to naprawdę także świetny aktor dramatyczny i dla niego byłaby to też świetna okazja, żeby o sobie przypomnieć. Poza tym w produkcję będą zaangażowani oczywiście aktorzy na stałe współpracujący z Teatrem Śląskim - mówi reżyser spektaklu, który odpowiada także za stworzenie adaptacji powieści.

Sam autor "Dracha" przyznaje, że do prac nad scenariuszem w ogóle się nie włączył. - Nie ingeruję ani w adaptacje, ani w obsadę aktorską. Podobnie było zresztą przy adaptacji innych moich powieści. Ja z reguły nie chcę uczestniczyć w procesie adaptacji, nie bywam na próbach. Poza tym ja nie mam odruchu obrony swojego dzieła. Zdaję sobie sprawę, jak trudna to jest książka do adaptacji. Ją trzeba rozerwać na strzępy, wywrócić do góry nogami i posklejać na nowo - mówi Szczepan Twardoch.

"Drach" Szczepana Twardocha to powieść, która ukazała się w 2014 roku. Akcja rozgrywa się od 1906 do 2014 roku, głównie na terenach pomiędzy Gliwicami a Rybnikiem. W książce poznajemy losy śląskich rodzin Magnorów i Gemanderów na tle wydarzeń historycznych. 

Premiera sztuki planowana jest na 21 października oczywiście na deskach Teatru Ziemi Rybnickiej. Potem będzie wystawiana raz w miesiącu w Rybniku i na stałe w Katowicach w Teatrze Śląskim. Potem ma wyruszyć w Polskę, a miasto Rybnik jako sponsor sztuki ma mieć zapewniony swój udział w podziale zysków ze sprzedaży biletów na spektakl. - Pracujemy nad odświeżeniem formuły Rybnickich Dni Literatury, czego wyrazem jest między innymi to, że przyznajemy Górnośląską Nagrodę Literacką Juliusz. Premiera "Dracha" świetnie się w to nasze wydarzenie kulturalne wpisuje - mówi Michał Wojaczek, dyrektor Teatru Ziemi Rybnickiej.

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz