Koronawirus
Koronawirus

Miasta

Rybnik
› Żory
› Jastrzębie-Zdrój
› Wodzisław Śląski
› Racibórz
› Region
Ogłoszenia:
  1. Motoryzacja
  2. Nieruchomości
  3. Mieszkania
  4. Handel
  5. Usługi
  6. Finanse
  7. Praca
  8. Zwierzęta
  9. Matrymonialne
  10. Dodaj ogłoszenie
Od 30 maja nie musimy zasłaniać ust i nosa w przestrzeni otwartej, jeśli możemy zachować 2 m odległości od innych. Maseczki nadal są konieczne m.in. w sklepach, kościołach i autobusach. Przestały obowiązywać limity osób w sklepach, na targu, poczcie i w restauracjach.
30.05.2020
0
Był zamknięty dla kibiców i zorganizowany według zapisów regulaminu sanitarnego - wszyscy uczestnicy mieli na twarzach maseczki i starali się utrzymywać zalecany dystans społeczny.
29.05.2020
0
Zgodnie z wytycznymi ministra zdrowia w całym kraju ruszyły zakłady fryzjerskie. Odwiedziliśmy dziś w południe 18 maja salon „Metamorfoza” w Żorach-Rowniu. Okazuje się, że zajęte są już wszystkie terminy... aż do początku czerwca.
18.05.2020
1
Rozmowa z Bartoszem Demczukiem, jednym z czterech Młodych Panów z Kabaretu Młodych Panów
10.05.2020
0
Koronawirusa potwierdzono tu 178 kolejnych mieszkańców województwa śląskiego, także m.in. u 4 mieszańców Jastrzębia-Zdroju (najstarszy 72, najmłodszy 29 lat) i 7 kolejnych mieszkańców powiatu wodzisławskiego (najstarszy 52, najmłodszy 2 lata) – poinformowało 30 maja w południu biuro prasowe wojewody
30.05.2020
0
Marek Krząkała: Odrodzenie nazizmu
24.01.2018   Region   Opinie   Wydanie: 2018/03 (3152)

Marek KrząkałaNie mogę pozostawić bez komentarza tematu, który w ostatnich dniach zbulwersował całą Polskę. Tuż obok nas są ludzie popularyzujący nazizm, rasizm, ksenofobię, czczą hitleryzm i odgrażają się, że jeśli dojdzie do konfliktu zbrojnego rozliczą swoich dzisiejszych wrogów. Niestety, i trzeba to bardzo mocno podkreśli, ich działalność prowadzona jest za cichym przyzwoleniem rządzących. Nie potępiają oni jednoznacznie nawoływania do nienawiści, pozwalają na wieszanie zdjęć polskich europosłów na szubienicy, a prokuratura umarza postępowania oraz zachowuje się nieodpowiedzialnie w sprawach palenia kukły Żyda czy publicznego propagowania faszyzmu. Towarzyszy temu zazwyczaj bezczynność policji. Dlaczego tak się dzieje? Przypuszczalnie dlatego, że aktualna władza czerpie doraźne korzyści polityczne z nieoficjalnego wsparcia powyższych organizacji. Szczególnie jest ono udzielane w kontekście straszenia tematem uchodźców, muzułmanów, przedstawiania w złym świetle Unii Europejskiej, czy prezentowania mylnie rozumianej polityki narodowej i patriotyzmu. To efekt dzielenia społeczeństwa na gorszy i lepszy sort.

W 2016 roku Platforma Obywatelska składała wniosek o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego. W odpowiedzi rządzący na złość zlikwidowali zespół w MSWiA do spraw Ochrony Praw Człowieka, premier Beata Szydło rozwiązała Radę do spraw Przeciwdziałania Dyskryminacji Rasowej i Ksenofobii, a w policji zrezygnowano z komórek przenikających wprost do środowisk faszystowskich. Bezskutecznie protestował rzecznik praw obywatelskich. Ze strony polityków PiS Zbigniewa Ziobry, Mariusza Błaszczaka, czy Joachima Brudzińskiego nie widać jednoznacznych reakcji na działanie organizacji faszystowskich i nazistowskich.

Jak dobrze czuje się w Polsce ruch neonazistowski świadczą publiczne podziękowania antysemitów Międlara i Rybaka dla ministra Jakiego za wycofanie aktu oskarżenia z Prokuratury Krajowej. Wszyscy pamiętamy hasła z Marszu Niepodległości "My chcemy Boga": "Biała Polska", "Narodowy Socjalizm", "Sieg Heil", "Jedną drogą nacjonalizm, uderz, uderz w kapitalizm"? Myślę, że nasi dziadkowie walczący za wolność Ojczyzny przewracają się w grobach. Rządzący nie zauważyli tych treści, podkreślali, że to był piękny narodowościowy marsz, wręcz wizytówka polskiego patriotyzmu. Ostatnie informacje wskazują także, że stowarzyszenie, które zorganizowało urodziny Adolfa Hitlera w Wodzisławiu Śląskim, zarejestrowało publiczną zbiórkę, w ramach 1% procenta podatku na rzecz osoby prawomocnie skazanej za morderstwo. Taką informację można znaleźć na stronach rządowych. Powszechnie wiadomo, że w Polsce przy biernej postawie organów państwowych odbywają się imprezy, na których ze sceny płyną rasistowskie treści, uczestnicy eksponują tatuaże ze swastykami i wznoszą ręce w faszystowskim pozdrowieniu. To nie są niestety tylko incydenty.

Dzisiejsza władza świadomie lub nie, dopuszcza do odradzania się neonazizmu, bo potrzebuje patriotycznych klakierów. Było to widoczne podczas Marszu Niepodległości, widać to w prokuraturze, widać w wybielaniu przez polityków PiS wspomnianych wyżej wydarzeń. Rządzący oczywiście mówią, że nie ma przyzwolenia na zachowania i symbole faszystowskie czy rasistowskie, ale dotychczas przeczyły temu fakty. Dla osób, które takie treści propagują, tworzy swoiste poczucie komfortu organizacyjnego. Władza, powołując się na przypadki neonazizmu w Niemczech, zapomina dodać, że tam neonazistów zwalcza się zdecydowanie, a ich organizacje delegalizuje. Dlatego dla dobra nas wszystkich, w roku obchodów stulecia odzyskania niepodległości, niech walka z mową nienawiści, z ruchami pseudopatriotycznymi i neonazistowskimi stanie się głównym priorytetem rządzących. To jedyny sposób, byśmy jako naród mogli ponownie być wspólnotą, cieszyć się odzyskaną wolnością i być dumni z faktu, ze jesteśmy Polakami.

Marek Krząkała, poseł Platformy Obywatelskiej RP z Rybnika, felietonista Tygodnika Regionalnego Nowiny

Dodaj komentarz

Komentarze

* - pole wymagane

ślązak 2018-01-26 10:38:14
Narodowcy
Panowie sitarz deja paczo mała to wszystko pseudoNarodowcy wyrosli na kasie ONR u  finansowani po cichu przez pseudoprawice wide fundacje na koncerty i przemarsze nawet hitlerowskie flagi kupowali za panstwowe NASZE!!!! pieniadze a teraz cichosza i wszyscy łepy w piasek na filmikach Dumy i Nowoczesnosci spiewaja polski hymn i  robia niemieckie powitania reką
rozsądny 2018-01-26 10:23:17
Krząkała ma rację
Oczywistym jest, że od dawna istniały grupy o zacięciu rasistowskim (nazistowskim). Ten fakt nie podlega dyskusji. Jednak PiS ze swoimi ksenofobicznymi hasłami dodaje im odwagi - najprostszym przykładem jest Marsz Niepodległości i prezentowane na nim rasistowskie hasła. Ok, być może rasiści stanowili na nim zdecydowaną mniejszość, ale PiS do dziś jednoznacznie tych haseł nie potępił. Bagatelizował je... Na dodatek to ciągłe puszczanie oka w kierunku środowiska kibolskiego, które jest często matecznikiem rasistów. Tak więc rację ma Krząkała pisząc, że dziś jest większe przyzwolenie na takie poglądy niż kiedyś
Ślązak z krwi i kości 2018-01-25 20:53:40
Do Alberta
Chopie od razu widać, słychać i czuć jaka jest Twoja wiedza na temat RASiu, "umiłowania" Hitlera przez Ślazaków itd. Co za brednie synek wypisujesz. Na Śląsku był jest i będzie porządek bo tego jesteśmy nauczeni, a że Niemcy też lubią czystość i porządek to mamy wiele wspólnego. Zresztą co będę Ci tłumaczył skoro wypisujesz takie brednie. Szkoda "klikania".
Rybniczanin 2018-01-25 15:04:48
Odrodzenie faszyzmu
Panie Krząkała, zmień Pan dilera. Co ma PIS wspólnego z faszyzmem. Niech Pan nie myli patriotyzmu z faszyzmem. Po co Pan te głupoty wypowiada, żeby znowu zaistnieć, bo trochę się o panu cicho zrobiło, a wybory za roczek. Byle palnąć żeby ludzie nie zapomnieli.
Humberto 2018-01-25 13:54:51
Odrodzenie faszyzmu....
To nie RAŚ winny,czepiacie się ludzi,co mają inne poglądy,a co ma poseł Krząkała z faszyzmem do czynienia ? Popaczcie na kiboli LEGII W-wa,na ich transparenty... Kiedyś na mecze na Śląsku się chodziło z przyjemnością a dziś ? Kto stwarza niepokojące sytuacje i prowokuje obywateli jak nie PiS. Zdjąć opaski z ócz(sory-to wina TUSKA),BARANY z .....
~gość 2018-01-25 12:10:34
Jakie bzdury.....
Ale Krząkała "odleciał".
tutejszy 2018-01-24 23:53:20
polskie gierki nazizmem
Slazacy to ofiary polskiego patriotyzmu pompowanego przez media,szkoły itp..To polski wynalazek zeby do biało czerwonej flagi z białym ptakiem dokleic Adolfa..To dzieci i wnuki emigrantow z Polski ktorych Gierek sciagnał do kopaln jezdza hajlowac na tzw Marsz Niepodległosci w Wawie..Taki jest efekt prymitywnej polonizacji Slazakow i efekt kolonizacji Slaska pod patriotycznymi ,polskimi sloganami..
Ja 2018-01-24 18:40:45
odrodzenie
łatwo jest uderzać w cudze piersi - prawda ? Panie pośle proszę odpowiedzieć kto wydał zgodę na działalność tej organizacji, kto pozwolił na wejście RASiu do władz wojewódzkich. Najpierw proponuję przyjrzeć się działalności własnej partii a dopiero potem krytykować przeciwnika
ksiegowa 2018-01-24 15:24:44
odrodzenie nazizmu
Uważam panie pośle Krząkała z Po,że pana artykuł jest złośliwy,tendencyjny,impertynencki,żeby tylko "dowalić" PIS owi i obecnemu rządowi.Co tylko się stanie wina PIS. Czy pan czasami nie przesadza.Pamietam rownież jak pan głosował w Sejmie -zawsze za aborcją !!!
Albert (chudy) 2018-01-24 14:54:38
Obserwacje
Mnie jakoś nie dziwi że to właśnie na śląsku są takie grupy, w końcu to właśnie tutaj jest sentyment do tego co było "za Niemca", w dalszej lub bliższej rodzinie każdy znajdzie kogoś kto chwali Adolfa "bo jaki był ale dbał o porządek" to tutaj funkcjonuje RAŚ dla którego "autonomia" to tak naprawdę wejście w strukturę Niemiec. A do pana Marka mam pytanie skoro tak bardzo władza zwalcza w Niemczech neonazizm to dlaczego tak bardzo pozwala im demonstrować (np. Neo-Nazis march in Berlin to commemorate death of Hitler ally "The Telegraph")
tak 2018-01-24 12:41:44
biezący
pan Marceli Szpak ma rację ,panie pośle Marku Krząkała
Marceli Szpak 2018-01-24 10:27:11
Panie pośle
Owo odrodzenie zauważył pan trochę za późno. już na przełomie lat 80tych i 90tych płyty wydawały zespoły z nurtu nazistowskiego. Festiwale tej muzyki też nie odbywają się od czasu objęcia rządów przez PiS - odbywały się już kiedy rządziła PO, SLD czy AWS. To jest ruch działający w Polsce od wielu, wielu lat. Upolitycznianie tematu na zasadzie "bo PiS pozwala" jest niepoważne
Czytaj także
pokaż więcej
e KULTURA
Rybnik. Miasto z ikrą
Możesz ten artykuł oznaczyć jako przeczytany
enowiny.pl - blok
Koronawirus Blok
Nasza sonda
Czy jesteś za zaostrzeniem kar dla pijanych kierowców
45179,50621,50620,50602,50472,50369,50629,50628,50627,50626,50625,50623,50622,50619,50618,50617,50616,50615,50614,50613,50612,50611,50610,50609,50608,50607,50606,50605,50604,50603,50601,50514,50504,50230,50229,50200,50581,50495,50400,50291,50078,50580,50401,50293,50188,50080,44450,44340,44173,43982,43745,41464,41185,41139,41093,40871,46258,46120,46045,46031,46034