Młodzież włącza się w upamiętnienie ofiar Marszu Śmierci / Biuro Prezydenta Miasta Wodzisławia
Młodzież włącza się w upamiętnienie ofiar Marszu Śmierci / Biuro Prezydenta Miasta Wodzisławia

O godz. 10 w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (ul. Kościelna 1) zostanie odprawiona msza w intencji mieszkańców Ziemi Wodzisławskiej, poległych w obozach zagłady podczas II wojny światowej i w czasach stalinowskich. Po mszy złożenie kwiatów przy zbiorowym grobie 43 więźniów KL Auschwitz-Birkenau, zamordowanych w styczniu 1945 r. (ul. Ofiar Oświęcimskich).

Około godziny 12 projekcja dla szkół filmu "Kinderlager Pogrzebin" z udziałem reżysera Krzysztofa Korwin-Piotrowskiego.

Również w czwartek Jan Stolarz wraz z piechurami rozpocznie symboliczny przemarsz z Oświęcimia do Wodzisławia Śląskiego, gdzie w niedzielę, 21 stycznia, złoży kwiaty i zapali znicze przy tablicy upamiętniającej marsz na dworcu PKP. Towarzyszyć im będzie prezydent miasta Mieczysław Kieca. - Do udziału w wydarzeniu zachęcamy wszystkich mieszkańców – zapraszają urzędnicy.

W styczniu 1945 r. z obozu KL Auschwitz w wyniszczającą, 63-kilometrową wędrówkę wyruszyło około 56 tysięcy więźniów. Dziennie pokonując 20-30 kilometrów, 22 stycznia kolumny dotarły do naszego miasta, by w odkrytych, węglowych wagonach odjechać do obozów w głębi III Rzeszy. Mroźna i śnieżna zima, wycieńczenie ciężką pracą w obozie i brutalność hitlerowców stały się przyczyną śmierci blisko 15 tysięcy więźniów. Każde odstępstwo od kolumny karane było natychmiastową egzekucją. Na samej trasie marszu zliczono około 600 porzuconych ciał.


VII Marsz Pamięci z Oświęcimia do Wodzisławia
18-21 stycznia
18 stycznia Oświęcim-Miedźna
19 stycznia Miedźna-Studzionka
20 stycznia Studzionka-Jastrzębie
21 stycznia Jastrzębie-Wodzisław

Komentarze

Dodaj komentarz