Jedna z kontroli przeprowadzonych przez straż miejską / Straż Miejska
Jedna z kontroli przeprowadzonych przez straż miejską / Straż Miejska

- Nasi funkcjonariusze podczas kontroli nieruchomości w dzielnicy Chwałowice ujawnili w kotle centralnego ogrzewania spalanie flotokoncentratów węglowych i przekazali sprawę do sądu.
16 listopada Sąd Rejonowy w Rybniku wydał wyrok skazujący, wymierzając karę grzywny sprawcy wykroczenia w wysokości 500 zł – informuje Dawid Błatoń, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Rybniku.

1 września 2017 r. w życie weszła uchwała Sejmiku Województwa Śląskiego w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w której następuje spalanie paliw.

Wprowadziła ona zakaz spalania: węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla; mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem; paliw, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi więcej niż 15 proc.; biomasy stałej, której wilgotność w stanie roboczym przekracza 20 proc.

Jednak wraz za zmianą przepisów w tej materii nie dokonano zmian przepisów nadających uprawnienia strażom miejskim do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. Strażnicy ujawniający spalanie zabronionych materiałów mogą zastosować środek wychowawczy w postaci pouczenia bądź skierować wniosek o ukaranie do sądu.

Od 1 września strażnicy ujawnili osiem przypadków spalania takich materiałów.

4

Komentarze

  • truciciel Zaraz ide dołożyć flotu do pieca i mam wywalone na jakieś uchwały 02 grudnia 2017 23:08jeszcze dołoże butelki plastikowe bo palą się wspaniale. Niech sie uduszą Kuczmy i inne lewaki ekofrajerzy z alarmów smogowych
  • Eugeniusz P. Wodzisław Śląski Kara za palenie nie odpowiednim węglem 02 grudnia 2017 13:25Uważam jak by się udowodniło że nieodpowiedni węgiel zakupiło się przed wejściem zarządzenia to nie powinno być kary. mam kolegi który zakupił 6 ton gorszego gatunku opału i się pytał"Ja stary chłop mam to wiaderkami na ulicę wynosić, to jest niemożliwie.".
  • Ewa Smog 01 grudnia 2017 17:17Tona węgla powinna kosztować minimum 2000zł (dwa tysiące złotych) ,to by wszyscy nagle przeszli na ekologiczne paliwa szybciej niż myślicie bez zbędnego marudzenia. OK !!!!
  • Jan Śląskie kopciuchy. 01 grudnia 2017 17:04Ostatnio w każdy wieczór począwszy od zmroku można zaobserwować w dalszym ciągu mimo zakazu spalanie mułów,flotów i innych świństw trujących na wielką skalę innych.Czyżby ten zakaz nie dotyczył wszystkich?Przecież szczególnie w Niedobczycach nie można normalnie oddychać już kolejny dzień.Zróbcie coś w końcu z tymi kopciochami nie tylko przy głównych ulicach ale także z tymi na uboczu.Sąsiedzi nazwozili mułów w lecie i teraz bezkarnie tym kopcą.Dziwi mnie fakt,że na takie tematy nie widzę żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz