Skok Stefczyka
enowiny.pl

Miasta

Rybnik
› Żory
› Jastrzębie-Zdrój
› Wodzisław Śląski
› Racibórz
› Region
Ogłoszenia:
  1. Motoryzacja
  2. Mieszkania
  3. Handel
  4. Usługi
  5. Finanse
  6. Zdrowie i Uroda
  7. Praca
  8. Różne
  9. Matrymonialne
  10. Dodaj ogłoszenie
Poszkodowanych we wczorajszym (27 września) wybuchu gazu w Rybniku troje sąsiadów opuściło już szpital. 63-latek z mieszkania, gdzie doszło do eksplozji, przebywa w siemianowickiej „oparzeniówce” w ciężkim stanie.
28.09.2020
0
W czwartek kwadrans przed godziną 16 lekarze odłączyli od aparatury podtrzymującej życie 15-letnią Amelię. Dziewczyna została potrącona przez pijanego 19-latka. Chwilę wcześniej nastolatka wraz z rodzicami wyszła z domu swojego wujka, gdzie rodzina świętowała urodziny jej cioci oraz 6-letniej kuzynki.
24.09.2020
11
Spółka Bapro nie rezygnuje z eksploatacji złoża węgla "Paruszowiec" w Rybniku. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wznowiła dziś postępowanie w sprawie wydania decyzji środowiskowej dla tej inwestycji.
17.09.2020
0
Żużlowcy PGG ROW Rybnik już wiedzą, że za rok będą się ścigać w pierwszej lidze. Krzysztof Mrozek mówił dziś o planach na przyszłość rybnickiego klubu.
03.09.2020
1
Zarząd RAFAKO S.A. rozpoczyna restrukturyzacje firmy, jednym z elementów będzie niestety redukcja zatrudnienia.
31.08.2020
1
Za rozbój i kradzież rozbójniczą odpowie 42-latek, który na terenie Skweru Europejskiego okradł 33-latka. Był bezwzględny i agresywny. Najpierw pobił pokrzywdzonego, a potem świadka, gdy ten próbował stanąć na drodze bandyty
29.09.2020
0
Łukasz Kohut: Morowy
27.11.2017   Region   Opinie   Wydanie: 2017/47 (3145)

Nadeszła nowa, stara moda. Młodzi chłopcy i młode dziewczyny z coraz większą chęcią zakładają mundury i śpiewają patriotyczne pieśni. Biało-czerwone opaski z symbolem Polski Walczącej sprzedają się lepiej niż kostki masła, nie dlatego, że są tańsze, ale dlatego, że prawa strona sceny politycznej z dużą konsekwencją, tak jak kiedyś, przekonała ich, że kraj i naród są ważniejsze niż ich własne szczęście osobiste. Nie mówię, że wszystkich, bo nie lubię generalizacji, ale 11 listopada na żywo w Warszawie widziałem naprawdę wielką armię "prawdziwych patriotów".

Jestem także świeżo po lekturze bardzo odważnej i potrzebnej książki , pochodzącego z Dębieńska Mariana Kulika "Gott mit uns – ostatni żołnierze". Książka dla miłośników Śląska, ale i dla wszystkich pozostałych powinna chyba być lekturą obowiązkową, zwłaszcza w naszym regionie. Odkłamuje mity, odziera z patosu i pokazuje nareszcie jak to było na Śląsku po powstaniach w okresie II RP i podczas wojny. Pokazuje podzielone linią frontu rodziny i młodych chłopaków, którzy ulegli jednej czy drugiej propagandzie. Można poszukać analogii do naszych czasów, można rozpaczać, ale można także, do czego zachęcam, wyciągać wnioski i uczyć się na błędach naszych przodków.

Jest tam przejmujący fragment, który tylko pokazuje jak powtarzalne są pewne mechanizmy w historii, bez względu na narodowość i kolory na fladze. Hauptman, Niemiec, zostaje ranny w nogę i uśmiechnięty mówi do Augustyna Dyrdy, jednego z bohaterów książki: "Idę na tyły! Dla mnie ta wojna się skończyła. Ale powiem ci August, jeśli będziesz miał synów, a ci zechcą maszerować i śpiewać patriotyczne piosenki bij ile wlezie, aż im przejdzie. Bo u nas od tego się zaczęło. I patrz do czego doprowadziliśmy. Nie wiem August, gdzie będziesz żył po wojnie, w Polsce czy w Niemczech, bo ty Ślązak jesteś, ale pamiętaj, jeśli synowie zechcą maszerować i śpiewać, bij!". Jestem przeciwnikiem stosowania jakiejkolwiek przemocy, ale weźmy pod uwagę, że te słowa padają w 1945 roku, kiedy standardy były nieco inne.

Czytaj także:
Łukasz Kohut: Monologi

Na koniec mój prywatny apel. Do młodych. Politycy zawsze będą Wam mówić o nadrzędności czegoś nad czymś. Obojętnie, czy ma to sens, czy nie, będą to robić tylko i wyłącznie dla swoich planów. Jak przyjdzie co do czego, pierwsi będą uciekać w podskokach. Jak polski rząd w 1939 roku, czy jak pewien przyszły minister obrony podczas katastrofy lotniczej. To Wy będziecie ginąć za ich idee i wyimaginowaną potęgę. Oby to się już nigdy więcej nie powtórzyło. Pytanie, czy warto w ogóle iść tą drogą.

Łukasz Kohut, politolog, fotograf, przedsiębiorca i działacz społeczny. Felietonista Tygodnika Regionalnego Nowiny.

Dodaj komentarz

Komentarze

* - pole wymagane

Łukasz Kohut 2018-01-28 15:28:41
Podsumowanie
Wszystko zawsze zaczyna się od myśli i słów, przekonania, że jeden naród jest lepszy niż inne. Potem są czyny. Dziękuję za tak liczny odzew na felieton.
MarekT 2018-01-21 18:04:17
Maszerować i śpiewać?
Dobrze, tylko dlaczego krzyczą przy tym "sieg heil' i oddają pokłony jednemu z największych zbrodniarzy na świecie? Oddają pokłony ludobójcy odpowiedzialnemu za śmierć ich przodków. To jest najgorsze w tym ich maszerowaniu i śpiewaniu. A przy okazji chciałbym aby wróciła obowiązkowa służba wojskowa. Właśnie dla takich patriotów. Ale nie paramilitarna formacja tylko normalna służb -- ze wszystkimi plusami i minusami.
Reksio 2017-12-16 23:07:49
do Lolek
Maszerujcie na wschod i do Torunia zeby wyzwolic waszych rodakow Polakow z ciemnoty i Rydzolowego zacofania..Hajlowac mozecie na marszach ONR i Niepodległosci...
Lolek 2017-12-15 19:42:55
Błędne założenie
Polacy maszerują i śpiewają po to, aby bronić się, a nie atakować. Zośka, Anoda, Słoń, Maciek, Kołczan i tysiące polskich harcerzy. To ich "marszom i śpiewom" zawdzięczamy wolność. Gdybyśmy przestali maszerować, to Augustyny Dyrdy hajlowały do dzisiaj.
Johan 2017-12-01 21:48:59
jedne pytani.
Mom jedne pytani no i stwierdzyni też po co,, gorole,, zajmują tela czasu nom sam na śląsku niech sie zajmnom warszawkom lepi im to wyjdzie na zdrowiu a nom oszczyndzi nerwów i tego przekomarzanio sam .
blast 2017-12-01 12:25:10
Morowy Łukaszek
Nie dość że lewak o zmiennych poglądach i sympatiach politycznych, których efektem jest przeskakiwanie z partii do partii, to jeszcze rześki pacyfista. A teraz wierszyk dla Łukaszka: Łukasz Kohut, chłop morowy co do pisania nie ma głowy! Polityka mu się marzy, ale nie ma jednej twarzy. Ludzie to widzą i rezygnują - na Kohuta nie głosują.
Gorol 2017-11-30 21:38:49
Wiersz Tuwima dokładnie na ten temat
Julian Tuwim Do prostego człowieka Gdy znów do murów klajstrem świeżym Przylepiać zaczną obwieszczenia, Gdy "do ludności", "do żołnierzy" Na alarm czarny druk uderzy I byle drab, i byle szczeniak W odwieczne kłamstwo ich uwierzy, Że trzeba iść i z armat walić, Mordować, grabić, truć i palić; Gdy zaczną na tysięczną modłę Ojczyznę szarpać deklinacją I łudzić kolorowym godłem, I judzić "historyczną racją", O piędzi, chwale i rubieży, O ojcach, dziadach i sztandarach, O bohaterach i ofiarach; Gdy wyjdzie biskup, pastor, rabin Pobłogosławić twój karabin, Bo mu sam Pan Bóg szepnął z nieba, Że za ojczyznę - bić się trzeba; Kiedy rozścierwi się, rozchami Wrzask liter pierwszych stron dzienników, A stado dzikich bab - kwiatami Obrzucać zacznie "żołnierzyków". - - O, przyjacielu nieuczony, Mój bliźni z tej czy innej ziemi! Wiedz, że na trwogę biją w dzwony Króle z panami brzuchatemi; Wiedz, że to bujda, granda zwykła, Gdy ci wołają: "Broń na ramię!", Że im gdzieś nafta z ziemi sikła I obrodziła dolarami; Że coś im w bankach nie sztymuje, Że gdzieś zwęszyli kasy pełne Lub upatrzyły tłuste szuje Cło jakieś grubsze na bawełnę. Rżnij karabinem w bruk ulicy! Twoja jest krew, a ich jest nafta! I od stolicy do stolicy Zawołaj broniąc swej krwawicy: "Bujać - to my, panowie szlachta!"
anonim 2017-11-30 18:14:42
Łukasz - gratuluję :)
Szczere gratulacje :) . Jeżeli wyzwalasz takie emocje w ludziach, którym nacjonalistyczna i pseudo katolicka propaganda przeżarła mózgi - robisz dobrą robotę! W ślepym nacjonaliźmie nie ma miłości do ojczyzny. Jest tylko nienawiść do inaczej (lepiej - gorzej, nie ważne) ją kochających, inaczej widzących jej przyszłość. Ten "katolik" plujący jadem w komentarzu, też niewiele wie o tym, w co jakoby wierzy. Zatem - olewaj tych durni, rób swoje :)
Adolf 2017-11-29 12:15:47
Tadeuszu...
"Śląsk (śl. Ślunsk, Ślůnsk[1], niem. Schlesien, dś. Schläsing, czes. Slezsko, łac. Silesia) ? kraina historyczna położona w Europie Środkowej, na terenie Polski, Czech i Niemiec[a]. Dzieli się na Dolny i Górny Śląsk. Historyczną stolicą całego obszaru Śląska jest Wrocław"....zatem nie pitol człowieku o "Ślązakach", bo chodzi o Górnoślązaka jak już.....
hanek 2017-11-28 23:31:51
@Bastion
Podziwiam Pana masochistyczne wgłębianie się w felietony pana Kohuta. Ja głęboko wierzę, że poza Panem są jeszcze rozumni patrioci. I - przy okazji - na całe szczęście, Polska nie jest krajem narodowym... czy ta obiektywna prawda zmniejsza Pańską "miłość" do tak kalekiej Ojczyzny? Kalekiej, bo rozumię, że zanieczyszczona narodowo nie jest już warta Pańskiej "miłości"?
MarekT 2017-11-28 21:55:32
Myślisz, że
Młodzi Cię posłuchają? Oni są teraz na topie. Politycy znaleźli dla nich wroga ,z którym maja walczyć. Politycy wmówili im ,że trzeba ojczyzny bronić - dziś przed obcokrajowcami, jutro przed "gender" a pojutrze przed podludźmi. Schemat znany. Właśnie po to była zasadnicza służba wojskowa - żeby młody człowiek gorąca głowa , wybiegał się na poligonie, postał 3 godziny na mrozie. Po wyjściu do cywila rzygał na mundur i na broń.Ok, niewielki odsetek pozostał albo szedł do milicji/policji. A dziś - fajnie jest mienić się Polakiem-Katolikiem-Narodowcem.Tak, tak wygląda modelowy Polak. Każdy inny jest zły. Ale trzeba o tym pisać, żeby historia nie zatoczyła koła.
Tadziu 2017-11-28 20:54:45
Panie Łukaszu
. Z felietonu wyraźnie wynika, żeby najlepiej POLSKA młodzież wstydziła się noszenia munduru własnego kraju - modniejszy w kolorach tęczy...ok. Przeglądając pański profil na Twitterze można wywnioskować jakim jest pan "Ślązokiem" między innymi poprzez kpiny na temat kościoła katolickiego, religię przenieśmy ze szkół do salek katechetycznych - to pańskie słowa (tak żaden prawdziwy Ślązak się nie myśli), poprzez rząd wybrany demokratycznie. Jeśli nie podoba się obecny rząd proszę głosować "dobrze" w przyszłych wyborach. Może coś się polepszy...Swoją drogą porównywanie POLSKI z innymi krajami np z Czechami...bo tam jest legalna marihuana, aborcja bez hipokryzji, sklepy czynne w niedzielę też dla inteligentnego dorosłego człowieka jest nie na miejscu. U nich jest u nas nie! Proste! Nie podoba się nasz piękny kraj - pakuj pan walizki i jedź do Czech, Holandii itp. (tam już na Pana czekają...) Tam będziesz pan mógł palić marihuanę, kupować w niedzielę i namawiać koleżanki do aborcji. LEGALNIE!!! I nie trzeba wylewać jadu na kontach społecznościowych. Żaden Ślązak z pana - co najwyżej farbowany...nie pozdrawiam
Tadeusz 2017-11-28 20:04:56
Panie Kohut
jesteś Pan żałosny. Z felietonu wyraźnie wynika, żeby najlepiej POLSKA młodzież wstydziła się noszenia munduru własnego kraju - modniejszy w kolorach tęczy...ok. Przeglądając pański profil na Twitterze można wywnioskować jakim jest pan "Ślązokiem" między innymi poprzez kpiny na temat kościoła katolickiego, religię przenieśmy ze szkół do salek katechetycznych - to pańskie słowa (tak żaden prawdziwy Ślązak się nie myśli), poprzez rząd wybrany demokratycznie. Jeśli nie podoba się obecny rząd proszę głosować "dobrze" w przyszłych wyborach. Może coś się polepszy...Swoją drogą porównywanie POLSKI z innymi krajami np z Czechami...bo tam jest legalna marihuana, aborcja bez hipokryzji, sklepy czynne w niedzielę też dla inteligentnego dorosłego człowieka jest nie na miejscu. U nich jest u nas nie! Proste! Nie podoba się nasz piękny kraj - pakuj pan walizki i jedź do Czech, Holandii itp. (tam już na Pana czekają...) Tam będziesz pan mógł palić marihuanę, kupować w niedzielę i namawiać koleżanki do aborcji. LEGALNIE!!! I nie trzeba wylewać jadu na kontach społecznościowych. Żaden Ślązak z pana - co najwyżej farbowany...nie pozdrawiam
Maestro 2017-11-28 19:44:32
Manipulacja
Musisz być Bastionie młodym człowiekiem-Na Twoim przykładzie,widać jak łatwo zmanipulować właśnie młodymi ludźmi.Przykro mi kiedy czytam takie bzdury . Tylko idiota ginie za hasła,za kraj,za ojczyznę. Dla ojczyzny trzeba żyć i pracować.Jeśli jesteś Polakiem przeczytaj sobie wiersz wielkiego polskiego poety i wieszcza jana Kasprowicza. "Rzadko na moich wargach..." Naprawdę warto.
Lyjo 2017-11-28 17:23:57
Stop polskim fanatykom !
Nie chcemy na Slasku polskich neonazioli ktorzy pod pomnikiem Korfantego w Katowicach ustawiają szubienice !Korfanty był za Slaskim Wojewodztwem Autonomicznym i  wprowadzil ten projekt w zycie..Automie Slazakom odebrali polscy patrioci z Bierutem na czele..Korfanty został przez Polakow zaszczuty ,zamkniety w obozie koncentracyjnym w Berezie i otruty..Dzis znowu pod pomnikiem Korfantego patrioci ustawiają szubienice..Raus ze Slaska ! Nie chcemy kolejnych brunatnych bandziorow..Jedni przyszli ze swastyką,drudzy z białym ptakiem !
Bastion 2017-11-28 07:57:47
Dlaczego?
Panie Kohut - wręcz nie mogę czytać Twoich felietonów, a tutaj jeszcze chcesz mnie pouczać, apelować do mnie. Mam gdzieś całą waszą gierkę polityczną, nikt mi nie mówi co mam robić, a mimo to jestem patriotą z głębi serca. Jestem dumny, że Polska to kraj Narodowy. Kraj odważny, nie bojący się pokazywać miłości do swojej Ojczyzny barw... Powiedz, czemu to tak boli "lewaków", którzy PODOBNO są tolerancyjni, a nie potrafią uszanować ludzi zakochanych w swojej Ojczyźnie? P.S. Skąd tyle wylewu nienawiści na twoim koncie Twitter?
Czytaj także
pokaż więcej
Rybnik. Miasto z ikrą
e KULTURA
Możesz ten artykuł oznaczyć jako przeczytany
enowiny.pl - blok
Nasza sonda
Czy jesteś za zaostrzeniem kar dla pijanych kierowców
44803,51480,51461,51399,51306,51282,51495,51494,51493,51492,51491,51490,51489,51488,51487,51486,51485,51484,51483,51482,51481,51479,51478,51477,51476,51475,51474,51473,51472,51471,51470,51402,51401,51343,51341,51270,50735,50666,50581,50495,50400,50736,50580,50401,50293,50188,44450,44340,44173,43982,43745,41464,41185,41139,41093,40871,46258,46120,46045,46031,46034