Jedno ze stoisk / Materiały prasowe
Jedno ze stoisk / Materiały prasowe

I Forum Ekologiczne to inicjatywa przedsiębiorców zrzeszonych w Stowarzyszeniu Forum Firm z siedzibą w Radlinie. Konferencja odbyła się w czwartek w domu przyjęć Arkadia z udziałem przedstawicieli lokalnych władz. Organizatorzy już mówią o przyszłorocznej edycji.
Jest taka potrzeba, bo wciąż zmieniają się przepisy dotyczące ochrony środowiska. Szerzeniem wiedzy na ten temat zajęły się firmy i instytucje otoczenia biznesu.
-W ramach naszego stowarzyszenia prowadziliśmy przez dwa lata Ekoakademię dla przedsiębiorców. Wspólnie stwierdziliśmy, że musimy jeszcze bardziej zaangażować się w działania proekologiczne, bo ludzie wciąż szukają informacji na te tematy. Forum zorganizowano po to, by odpowiedzieć na zapotrzebowanie i na najważniejsze pytania zarówno przedsiębiorców z Subregionu Zachodniego jak i mieszkańców – wyjaśnił Bronisław Kostaniuk prezes Forum Firm.
O wpływie przedsiębiorstw na środowisko mówiła dr Iwona Kłosok – Bazan z Wydziału Mechanicznego Uniwersytetu Opolskiego. - Jestem audytorem środowiskowym i bardzo często wchodząc do firm, słyszę, że one akurat negatywnie nie oddziałują na środowisko. Natomiast po prześwietleniu działalności wskazujemy aspekty, które mówią, że jest inaczej. Dlatego w trakcie mojej prezentacji opowiadałam o tym, jak zminimalizować złe praktyki w przedsiębiorstwach – powiedziała. Jak wskazała, każde przedsiębiorstwo produkuje ścieki, zużywając wodę, korzysta z urządzeń elektrycznych. Wszystko to ma wpływ na środowisko i warto korzystać z tego świadomie i racjonalnie.
Tomasz Baron specjalista ds. budownictwa pasywnego, przedstawił zalety związane z nowym trendem, jaki pojawił się niedawno w Polsce – budownictwem pasywnym i aktywnym. -Moja prezentacja dotyczyła tego, czy warto myśleć o energooszczędnych, pasywnych budynkach, i jak przekonać inwestora, że warto w takie budynki inwestować. Mówiłem też o domach aktywnych, które są pójściem o krok dalej. Zaczyna się u nas o nich mówić, ale wciąż jeszcze za mało – podsumował.
Inne prelekcje dotyczyły m.in. możliwości pozyskiwania środków finansowych na działania ekologiczne, statystyk smogowych i rozwiązań jakie należy wprowadzić, by obniżyć szkodliwy poziom pyłów zawieszonych w powietrzu. Mówiono też o racjonalnym zużywaniu wody, jak możną ją oszczędzać, na czym tracimy jej najwięcej. Można było dowiedzieć się także wielu ciekawostek o życiu pszczelej rodziny oraz wpływu tych pożytecznych owadów nie tylko na środowisko, ale także na gospodarkę. Korzyści wynikające z zapylania roślin mają bowiem niebagatelne znaczenie dla funkcjonowania całego sektora rolno-spożywczego.
Poza wystąpieniami prelegentów, uczestnicy konferencji mogli zapoznać się z ofertą przedsiębiorców. Stoiska miały m.in.: Nature Sunshine, oferująca naturalne suplementy diety, Nomak, dystrybutor unikalnych ekologicznych produktów takich jak bio olej kokosowy, bio herbatka z czystka i Hebralife.
Wydarzenie odbyło się dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Partnerem była Fundacji Akademii Rozwoju Kreatywnego, a złotymi sponsorami Nomak i EnergiaGaz.

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz