Zespół Krzikopa / Materiały prasowe
Zespół Krzikopa / Materiały prasowe

Zapraszamy na Śląski Konsek!


Festiwal teatralno-kabaretowy pod tą nazwą odbędzie się 29 października w Fundacji EDF Polska.
Rybnicki publicysta Marek Szołtysek specjalnie na festiwal napisał scenariusz "Ślązoki spod rajskiego drzewa", składający się z dziesięciu scenek satyrycznych.

Uczestnicy konkursu w ciągu 15 minut, inscenizując wybraną scenkę, powinni przedstawić jej własną adaptację w dowolnej formie scenicznej, z wykorzystaniem różnorodnych środków wyrazu artystycznego, takich jak muzyka, scenografia, kostiumy, rekwizyty itp. Jurorzy zwrócą uwagę nie tylko na reżyserię, środki aktorskie, ale także na inne środki interpretacji małej formy teatralno-kabaretowej, czyli "konska" teatru i kabaretu.

W konkursie wystąpią: Teatr Gęba (Tychy, reżyser Piotr Adamczyk), Teatr Lufcik na Korbkę (Gliwice, reżyser Agnieszka Batóg), Teatr I.N.N.I., czyli Inspirowani Nieograniczoną Nieskończonością Istnienia (Żory, reżyser Barbara Szulik-Silka), Teatr Tetraedr (Racibórz, reżyser Grażyna Tabor), Lajt Partners (Rybnik, reżyser Beata Kabzińska i Łukasz Zaczek), Teatr Apolejka (Ruda Śląska, reżyser Aleksandra Kania-Gajda), Grupa teatralno-kabaretowa Pieraszyn (reżyser Andrzej Biskup), nieformalna grupa kabaretowa Ognista Małpa (Chorzów, reżyser Marcin Lieber), Teatr Kredens (Połomia, reżyser Aleksandra Wita i Agata Wrożyna-Juszczak), Teatr Tara Bum (reżyser Izabela Karwot).

Grupy konkursowe oceniać będą: Marta Tadla - aktorka m.in. Teatru Rozrywki w Chorzowie, Mirosław Neinert - aktor, reżyser, dyrektor Teatru Korez, Marek Szołtysek - pisarz, dziennikarz, felietonista, historyk.

Podczas festiwalu można będzie zobaczyć surrealistyczne wizje, określane "śląskim mistycyzmem" Jarosława Kassnera oraz posłuchać zespołu Krzikopa, nadającego śląskiej muzyce tradycyjnej zupełnie nowego oblicza poprzez połączenie motywów muzyki ludowej Górnego Śląska z elementami muzyki elektro-folk. Będą też inne niespodzianki, m.in. "Ostrzołkowy konsek".
Start o godzinie 14. Wstęp wolny.



XXX


Poznajmy wykonawców!

Teatrzyk APOLEJKA
Właśnie się tworzymy, formujemy, kminimy i kombinujemy... nieustannie zadając sobie pytanie - na co się porywamy z tym konskiem? Zwłaszcza, że w ,, roli aktorów” to właściwie jesteśmy debiutantami, żeby nie powiedzieć, że na razie to są z nas takie po prostu duże aktorskie bobasy. Ale kto nie ryzykuje, ten nie pije jak to zwykły mawiać komary...
Drodzy widzowie, będziecie zatem świadkami narodzin naszego teatrzyku... Trzymajcie więc za nas kciuki i nie omieszkajcie przyklasnąć serdecznie dla otuchy.
I najważniejsze - specjalnie dla Was wysnujemy bajeczkę pod brzydkim ,,a fe" tytułem ,,Smog i kozie bobki”. Zapraszamy i życzymy fajnych wrażeń!
PS. Teatrzyk APOLEJKA składa serdeczne podziękowania KOZIE, bez której ten spektakl nie mógłby się odbyć...


Zespół Teatralny Gęba
Istnieje od 2008 roku. Początkowo uczestnikami zespołu byli uczniowie tyskich szkół średnich i realizowano spektakle autorskie. Po sześciu latach formuła zespołu uległa lekkiej zmianie - oprócz przedstawień dla młodzieży, wykonywanych przez młodych aktorów, zaczęły pojawiać się spektakle kierowane do widzów dorosłych, odgrywane przez dojrzałych aktorów. Jednocześnie zaczęliśmy tworzyć przedstawienia według cudzych (świetnych) scenariuszy, jak „Bolero” (dla młodzieży) czy „Norymberga” Ryszarda Tomczyka (dla dorosłych).
„Wilk idzie do sądu” Marka Szołtyska jest pierwszą produkcją robioną na zamówienie. Wybraliśmy właśnie ten scenariusz, bo wydał się nam on najbardziej współczesny, ukazujący mechanizmy manipulacji tłumem i ciemnych powiązań, gdzie różni cwaniacy, złodzieje i hochsztaplerzy próbują wmawiać nam, że białe jest białe, a czarne jest...

I.N.N.I.
czyli Inspirowani Nieograniczoną Nieskończonością Istnienia
I.N.N.I. to grupa inna niż wszystkie, ponieważ skupia ludzi, którzy lubią się bawić, i to bawić w... teatr. Są dynamiczni, bo ciągle zmienia się ich skład; nietuzinkowi, bo nie wiadomo, z kim wystawi się ostatecznie spektakl; zawsze stają na wysokości... cokolwiek miałoby to znaczyć.

IRREALIS Grupa teatralno- kabaretowa 
Studio Muzyki, Piosenki i Teatru ARS w Pietraszynie
Pod wodzą naszego szefa i przyjaciela Andrzeja Biskupa zespół przez 15 lat służył promocji Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu, a ponieważ wdzięczność to rzadka cnota, skazano nas na banicję. Ruszyliśmy więc ku czeskiej granicy, znajdując cichy zakątek w Pietraszynie. Tam działamy od września 2017 r. Aktualnie tworzymy nową scenę, którą nazwaliśmy ,,Poddasze z Głową”. Szef IRREALISU stworzył w ciągu 15 lat ponad 30 humoresek, grotesek i komedii, a my nadawaliśmy im kształt interpretacyjny. Nie przykładamy wielkiej wagi do przeglądów i festiwali, bo najważniejsza jest dobra zabawa i uśmiechy publiczności. Od czasu do czasu bierzemy udział w konkursach, np. w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim. Występujemy tam bez specjalnego przygotowania, ale zawsze jakoś tak udaje nam się zdobyć nagrody i wyróżnienia; niektórzy spośród nas kończą z powodzeniem studia aktorskie.
Dowodem wszechstronności zespołu jest fakt, że irrealsowa aktorka, Julia Georges, została w tym roku Miss Śląska nastolatek.
Skład IRREALISU ciągle się zmienia, odchodzimy na uczelnie, zakładamy rodziny... Ale jak trzeba, zawsze chętnie występujemy dla szefa zespołu. Najważniejsze jest przecież to, by dawać przyjemność i sobie, i innym. Wierzymy, że tak też będzie na Śląskim Konsku.
Michał Fibic, IRREALIS

Grupa Teatralna KREDENS
Grupa teatralna KREDENS, tak jak prawdziwy kredens, mieści w sobie wszystkie najpotrzebniejsze do życia rzeczy. Uchylając kolejne drzwiczki starego mebla, można tu spotkać spory kawał radości życia, doświadczenie – całą beczkę życiowego i słoiczek po musztardzie teatralnego, kilogram otwartości, metr różnorodności, paczuszkę nostalgii, litr wzruszenia i szczyptę złośliwości. Wszystko to znajduje się opakowane w ciała swoich 11 stałych członków. Co jakiś czas mieszając wyżej wymienione składniki w odpowiednich proporcjach powstają nowe zaskakujące produkty. Do tej pory powstały m. in. „Kopciuch”, „Gospodyni domowa”, „Pasja”, „Podróż czwartego króla”, „Winda”, „Romeo i Julia po Śląsku”.
Co tydzień reżyser jak wytrawny kucharz mieszając nowe składniku próbuje stworzyć idealny przepis na sukces.

Kabaret LAJT PARTNERS
Beata i Łukasz, 32 i 25 lat, partnerzy zawodowi na co dzień, tworzący obecnie jeszcze nieznany kabaret Kałasznikof. W tym projekcie występują ten jeden jedyny szczególny raz pod nazwą Lajt Partners. Oczywiście jakieś nagrody gdzieś kiedyś w swojej karierze dostali, ale nie przywiązują do tego większej wagi i tylko z pokorą i uporem maniaka pracują wciąż na lepsze jutro.

Lufcik na Korbkę
Lufcik na Korbkę to kolektyw teatralny, opierający swe prezentacje na wielorakich technikach scenicznych – żywy plan, kuglarstwo, teatr lalek, teatr tańca, koncert, pantomima, fireshow. Dla dużych i dla małych. Lufcik na korbkę opiera swoje produkcje na motywach śląskich legend, wplatając w nie motywy znane z tradycyjnych bajek i popkultury. Dodajmy do tego mnogość środków artystycznych, muzykę na żywo, interakcję, a otrzymamy niebanalną propozycję teatralną. Zdecydowanie zabawną.

Ognista Małpa
Ognista Małpa (Afa Fire - wersja śląsko-międzynarodowa) to grupa kabaretowa założona przez trójkę przyjaciół, których połączyła miłość do Śląska i jego godki. Swoje występy tworzą w oparciu o improwizację, wciągając jednocześnie publiczność w przebieg akcji. Swoimi działaniami starają się pokazać, iż posługiwanie się gwarą daje nieograniczone możliwości i tym samym zachęcają do posługiwania się nią na co dzień.

TEATR TETRAEDR
TEATR TETRAEDR istnieje od 1992 r. Jest wspólną drogą i kawałkiem życia wielu młodych ludzi, którzy zostawili tu dużo dobrej energii, emocji, własnych historii, przyczynili się do wypracowania swoistego stylu pracy i obrazowania na scenie. Istotą pracy TETRAEDRU jest organiczność, fizyczność, odwołanie się do archetypów, rytuałów i rytmów życia codziennego - z dala od publicystyki. To wszystko wpisane w surrealizm, absurd i groteskę. Teatr konfrontuje się z rzeczywistością poprzez takie literackie inspiracje jak: Kajzar, Tuwim, Miłobędzka, Spath, Gombrowicz, Schulz, Veteranyi - ograniczając słowo do minimum, najchętniej tworząc żywą muzykę na scenie. Teatr zrealizował ok. 25 spektakli.


Zespół KRZIKOPA
Powstał w 2012 roku dzięki inicjatywie Mateusza Dyszkiewicza, akordeonisty i kompozytora. Głównym impulsem było dość powszechne przekonanie, że muzyka ludowa Górnego Śląska nie jest tak interesująca i bogata jak tradycje innych regionów. Krzikopa to zmienia, wydobywając z tradycyjnych „śpiywek” ich naturalne piękno i pompując w nie ogromną dawkę energii, nowych brzmień i rytmów. Gatunek reprezentowany przez zespół jest mieszanką tradycji i muzyki współczesnej, ale również inspirowaną cytatami z klasycznych kompozytorów takich jak J.S. Bach czy I. Strawiński.
Krzikopa łączy tradycyjne instrumenty (akordeon, skrzypce), tradycyjne techniki śpiewu (biały głos) i nowoczesną elektronikę oraz energetyczne rytmy. Tworząc muzykę, dba, aby trafiała nie tylko w gusta muzyczne, ale i taneczne. Połączenie polki z elektro i kubańskim clave, śląskiego walczyka z motywami bałkańskimi i heavy metalem, oberka z rytmem D’n’B dla Krzikopy są dziwne jedynie na papierze. W 2016 roku zespół wydał płytę EP „Matecznik” (angielskie „Backwoods”). Obecnie zespół nagrywa swój pierwszy album.

Jarosław KASSNER
Maluje odkąd pamięta – pejzaże, portrety, akty, martwą naturę, ale przede wszystkim Śląsk. Jak sam o sobie mówi, jest „malarzem intuicyjnym”, a jego twórczość to eklektyczna kompilacja onirycznych, wręcz surrealistycznych wizji łączących fascynację ikonami i malarstwem naiwnym. Przez krytyków sztuki uznawany jest za jednego z najciekawszych malarzy górnośląskich, kontynuatora dziedzictwa Erwina Sówki i Grupy Janowskiej. Od 2003 roku jest związany z Grupą Artystów Nieprofesjonalnych „Grota” ze Świętochłowic, ale wiele działań podejmuje indywidualnie. Uczestniczy w regionalnych przeglądach sztuki, co roku wystawia swoje prace na organizowanym na Nikiszowcu międzynarodowym Art Naif Festiwal. Jest stypendystą Marszałka Województwa Śląskiego. W ramach stypendium stworzył cykl obrazów „Górnośląskie Axis Mundi”, do których zostały napisane śląskie teksty. Stale organizuje wystawy indywidualne wespół z różnymi instytucjami kultury oraz posiada galerię internetową, gdzie na bieżąco dokumentuje swą twórczość.
Tworzy również ilustracje książkowe. Spod jego pędzla wyszedł portret detektywa Hanusika do serii książek Marcina Melona. Jego obrazy znalazły się także na okładkach górnośląskich zespołów bluesowo-jazzowych: Highway oraz Lipiny Syndicate.

XXX

Organizator: Fundacja EDF Polska
Patronaty nad festiwalem I Śląski KONSEK:
Honorowy Patronat Prezydenta Miasta Rybnika
Górnośląskie Towarzystwo Literackie
Regionalny Instytut Kultury w Katowicach

Patronaty medialne:
TVP Katowice
Radio 90
Tygodnik Regionalny Nowiny
Portal Rybnik.com.pl
Kultura Rybnik eu.

Komentarze

Dodaj komentarz