Michał Witek i Dawid Barteczko, czyli Astrohunters / Astrohunters/Facebook
Michał Witek i Dawid Barteczko, czyli Astrohunters / Astrohunters/Facebook

Projekt z rozmachem realizują Michał Witek i Dawid Barteczko, znany w regionie duet astronomów pasjonatów, działający jako Astrohunters. Zamierzają stworzyć obiekt jedyny w swoim rodzaju: siedzibę obserwatorów nieba, połączoną m.in. z symulatorem wahadłowca kosmicznego, stacją bolidową i meteorologiczną. – Nazwaliśmy go Astronomicznym Obserwatorium Południowym AstroLab, bo będzie to, najogólniej mówiąc, pracownia naukowa otwarta dla grup szkolnych i przedszkolnych, w której będą prowadzone badania i doświadczenia m.in. z fizyki. Będzie to po prostu miejsce spotkania człowieka z Wszechświatem – mówi Michał Witek, który astronomią interesuje się od dziecka.

Teraz, wraz z Dawidem Barteczko ciężko pracują przy adaptacji pomieszczeń starego budynku, który stoi na wzgórzu nieopodal Zameczku. AstroLab będzie składał się z trzech pomieszczeń. W największym odbywały się będą zajęcia z dziećmi. Na suficie, dzięki technologii światłowodowej, odwzorowano 28 gwiazdozbiorów, które można zobaczyć na niebie nad Czernicą. – Każdą konstelację możemy włączać i wyłączać, pokazywać je razem lub osobno, i to bez względu na porę dnia i pogodę – mówi Michał Witek. Ściany pracowni ozdobią fototapety ukazujące szczegółową mapę naszej Galaktyki, Wszechświat z galaktykami i przydatne podczas zajęć wzory fizyczne.

Pasjonaci zaprojektowali i wykonali też podświetlany stół do doświadczeń. W drugim pomieszczeniu znajdzie się centrum dowodzenia z komputerami i monitoringiem. Umieszczona na dachu antena przechwyci sygnały przelatujących nad regionem satelitów meteorologicznych. – Będziemy mogli prowadzić nasłuch szumu radiowego, a urządzenia pozwolą nam na przetwarzanie danych z satelitów. Być może uda się nawet podsłuchać rozmowy z Ziemią astronautów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – zapowiada Michał Witek. W AstroLabie będzie się mieściła także stacja bolidowa do obserwacji nieba. Specjalna kamera będzie cały czas szukała bardzo jasnych meteorów i zapisywała dane na dysku.

– Naszą stację chcemy połączyć z siecią pozostałych stacji bolidowych w Polsce – opisują pasjonaci z Astrohunters. Przy AstroLabie powstanie również stacja meteorologiczna z czujnikiem wyładowań atmosferycznych. Stąd będą płynęły przydatne informacje o pogodzie w regionie. Trzecie pomieszczenie w AstroLabie, przy którym zresztą jest najwięcej pracy, będzie stylizowane na wnętrze kabiny wahadłowca kosmicznego i wyposażone w około 2 tysiące przełączników. W kabinie będzie można przeżyć podróż w Kosmos. Symulacja misji będzie sterowana ze stacji kontroli lotów za ścianą, a to jeszcze nie wszystkie aytrakcje. Projekt powstaje w ramach programu Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej oraz przy współpracy z Ośrodkiem Kultury Zameczek w Czernicy. AstroLab ma zostać oficjalnie otwarty za parę miesięcy.

Galeria

Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz