Koronawirus
enowiny.pl

Miasta

Rybnik
› Żory
› Jastrzębie-Zdrój
› Wodzisław Śląski
› Racibórz
› Region
Ogłoszenia:
 1. Motoryzacja
 2. Nieruchomości
 3. Mieszkania
 4. Handel
 5. Usługi
 6. Finanse
 7. Praca
 8. Zwierzęta
 9. Podaruję
 10. Matrymonialne
 11. Dodaj ogłoszenie
Dzisiejszej nocy zmarła sędzia Katarzyna Krawczyk-Mandrak z Sądu Rejonowego w Rybniku. Była zarażona koronawiorusem.
03.06.2020
0
Był zamknięty dla kibiców i zorganizowany według zapisów regulaminu sanitarnego - wszyscy uczestnicy mieli na twarzach maseczki i starali się utrzymywać zalecany dystans społeczny.
29.05.2020
1
Zgodnie z wytycznymi ministra zdrowia w całym kraju ruszyły zakłady fryzjerskie. Odwiedziliśmy dziś w południe 18 maja salon „Metamorfoza” w Żorach-Rowniu. Okazuje się, że zajęte są już wszystkie terminy... aż do początku czerwca.
18.05.2020
1
Rozmowa z Bartoszem Demczukiem, jednym z czterech Młodych Panów z Kabaretu Młodych Panów
10.05.2020
0
4 czerwca Sąd Rejonowy w Żorach tymczasowo aresztował na trzy miesiące 31-latka, którego we wtorek zatrzymali z łupem miejscowi policjanci. Śledczy udowodnili mu też inne kradzieże, jakich dopuścił się w krótkich odstępach czasu przez niespełna dwa miesiące
05.06.2020
0
Krząkała: Reparacje
13.09.2017   Region   Opinie   Wydanie: 2017/37 (3135)

Nie ulega wątpliwości, że szkody i cierpienie, jakie w czasie drugiej wojny światowej poniosła Polska, podobnie jak naród żydowski, są niewyobrażalne i niemierzalne. Liczne opracowania historyczne, które zwłaszcza w Niemczech były szeroko publikowane na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, rozprawiały się w sposób bardzo szczegółowy z dokonanymi zbrodniami. Nasze wzajemne polsko-niemieckie relacje są trudne, ale wysiłek wielu osób zaangażowanych w proces pojednania, począwszy od pamiętnego listu biskupów polskich do niemieckich z przesłaniem – przebaczamy i prosimy o wybaczenie – doprowadził do sytuacji, w której to właśnie Niemcy były gorącym orędownikiem wejścia Polski do NATO i UE. Dziś są naszym głównym partnerem gospodarczym i handlowym. Są przykładem demokracji i przestrzegania zasady solidarności.

Ale kiedy zwracają Polsce uwagę na łamanie elementarnych praw i nieprzestrzeganie unijnego prawa, do którego się sami zresztą zobowiązaliśmy, prezes Kaczyński, podobnie jak kiedyś towarzysz Gomułka, zaczyna grać kartą niemiecką. Dlatego jako temat zastępczy, podobnie jak w dawnej PRL wywołuje kwestię reparacji. To pytanie do ekspertów prawa międzynarodowego. Możemy ubolewać, że nie mieliśmy nic do powiedzenia w Jałcie i Poczdamie oraz że to bratni naród ZSRR zobowiązał się do wypłaty nam odszkodowania za poniesione straty, z którego zresztą rząd w 1953 roku zrezygnował. Czy cały porządek prawny, wszystkie zawarte do 1989 roku umowy i zobowiązania międzynarodowe należy uznać za nieważne, jak chce minister obrony?

Ostatnia analiza BAS została przygotowana na zlecenie polityczne. Nie ma co do tego wątpliwości. Żaden z prawników opłacanych przez BAS nie zaryzykuje innej opinii niż oczekiwania prezesa. W końcu pisze pod z góry przygotowaną tezę. W obliczu Polexitu, kiedy w Polsce łamane są elementarne standardy demokracji rządzącym wygodnie jest grać tematem reparacji. Szkoda, że nie wykorzystują takich narzędzi jak okrągły stół czy konsultacje międzyrządowe do poruszania tego problemu. Obecny rząd doskonale wie, że z prawnego punktu widzenia nie ma szans na jakiekolwiek pieniądze od Niemiec. Na tym polega cynizm PiS. Zamiast budować i słuchać ponownie cennego dziś głosu biskupów, woli na zlecenie nieomylnego prezesa siać antagonizmy i rozbudzać nadzieje o fortunie, która spłynie z Niemiec na zaspokojenie 500+.

No bo niby czemu mają te roszczenia służyć? Po co ten temat? Bo budżet się nie domyka? Bo Trójkąt Weimarski należy zmienić na rzecz mglistej Grupy Wyszehradzkiej? Bo trzeba scalić własny elektorat? Na pewno nie z powodu działań na rzecz pojednania polsko-niemieckiego. Cynizm prezesa i PiS polega również na tym, ze chętnie fotografuje się z kościelnymi oficjelami, ale w polityce daleki jest od przestrzegania jakichkolwiek zasad. Szkoda, że głos biskupów tak mało się przebija oraz że zasada "Die Würde des Menschen ist unantastbar – godność człowieka jest nietykalna" nie jest zapisana w polskiej konstytucji. Polska upomina się o reparacje dla siebie jako państwa, może warto wspomnieć o ofiarach i odszkodowaniach dla indywidualnych osób.

Niechętnie wspomina się o tym, ze na początku lat 90. powstała Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie, do której wpłynęły najpierw 600 mln marek, a potem blisko 2 miliardy euro dla jeszcze żyjących byłych robotników przymusowych. Były jeszcze epizody, tak jak w 1970 roku, gdy Władysław Gomułka chciał kosztem indywidualnych odszkodowań dla poszkodowanych Polaków uzyskać kredyt dla ratowania komunistycznej gospodarki, a Edward Gierek w 1975 roku takie środki uzyskał. Podnoszenie dzisiaj sprawy reparacji oznacza, że podważa się także te decyzje podejmowane po 1990 roku np. dotyczące potwierdzenia przebiegu naszej zachodniej granicy.

Pojednanie to wielka wartość, którą można łatwo utracić przez nieprzemyślane decyzje, a nawet zbyt pochopnie wypowiadane słowa – napisali w piątkowym apelu polscy biskupi. Od zakończenia wojny minęły 72 lata! Najważniejsze to dążyć do pokoju i budować porozumienie oparte na wspomnianym pojednaniu. Dyplomację należy uprawiać mądrze i roztropnie. PiS jest od tego niestety oddalone o lata świetlne. Jesteśmy skłóceni z Unią Europejską, Francją, Niemcami, a jedność krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie istnieje. Wszystko w imię rzekomej walki o suwerenność, obrony tradycji i kultury, której nikt nam nigdy nie odbierał. Każdego dnia decydujemy, czy nam bliżej do Europy, czy Rosji, demokracji, czy dyktatorskiej władzy jednego człowieka.

Dodaj komentarz

Komentarze

* - pole wymagane

Rybniczok 2017-09-16 17:11:14
odszkodowanie
Jarek powinnien chciec pora kopiejek od rusa bo mu brata zniszczyli,a niemcom sie dac spodobac,bo niektore go popierajom .Rybnik nie chce reparacji ,Niemcy znowu nam pomogom.
hanek 2017-09-15 16:32:35
~A'Tomek
Po pierwsze - nie polskich żądań, tylko żądań kaczystów. Po drugie - nie Szczecin czy Wrocław, a ponad 1/3 terytorium. Po trzecie - równowaga międzynarodowa nie opiera się na jednym, wewnętrznym traktacie niemieckim, sugeruję puknąć się w głowę i trochę pomyśleć, a dopiero potem przepisywać propagandowe teksty.
bekon 2017-09-15 16:12:29
Atomek...
Kombinuj dalej , Wałesa i tak był pierwszy w obieckach gdy obiecywał 100 milionow na głowe...Nawet jak warszawska elita cos od Niemca wyzebra to ty ujrzysz niemieckie euro jak swinia niebo..
A'Tomek 2017-09-15 14:52:30
Roszczenia terytorialne?
Tabuny adwokatów spraw niemieckich w mediach wbijają nam do głowy do znudzenia, że w odróżnieniu od Francji, Wielkiej Brytanii czy Grecji nie mamy prawa domagać się reparacji od Niemiec, bo stanie się coś strasznego i możemy na przykład utracić Szczecin czy Wrocław. Te absurdalne argumenty dowodzą tak naprawdę wyłącznie tego, że przeciwko polskiemu słusznemu żądaniu nie istnieją kontrargumenty rozsądne, jest tylko histeria i kompulsywne powtarzanie, że "Polska zrzekła się reparacji" chociaż nie istnieje żaden dokument, który by to potwierdzał. A jeśli chodzi o to straszenie że zabiorą nam terytorium, to polecam poszukać Zjednoczeniowego Traktatu Dwa Plus Cztery który potwierdza nienaruszalność granicy pomiędzy Niemcami a Polską oraz gwarantuje, że Niemcy nie będą miały pretensji terytorialnych ani teraz ani w przyszłości.
anty-cep 2017-09-15 13:11:06
Tak trzymac..
Moze dzięki kaczystom Slask wroci do Vaterlandu a Warszawa do Matuszki Rosji ? Wiecej takiej " polityki" a znowu patrioci będa sie mieli okazje wykazac w kolejnych powstaniach..
....... 2017-09-15 12:11:32
.....
jak to wszystko tu czytam,to mnie już nic nie dziwi
hanek 2017-09-15 09:27:25
bilans
Idioci wierzący w zasadność żądań Kaczyńskiego zapomnieli o zbilansowaniu ewentualnych roszczeń. Zagarnięte przez Polskę ziemie, razem z infrastrukturą są zdecydowanie więcej warte od kwot wymienianych przez PISowskich aparatczyków. Jeśli jakiś dureń będzie próbował dowodzić, że Polska straciła swoje ziemie na wschodzie, to niech z góry dodatkowo uwzględni w bilansie spór terytorialny Polski z Białorusią i Ukrainą.
hanek 2017-09-15 09:12:40
Ślepi nie widzą, głupi nie myślą
Kaczyński realizuje swój plan wyprowadzenia Polski z UE, przemądrzalcy z lewa i prawa dyskutują o głupocie i bezczelności żądań PISu nie dostrzegając sedna problemu. Ilu idiotów już uwierzyło, że Polsce coś się należy? Jaka część de facto roszczeniowo nastawionego elektoratu PISu już jest przekonanych, że UE to Niemcy? Panie Marku, trzeba głośno krzyczeć nie o niesłuszności tych kretyńskich wymysłów. Ci którzy uważają, że im się po prostu należy bez względu na okoliczności, rzeczowych argumentów nie trawią. Trzeba głośno mówić, że Kaczyński chce Polski osamotnionej, między UE a rosyjskimi satelitami. Że Polska poza UE będzie niewiele więcej znaczyła, niż Burkina Faso. Że Kaczyński wyprowadzając Polskę z UE zabierze rolnikom dopłaty bezpośrednie. Że będziemy sami, słabi, bez sojuszników. Jacy z Was politycy, że o tym już wczoraj nie mówiliście?
Rychtig Hanys- nie z importu 2017-09-14 13:33:48
do ATomek
Jak uwierzyłes w moherowa propagande to Twoja strata..Juz kiedys przerabialismy zbieranie stonki i imperialistow z USa..Nic z tego nie wyszło..Poza hucpą nic z tego nie bedzie ,oprocz paru ogłupionych ktorzy zaglosuja na PIS...Jak Polokom wyjdzie ten przekret i Niemiec sypnie im Euro dla spokoju to przynajmniej bedzie miała z czego Polska Slazakom wypłacic odszkodowania za polskie obozy po 1945 i szaber Slaska do dzis..
A'Tomek 2017-09-14 12:58:25
Jezu, ile folksdojczy się namnożyło :O
Co tak tych Niemiec bronicie? Jeśli ktoś ukradnie wam auto, żonę zgwałci, syna zabije a po wszystkim podeśle adwokata który każe wam siedzieć cicho bo jego klient już o wszystkim zapomniał i wam wybaczył, to wy rozumiem uznacie że pojednanie i święty spokój jest ważniejszy? Tu nie chodzi o PiS, PO czy Niemcy i Polskę tylko o zwykłą sprawiedliwość i zadośćuczynienie.
egon 2017-09-14 10:44:22
do Slask moja ojczyzna
Skad sie nagle namnozylo tylu Polakow ktorzy wycierają sobie geby Slaskiem ?Do tej pory Slask byl dla was tylko dojna,niemiecką kolonią uzyskaną w  45 dzięki łasce Stalina..
Miejscowy Slonzok 2017-09-14 10:41:21
sciema dla ciemnego luda..
Zaczyna brakowac dutkow na 500 plus, Zachod chce Polaczkow wykopac z UE za oszołomstwo wiec w KC PIS postanowiono wymyslic alibi dla ciemnej masy ws własnego nieudacznictwa..Wymyslili ze 70 lat po wojnie odgrzeja temat reparacji od Niemiec...Wiadomo ze kazdy by chciał te miliardy,biliony euro wiec ciemny elektorat to kupi...Do tego Sebiksy z kotwicami i bialymi ptakami na bluzach ktorzy co chwile " zamawiają piec piw" ..Polacy jako Slazak zycze wam wydębienia i wyzebrania tych bilionow euro...Bedziecie mieli z czego płacic reparacje Slazakom za zrujnowanie ich bogatego regionu po 1922 i 1945 roku...Slazacy trzymaja kciuki za te bajkowe reparacje,wyliczymy koszty zrujnowanego przez Polske Slaska i wyslemy rachunek do Warszawy..Przeciez trzeba sie uczciwie rozliczac jak wrzeszczy Prezes !
pańskieoko 2017-09-14 08:07:08
nie bądźcie śmieszni !
jak wyżej !
takbyło 2017-09-13 21:29:59
reperacje
młody człowieku to nie prezes Kaczyński napadł na Polskę ,tylko NIEMCY !!!!!
Śląsk moja ojczyzna 2017-09-13 12:19:12
Widac komu Niemcy bliższe niż Polska
Wycięte z tekstu, parę słów zmienionych a też pasuje :D Ostatnia analiza dla niemieckiego rządu została przygotowana na zlecenie polityczne. Nie ma co do tego wątpliwości. Żaden z prawników opłacanych przez Bundesrat nie zaryzykuje innej opinii niż oczekiwania Merkel. W końcu pisze pod z góry przygotowaną tezę.
Czytaj także
pokaż więcej
e KULTURA
Rybnik. Miasto z ikrą
Możesz ten artykuł oznaczyć jako przeczytany
LEON - KOPIA
enowiny.pl - blok
Nasza sonda
Czy jesteś za zaostrzeniem kar dla pijanych kierowcówKoronawirus Blok

44225,50675,50620,50602,50472,50369,50699,50698,50697,50696,50695,50694,50693,50692,50691,50690,50689,50688,50687,50686,50685,50684,50681,50680,50679,50678,50677,50676,50674,50673,50672,50514,50504,50230,50229,50200,50666,50581,50495,50400,50291,50580,50401,50293,50188,50080,44450,44340,44173,43982,43745,41464,41185,41139,41093,40871,46258,46120,46045,46031,46034