Dyrektor Władysław Świątek odpowiada na pytania dziennikarzy / Archiwum
Dyrektor Władysław Świątek odpowiada na pytania dziennikarzy / Archiwum

 

ZUS zapewnia, jest gotowy na przyjęcie armii nowych świadczeniobiorców, która pojawi się w związku z przywróceniem poprzedniego wieku emerytalnego

 

ZUS od 1 września przyjmuje wnioski osób, które będą mogły przejść na emeryturę w poprzednim wieku emerytalnym. Pierwsi klienci pojawili się w rybnickim oddziale jeszcze przed otwarciem stanowisk. Tylko do godziny 10 pracownicy obsłużyli blisko 300 osób. Na koniec dnia ich liczba wzrosła do 1560. Na taki ruch ZUS szykował się od kilku miesięcy.

– Od lipca we wszystkich placówkach ZUS do dyspozycji potencjalnych emerytów jest 595 specjalnych doradców emerytalnych – mówi Aldona Węgrzynowicz, regionalna rzecznik ZUS województwa śląskiego. Usługa doradcy skierowana jest w szczególności do osób, które teraz będą mogły skorzystać z uprawnień emerytalnych. Każdy z doradców wyliczy w oparciu o przygotowany przez ZUS kalkulator symulowaną emeryturę na dzień osiągnięcia wieku emerytalnego. Może również przeprowadzić prognozę, jak emerytura będzie się kształtować w przypadku dłuższej aktywności zawodowej.

Na Śląsku najwięcej doradców emerytalnych ma oddział w Rybniku, bo aż 11. Oddziały w Chorzowie, Sosnowcu i Częstochowie mają po dziewięciu doradców, w Bielsku-Białej – ośmiu, a w Zabrzu – siedmiu. Także Rybnik w okresie od 3 lipca do 25 sierpnia odnotował największą liczbę klientów, którzy skorzystali ze wsparcia doradców. Było ich aż 9720.

– Aby ułatwić kontakt ze specjalistami, uruchomiliśmy mobilne punkty doradztwa. Dzięki współpracy z samorządami nasi eksperci pojawili się w urzędach miast, domach kultury, czy gminnych centrach informacji gospodarczej, by na miejscu udzielać porad i wyliczać prognozowaną emeryturę zainteresowanym. To duże ułatwienie, zwłaszcza dla tych, którzy nie mają własnego samochodu, by móc dojechać do placówki ZUS – mówi dr Władysław Świątek, dyrektor oddziału ZUS w Rybniku. W sumie rybniccy doradcy emerytalni pojawili się w pięciu miejscowościach. Z ich porad skorzystało ponad 200 osób.

– Planujemy kolejne spotkania w gminach połączone z możliwością składania wniosków emerytalnych – dodaje dyrektor. Pomimo tak dużej liczby klientów obsługa w salach przebiegała bardzo sprawnie. – Poczyniliśmy przygotowania, aby tak było. Dokonaliśmy przeglądu infrastruktury informatycznej, doposażyliśmy stanowiska pracy w sprzęt komputerowy, wykonaliśmy relokację drukarek itd. Szykujemy się także na przyjęcie dodatkowych tomów akt, przygotowując powierzchnię równą około 250-300 metrom bieżącym na nowe akta. Wszyscy pracownicy zajmujący się obsługą wniosków zostali przeszkoleni i przygotowani na zwiększony ruch – wylicza dyrektor.

Rybnicki oddział przeprowadził szeroko zakrojoną akcję informacyjną na temat przepisów emerytalnych wchodzących w życie z początkiem październiku, począwszy od konsultacji, szkoleń czy dzięki pośrednictwu poczty. Chodzi o to, aby ludzie wiedzieli, co się zmieni, z czego mogą skorzystać i jaki to może mieć wpływ na ich świadczenie. W końcu decyzja o zakończeniu kariery zawodowej jest jedną z najważniejszych w życiu. Warto ją podjąć świadomie, analizując wszelkie warianty, w czym pomogą doradcy ZUS.

Osoby pobierające renty z tytułu niezdolności do pracy, które po przywróceniu poprzedniego wieku emerytalnego chcą przejść na emeryturę, muszą dokładnie to przeanalizować, ponieważ nie zawsze będzie to korzystniejsze. – Gwarancja ustalenia emerytury w wysokości renty z tytułu niezdolności do pracy (jeśli pobierana renta jest wyższa od wyliczonej kwoty emerytury) obowiązuje wyłącznie w przypadku, gdy ZUS z urzędu przyznaje emeryturę w miejsce renty. Natomiast w związku z obniżeniem wieku emerytalnego od 1 października tego roku, jeśli rencista zgłosi wniosek o emeryturę i okaże się ona mniej korzystna niż renta, to w ciągu 30 dni od otrzymania decyzji może on wycofać wniosek i ZUS będzie dalej wypłacał rentę aż do momentu przyznania emerytury z urzędu – wyjaśnia Bogusława Ryć, ekspert emerytalna z rybnickiego ZUS.

W przeciwnym wypadku, bez wycofania tego wniosku, ZUS będzie wypłacał niższe świadczenie. – Dlatego jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, warto zgłosić się do ZUS i spotkać się z doradcą emerytalnym – podkreśla Aldona Węgrzynowicz. Przypomnijmy. W październiku w życie wchodzą przepisy ustalające wiek emerytalny kobiet na 60 lat i mężczyzn do 65 lat. Warunkiem nabycia prawa do emerytury według nowych zasad jest osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego, a przy tym udowodnienie jakiegokolwiek okresu ubezpieczenia. Staż pracy nie ma wpływu na przyznanie emerytury, ale decyduje o jej wysokości. Im dłuższy okres składkowy, tym świadczenie wyższe. Okresy składkowe i nieskładkowe są istotne, by mieć prawo do emerytury w najniższej gwarantowanej wysokości. Kwota tej emerytury od marca wynosi 1000 zł.

Wniosek o emeryturę można składać już na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego, czyli pierwsze wnioski z tytułu obniżonego wieku emerytalnego są przyjmowane już od 1 września. Niezależnie od tego, czy wniosek zostanie złożony we wrześniu, czy w październiku, emerytura od obniżonego wieku emerytalnego zostanie przyznana od października – o ile oczywiście spełnione będą ku temu wszelkie warunki.

 

Zmiany w liczbach
13876 – tyle wynosi liczba potencjalnych emerytów dla oddziału Rybnik w związku z przywróceniem poprzedniego wieku emerytalnego;
9199 – do tylu osób wysłano zaproszenia o złożenie wniosku o wyliczenie lub przeliczenie kapitału początkowego;
3799 osób złożyło już wnioski o wyliczenie lub przeliczenie kapitału początkowego;
10409 osób, które aktualnie pobierają m.in. wcześniejszą emeryturę, rentę rodzinną, rentę z tytułu niezdolności do pracy, świadczenie przedemerytalne – otrzymało informację o zmianach wynikających z ustawy ;
5708 osób skorzystało już z kalkulatora emerytalnego, 2237 wyliczono prognozy przyszłej emerytury, a 3471 symulację przyszłego świadczenia;
 

 

 

1

Komentarze

  • ślonzak A propos emerytur 08 września 2017 14:51Co to się tam w rybnickim Tenneco wyprawia? Czemu dyrektor Michalik poszedł tak nagle na wcześniejsza emeryturę? Podobno względy zdrowotne - to chyba jakiś wirus panuje bo większość w zarządzie choruje.

Dodaj komentarz