Renta czy emerytura? Co lepiej wybrać?

 

Na pytania Czytelników odpowiada Aldona Węgrzynowicz, rzecznik regionalna ZUS województwa śląskiego


 

Urodziłem się 12 marca 1952 roku. Od sierpnia 2014 roku jestem na stałej (dożywotniej) rencie inwalidzkiej. Czy mam obowiązek składania wniosku o przyznanie mi wcześniejszej emerytury z racji tego, że już w marcu ukończyłem 65 lat, a od 1 października zacznie obowiązywać poprzedni wiek emerytalny. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam Krzysztof

 

 

 

W przedstawionej sytuacji ubezpieczony nie będzie musiał składać wniosku o emeryturę. Biorąc bowiem pod uwagę to, że ma ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy już na stałe, Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie wypłacał to świadczenie do czasu ukończenia podwyższonego wieku emerytalnego, który jest uzależniony od daty urodzenia (w przypadku tego ubezpieczonego będzie to do ukończenia 66 lat i pięciu miesięcy, czyli tu konkretnie do sierpnia 2018 roku). Wówczas ustalone zostanie z urzędu prawo do emerytury. Ubezpieczony w takiej sytuacji będzie miał zagwarantowane, że wysokość emerytury nie będzie mogła być niższa niż wypłacana do tej pory renta inwalidzka z tytułu niezdolności do pracy.

Trudno na dziś ocenić, czy emerytura będzie świadczeniem korzystniejszym od pobieranej dziś renty z tytułu niezdolności do pracy. Można to jednak sprawdzić. Celem sprawdzenia hipotetycznej wysokości emerytury na październik 2017 roku oraz na dzień ukończenia podwyższonego wieku emerytalnego ubezpieczony może skorzystać z usług doradcy emerytalnego. Jeżeli okazałoby się, że emerytura byłaby świadczeniem korzystniejszym (według symulacji na październik 2017 roku), ubezpieczony może złożyć wniosek o to świadczenie już w miesiącu październiku tego roku.

 

Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz