Wystawa mieczykw i dalii zawsze przyciaga tłumy / Dominik Gajda
Wystawa mieczykw i dalii zawsze przyciaga tłumy / Dominik Gajda

 

Miłośnicy kwitnących cudów w najbliższy weekend zapraszają do teatru na doroczną wystawę kwiatów drugiej połowy lata.

 

Mieczyki, czyli gladiole (nazwa pochodzi od łacińskiego gladius, co oznacza miecz, a odnosi się do kształtu wąskich sztywnych liści) i dalie to kwiaty drugiej połowy lata. Ta pora roku to szczyt kwitnienia, z którym zbiega się katolickie święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, w tradycji ludowej zwane świętem Matki Boskiej Zielnej. I właśnie w tym okresie stowarzyszenie Rybnicki Klub Miłośników Kwiatów organizuje w teatrze swoją drugą sztandarową imprezę – wystawę mieczyków, dalii i kompozycji kwiatowych. Tegoroczna edycja będzie już dwudziestą z rzędu i tradycyjnie odbędzie się przy wsparciu i pod patronatem urzędu miasta.

Mieczyki i dalie na ekspozycji występują w duecie, ale tylko dlatego, że kwitną o tej samej porze roku. Jak podkreśla Piotr Wistuba, prezes Rybnickiego Klubu Miłośników Kwiatów, mieczyki są kwiatami uniwersalnymi. Prym w ich hodowli wiodą pasjonaci amatorzy z Czech i Słowacji, którzy pod względem osiągnięć stanowią absolutną światową czołówkę. – Spodziewamy się oczywiście ich reprezentacji, po raz kolejny będą także polscy hodowcy. W Teatrze Ziemi Rybnickiej zobaczymy liczne odmiany mieczyków, jak również nie zarejestrowane jeszcze siewki w całej gamie kolorów, kształtów i wielkości kwiatów – wylicza prezes Piotr Wistuba.

Jeśli chodzi o dalie, zwane popularnie georginiami (tak na przełomie XVIII i XIX stulecia ochrzcił je dyrektor Berlińskiego Ogrodu Botanicznego), też będzie co oglądać, na wystawie spotkają się bowiem dalie pomponowe, kuliste, pojedyncze, anemonowe, peoniowe, dekoracyjne czy kaktusowe. Imprezie będzie towarzyszył kiermasz ogrodniczy, na którym będzie można nabyć rośliny do wysadzenia w domu czy ogrodzie, cebule najnowszych odmian tulipanów, narcyzów, hiacyntów i bylin, jak również książki o tematyce ogrodniczej. Wszystkie kwiaty oceni profesjonalne jury, będzie też konkurs na najpiękniejszą kompozycję kwiatową z dalią i mieczykiem, nie obejdzie się też oczywiście bez dorocznego plebiscytu publiczności.

Wystawa potrwa dwa dni. Oficjalne otwarcie w sobotę, 12 sierpnia, o godzinie 10, zwiedzanie do godziny 17, w niedzielę ekspozycja będzie czynna również do 17, a potem rozpocznie się tradycyjna wyprzedaż kwiatów i kompozycji. – Wstęp oczywiście wolny, a pomieszczenia klimatyzowane – zaprasza prezes Piotr Wistuba.

 

Z Rybnikiem w nazwie
Na wystawie w TZR w 2009 roku najwyżej oceniono siewkę mieczyka znanego słowackiego hodowcy Petra Lelka, który na pamiątkę zarejestrował ją rok później pod nazwą Rybnik. Na kolejnych ekspozycjach trzem kolejnym siewkom też nadał nazwy związane z miastem nad Nacyną. To Rybnicki Utopek, Rybki z Rybnika i Kocham Rybnik. Rybnik występuje też w świecie dalii. To zasługa znanego polskiego hodowcy Stanisława Lipienia, który nadał tę nazwę jednej ze swoich georginii.

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz