To kolejna napaść na ratownika  Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach / Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe/Facebook
To kolejna napaść na ratownika Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach / Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe/Facebook

Wczoraj po południu ratownicy jastrzębskiego pogotowia zostali wezwani do mężczyzny leżącego na ulicy Miodowej.

Jak poinformowało nas Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach, podczas próby przeprowadzenia badania pacjent (około 30-letni) stał się agresywny. Zaczął ratowników odpychać, szarpać, potem kopać i bić. Jeden z ratowników został uderzony w głowę i twarz oraz mocno kopnięty w nogę.
 
Do agresywnego mężczyzny została wezwana policja, która go obezwładniła i zatrzymała. Według służb pacjent prawdopodobnie mógł być po zażyciu dopalaczy.
 
W wyniku ataku mocno ucierpiał jeden z ratowników. Trafił do szpitala, gdzie stwierdzono u niego skręcenie stawu skokowego oraz uraz kości jarzmowej. Nie było potrzeby hospitalizacji, jednak najbliższych kilka tygodni ratownik będzie na zwolnieniu lekarskim.
 
To kolejna w ostatnich miesiącach napaść na ratownika Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. Wcześniej do ataków doszło m. in. w Katowicach, Zabrzu i Chorzowie.  W tym ostatnim przypadku sprawca został już ukarany. W maju sąd skazał go na pół roku więzienia.
 
- Mam nadzieję, że również napastnik z Jastrzębia trafi do za kratki. Ratownik medyczny w trakcie pracy jest funkcjonariuszem publicznym i atak na niego powinien być surowo karany. Nasi ratownicy muszą czuć się bezpiecznie, jeśli mają skutecznie pomagać drugiemu człowiekowi - mówi Artur Borowicz, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.
 
***
Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach jest największą strukturą pogotowia ratunkowego w kraju. Obsługuje obszar, który zamieszkuje prawie 3 mln mieszkańców. Wchodzi w skład systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne i realizuje zadania w zakresie ratownictwa medycznego. W ramach Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne WPR w Katowicach dysponuje 85 zespołami ratownictwa medycznego z czego 38 to zespoły specjalistyczne, a 47 to zespoły podstawowe. Bezpośrednio w strukturze WPR w Katowicach funkcjonują 74 zespoły ratownictwa medycznego (41 podstawowych i 33 specjalistyczne), a 11 zespołów (6 podstawowych i 5 specjalistycznych) tworzą podwykonawcy. Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach pod kierownictwem dyrektora Artura Borowicza zostało laureatem licznych nagród  i wyróżnień.

 

Zdjęcie i grafika: Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach 

Galeria

Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz