Zabytki Tarnowskich Gór, w tym pozostałości po dawnych kopalniach rud srebra, ołowiu i cynku, zostały wpisane w zeszłym tygodniu na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To duże wyróżnienia dla Śląska. Kopalnie ołowiu, srebra i cynku w Tarnowskich Górach są największą i najbardziej znaczącą historyczną kopalnią tych rud w Polsce - świadectwem 500-letnich tradycji górniczych.
Położona na Nizinie Śląskiej w południowej części Polski, w jednej z europejskich prowincji metalogenicznych, od średniowiecza była ważnym miejscem w procesie metalurgicznym w Europie. Tarnogórskie górnictwo wyróżniało się ponadto w XIX w. rozległym, zintegrowanym systemem odwadniającym i zaopatrującym ludność oraz przemysł w regionie w wodę, równocześnie będąc jednym z największych tego typu rozwiązań na świecie. To, co je wyróżnia na tle innych ośrodków górniczych w Europie, to zakres, w jakim zachowały się wyrobiska górnicze i bardzomądre podejście do gospodarowania zasobami środowiska, które doprowadziło do zlikwidowania zagrożenia wodnego i jednoczesnego zagospodarowania wody na potrzeby ludzi tam żyjących. I to wszystko tylko 50 kilometrów od Rybnika.
Bardzo, bardzo mnie to cieszy. To na pewno kolejny dobry krok w budowaniu naszej śląskiej tożsamości i świadomości. Teraz tylko więcej edukacji regionalnej, poznawania najbliższej okolicy i jej historii i będziemy w domu - ze świadomością jak stary i bogaty w różne kultury, jest ten nasz dom. Spędziłem bardzo intensywny politycznie weekend, w sobotę w Katowicach wziąłem udział w Marszu Autonomii z grupą fantastycznych ludzi, którzy kochają nasz region i są z tego dumni. W niedzielę natomiast, w grupie równie fantastycznych ludzi, maszerowaliśmy w Warszawie w obronie trójpodziału władzy, Sądu Najwyższego, ale także przeciwko podwyżkom paliwa, które "łaskawie nam panujący" próbują obecnie wprowadzić. Podszedł tam do mnie operator kamery telewizyjnej, komercyjnej stacji, pochodzący nomen omen z Tarnowskich Gór i powiedział: "wczoraj specjalnie wziołech wolne, żeby być na marszu w Katowicach". Serce rośnie.
Komentarze
Brak komentarzyTutaj dodasz i opłacisz
ogłoszenie drobne
do Tygodnika Regionalnego
NOWINY »
SPRAWDŹ, TO NIGDY NIE BYŁO ŁATWIEJSZE!
Przeglądaj ogłoszenia drobne »
Motoryzacja » Nieruchomości » Mieszkania » Handel » Usługi » Finanse » Zdrowie i Uroda » Turystyka » Nauka » Praca » Szukam pracy » Zwierzęta » Podaruję » Różne »
- Łukasz Kohut: Święta Barbara i Frans Timmermans
- Grzegorz Matusiak: Dobre perspektywy rozwoju górnictwa
- Krzysztof Jaroch: Turystyczna marka regionu
- Piotr Masłowski: Remik
- Łukasz Dwornik: Wskaźnik koncentracji
- Sztajgrowy badycimer
- Chałpka do chroboczkōw
- Jako to ze tymi wszyjskimi starymi godkami było?
- Ucz sie, syniorze!
- Jako downi strojyli groby
- Browarowe opowieści
- Sydonia von Borck – post scriptum cz. 3
- Sydonia von Borck w legendzie
- Sydonia von Borck – ostatnia pomorska czarownica?
- Czy naprawdę widziałam ducha?
- Emerytura górnicza a praca pod ziemią
- Renta po zmarłej żonie
- Renta czy emerytura? Co lepiej wybrać?
- Z renty na emeryturę
- Renta rodzinna dla syna i żony
- Urlop ojcowski
- Urlop a praca na wyjeździe
- Urlop a pierwsza praca
- Ile wynosi odprawa emerytalna
- Zakres obowiązków pracownika

Reklama w portalu
Kontakt z działem reklamy
Katalog firm
2019 © Tygodnik Regionalny NOWINY