Straż miejska podsumowała efekty walki ze smogiem za pierwszych sześć miesięcy tego roku. Z danych wynika, że im więcej kontroli, tym lepiej, bo dzięki nim będziemy oddychali czystszym powietrzem. Zwłaszcza że odpady lądują w piecach nie tylko w sezonie grzewczym.
Jak poinformowała SM w Rybniku na swojej stronie internetowej, w pierwszej połowie tego roku (od 1 stycznia do 30 czerwca) stróże porządku przeprowadzili kontrolę 1357 posesji na terenie miasta między innymi pod kątem spalania odpadów. W konsekwencji wlepili gospodarzom 123 mandaty za palenie śmieciami na łączną kwotę aż 50 600 złotych, skierowali też sześć wniosków o ukaranie do sądu. W niektórych przypadkach istniało uzasadnione podejrzenie, że w jakimś miejscu są spalane odpady, ale nie udało się nikogo złapać na gorącym uczynku. Wtedy strażnicy pobierali do badań próbki popiołu.
Taką procedurę zastosowano w dziewięciu przypadkach i w aż pięciu z nich podejrzenia znalazły potwierdzenie. Dodatkowo strażnicy sprawdzali, czy właściciele posesji segregują odpady (nieprawidłowości wykryto w 35 przypadkach) oraz czy prowadzą prawidłową gospodarkę odpadami ciekłymi. Tu również wykryto 66 nieprawidłowości. Co najczęściej trafiało do pieców? – Płyty meblowe, ramy okienne, aluminiowe folie, plastiki oraz odpady zielone – odpowiadają rybniccy strażnicy.
Jak gospodarze reagują na widok mundurowych? – Bardzo różnie. Jedni są przekonani, że to efekt tego, iż ktoś systematycznie na nich donosi, inni są zdziwieni. Rybniczanie generalnie jednak wiedzą, że istnieje coś takiego jak kontrole, ponieważ prowadzimy je od kilku lat. Co roku nagłaśniamy sprawę z początkiem sezonu grzewczego, uruchamiamy ekopatrol, więc trudno tu mówić o elemencie zaskoczenia. A co dzieje się wtedy, kiedy sprawa kończy się wręczeniem mandat? Jedni go przyjmują, przepraszają, ale są i tacy, którzy nawet odgrażają się funkcjonariuszom zwolnieniem z pracy – wylicza Dawid Błatoń, rzecznik SM.
› Uchwała antysmogowa: Dobrze, że w ogóle jest, ale...
› Uchwała antosmogowa przyjęta jednogłośnie!
› Dwornik: Awaryjne przesunięcie jest dobrym rozwiązaniem
Do kogo może zawitać patrol? Do każdego.– Reagujemy na zgłoszenia mieszkańców i podejmujemy interwencje własne, kiedy mamy jakieś podejrzenia lub wybieramy obejścia losowo. I stwierdzamy, że ekologiczna świadomość rośnie, ale wciąż jeszcze pokutują dawne przyzwyczajenia. W efekcie niektórzy stwierdzają, że teraz to już nic nie wolno, choć przecież wiedzą, że paląc śmieci w piecach czy wylewając szambo do rowu, szkodzą nie tylko przyrodzie, sąsiadom, ale także swoim dzieciom i sobie – mówią mundurowi.
Jak dodaje Dawid Błatoń, sezon grzewczy się skończył, więc jakość powietrza znacznie się poprawiła, w związku z czym spada liczba interwencji. – Zgłoszenia odbieramy jednak przez cały czas, bo o tej porze ludzie też palą w piecach np. po to, żeby pogrzać wodę. To, że mamy lato, nie zwalnia nas z obowiązku prowadzenia kontroli – podsumowuje Dawid Błatoń. Warto przypomnieć, że poza sezonem grzewczym też zdarzają drastyczne przypadki zanieczyszczania powietrza. Na przykład w czerwcu w piecu kuchennym przy ulicy Ogrodowskiego wylądowały płyty meblowe, a w maju przy ulicy Hetmańskiej w ognisku płonął stos segregatorów z dokumentami.
Komentarze
Ekologia
Nakladane mandaty sa smiesznie niskie bo palac smieciami i innymi odpadami nawet po zaplaceniu mandatu i tak sie to kalkuluje.Pomyslcie.
Tutaj dodasz i opłacisz
ogłoszenie drobne
do Tygodnika Regionalnego
NOWINY »
SPRAWDŹ, TO NIGDY NIE BYŁO ŁATWIEJSZE!
Przeglądaj ogłoszenia drobne »
Motoryzacja » Nieruchomości » Mieszkania » Lokale » Handel » Usługi » Finanse » Zdrowie i Uroda » Turystyka » Nauka » Praca » Szukam pracy » Zwierzęta » Podaruję » Różne »
- Łukasz Dwornik: Pieszy nie jest święty
- Piotr Masłowski: Cały ten syf
- Mirosław Górka: Wielkie oczy
- Łukasz Kohut: Imagine
- Łukasz Dwornik: Rezerwa
- Dziyń Ziymie
- Wiela mosz braterstwa
- Woda downi a dzisio
- A zaś mōmy Wielgi Tydziyń
- Widzieli żeście cosikej takigo?
- Zła pani na Pawłowicach
- Nocnice znad leśnego stawu
- Dlaczego w żorskich lasach nie ma węży cz. 2
- Dlaczego w żorskich lasach nie ma węży
- W tym domu coś straszy cz. 3
- w spółce każdy ma głos, a mieście niewielu. prezydent, radni decydują...
- Dobrze, że są jeszcze tacy ludzie, którzy wspominają tamte dobre czasy...
- Z komentarzy wynika, że ludzie mogą śmiecić, a prezydent ma sprzątać....
- Z komentarzy wynika, że ludzie mogą śmiecić, a prezydent ma sprzątać....
- Jak na zakładane uproszczenie, to bardzo droga zabawa. Wydanie prawie...
- Emerytura górnicza a praca pod ziemią
- Renta po zmarłej żonie
- Renta czy emerytura? Co lepiej wybrać?
- Z renty na emeryturę
- Renta rodzinna dla syna i żony
- Urlop ojcowski
- Urlop a praca na wyjeździe
- Urlop a pierwsza praca
- Ile wynosi odprawa emerytalna
- Zakres obowiązków pracownika
- Wielka radość i trochę żalu
- Szkaciorze w europejskim srebrze
- Szkaciorze, na ME w Wiśle celujcie w złoto!
- Skatowy puchar posła Krząkały
- Podwójny skatowy memoriał
Reklama w portalu
Kontakt z działem reklamy
Katalog firm
2018 © Tygodnik Regionalny NOWINY