Anna Bodzek-Sikora związana jest z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Żorach / Anita Czerner/Muzeum
Anna Bodzek-Sikora związana jest z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Żorach / Anita Czerner/Muzeum

Do 28 lipca w muzeum można oglądać wystawę Anny Bodzek-Sikory „Życie 3d/3d life. Upcykling. Sztuka papieru”. Kuratorem wystawy jest Anna Flaga.
Co kryje się pod nazwą upcykling? Jest to forma przetwarzania wtórnego odpadów, w wyniku którego powstają produkty o wartości wyższej niż przetwarzane surowce Koncepcja ta została przedstawiona przez Riemanna Verlaga w publikacji z 1999 roku „Upcycling”. - Karton kojarzy się najczęściej z niczym. Jest dla nas przydatny, bo służy do pakowania, a jednocześnie zbędny zaraz po wykorzystaniu. Wyrazem tego jest nawet jego neutralna kolorystyka. Szarość, jasny brąz – oba te kolory wydają się bardzo neutralne. Moja przygoda z kartonem jako materiałem twórczym zaczęła się przypadkowo i z biegiem czasu zamieniła się w pasję. Początkowo był on elementem uzupełniającym prace florystyczne, przejmując stopniowo rolę dominującą. Praca z kartonem to połączenie powtarzalności z unikatowością – mówi autorka. Dodaje, że wystawa w muzeum to dialog kartonu z ceramiką. Oba są związane z naturą, z niej wychodzą, powstają z drewna i gliny. Do niej też powracają jako świat pierwotnych uczuć i emocji wyrażonych w obrazach.
Żorzanka Anna Bodzek-Sikora jest dyplomowaną florystką, absolwentką Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Katowicach – filii w Cieszynie. Na co dzień pracuje w Studiu Działań Artystycznych MOK. Autorka wielu wystaw. Ostatnie ekspozycje pani Ani to: „Kolory szarości” (Gminny Ośrodek Kultury Pawłowice, 2016), Galeria na Starówce Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach (2017 r.), „W ogródku Pana Szekspira” (42. Wystawa Róż i Aranżacji Florystycznych w Kutnie, 2016). Jest ponadto projektantką grupy rzeźbiarskiej „Stefania Zweig w drodze do szkoły”, wykonanego techniką odlewu na wosk tracony przez artystów z Ouagadougou w Burkina Faso dla żorskiego muzeum.

Komentarze

Dodaj komentarz