Wspólne zdjęcie w kościele pw. Świętej Trójcy w Goerlitz / Norbert Niestolik
Wspólne zdjęcie w kościele pw. Świętej Trójcy w Goerlitz / Norbert Niestolik

9 czerwca z Rybnika wyruszyła wyprawa szlakiem 500- lecia Reformacji na Śląsku. Uczestnicy dotarli m.in. do Jeleniej Góry, Lubania Śląskiego oraz Zgorzelca/Goerlitz. Mieli okazję podziwiać drugi kraniec Śląska, którego niewielka część leży dziś w Niemczech. – Pamiętajmy, że historyczny Śląsk jest podzielony pomiędzy trzy państwa, Polskę, Republikę Czeską oraz właśnie Niemcy – przypomniał Jan Rduch.

Niemiecki skrawek

Ten ostatni skrawek jest bodaj najmniej znany, być może dlatego, że jego śląska historia jest dość krótka, ponieważ sięga zaledwie 1815 roku. Po klęsce Napoleona Saksonia, która opowiedziała się po stronie Francji, została wtedy podzielona pomiędzy Prusy, Brandenburgię, zaś wschodnią część Górnych Łużyc przyłączono do prowincji Śląsk. Dzisiaj kilkadziesiąt kilometrów od granicy przybyszów wita tablica z napisem "Herzlich willkommen in Niederschlesien" (Serdecznie witamy na Dolnym Śląsku).

Na przełomie XIX i XX wieku Goerlitz było, po Wrocławiu, najludniejszym miastem Dolnego Śląska. Dzisiaj styka się tu wiele kultur i języków: niemiecki, górnołużycki i polski. "Przez wiele stuleci Śląsk był częścią niemieckiego obszaru językowego i kulturowego. Dzisiaj kraj ten należy do Polski, a jego kresy leżą w Czechach i Niemczech. Görlitz jest największym miastem części niemieckiej" – czytamy na stronie Muzeum Śląskiego w Goerlitz.

Nabożeństwo za pomyślność

W niedzielę, 11 czerwca, w ewangelickim kościele pw. Świętej Trójcy w Goerlitz odprawiono nabożeństwo w intencji śląskiej ojczyzny – jej mieszkańców i Ślązaków na całym świecie. – Witam pielgrzymów z Rybnika, z Górnego Śląska – powitał rybnicką ekipę pastor Bernd Arlt. W rozmowie z nami duchowny wspomniał, że część jego rodziny wywodzi się z Dolnego Śląska, skąd została zaraz po wojnie wypędzona.

Pierwsza na mapie wycieczki była jednak Jelenia Góra. Tutaj uczestnicy wyprawy mieli okazję zwiedzić aż trzy ewangelickie kościoły, z tego dwa byłe. Chodzi o kościół garnizonowy Podwyższenia Krzyża (obecnie katolicki) i Cerkiew pw. św. Apostołów Piotra i Pawła (obecnie prawosławny). Ewangelicki pozostał kościół pw. Zbawiciela w Cieplicach Śląskich-Zdroju, które są obecnie częścią Jeleniej Góry.

W bajkowej krainie

W pierwszym uwagę zwraca m.in. personifikacja Śląska umieszczona w ołtarzu. Stary herb Śląska widnieje także na zabytkowej Bramie Wojanowskiej. Z kolei Cieplice Śląskie są związane z rodem Schafgotschów, z którego wywodził się hrabia Hans Ulryk Schaffgotsch, mąż Joanny Grycik (Gryzik), śląskiego Kopciuszka, spadkobierczyni fortuny Karola Goduli.

Dalsza część wyprawy prowadziła przez bajecznie piękną Dolinę Parków i Ogrodów w Kotlinie Jeleniogórskiej oraz Park Mużakowski (Bad Muscau). Uczestnicy wycieczki zwiedzili m.in. przepięknie odnowiony pałac w Wojanowie, dwór królewski w Mysłakowicach (obecnie jest w nim szkoła) oraz zamek i pałac księcia Hermanna von Pücklera w polsko-niemieckim Parku Mużakowskim. Granica biegnie tędy korytem Nysy Łużyckiej. Warto wspomnieć, że w 2004 roku kompleks wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Symboli wiele

W Goerlitz są śląskie kawiarnie i śląska kuchnia, flagi śląskie, mapy, książki. Z kolei przy ewangelickim kościele pw. św. Piotra i Pawła znajduje się grób Jakuba Böhme (zmarł w 1624 roku) szewca i filozofa (jego entuzjastą jest m.in. amerykański aktor Nicolas Cage). W Zgorzelcu, a więc po polskiej stronie, znajduje się dom rodziny Jakuba Böhme, W Goerlitz uczestnicy rybnickiej wyprawy zwiedzili również replikę Świętego Grobu z 1504 roku.

Wyprawa szlakiem 500-lecia Reformacji była już kolejną wędrówką po ziemi śląskiej, którą zorganizował Jan Rduch, a firmował oddział PTTK w Pszowie. Patronat nad wycieczką sprawowały Demokratyczna Unia Regionalistów Śląskich oraz "Nowiny". Przypomnijmy, że w poprzednich latach pielgrzymi z Rybnika dotarli m.in. do Szczawna-Zdroju i Wałbrzycha, a rok temu na Morawy, do Velehradu, kolebki chrześcijańskich Słowian.

Odkrywanie korzeni

Poznając bliżej cały Śląsk, można się dowiedzieć chociażby tego, że Muzeum Śląskie istnieje nie tylko w Katowicach, ale także w Opawie i Goerlitz. I że klusek śląskich można spróbować zarówno na jednym, jak i na drugim krańcu historycznej Silesii.

 

 

Przypomnijmy, ze ten rok został ogłoszony przez Sejmik Województwa Śląskiego Rokiem Reformacji. 

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz