Laureacji nagrody kulturalnej z prezydentem Waldemarem Sochą / Tymoteusz Joszki
Laureacji nagrody kulturalnej z prezydentem Waldemarem Sochą / Tymoteusz Joszki

Do wyróżniających się twórców kultury już po raz trzeci trafiły efektowne statuetki z lirą. Nagrody wręczył podczas sobotniej gali w kinie „Na Starówce” prezydent Waldemar Socha.
Przyznano je w czterech kategoriach. Andrzej Marciniec otrzymał wyróżnienie za twórczość artystyczną. W 1991 roku założył Młodzieżowy Chór Mieszany Voce Segreto, od początku jest jego dyrygentem. Zespół ma na koncie wiele osiągnięć, których zwieńczeniem była w zeszłym roku Złota Odznakaz Honorowej Za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Niedawno mogliśmy kunszt prowadzonej przez pana Andrzeja młodzieży na spektaklu muzycznym „Z pamiętnika pracownika”, wystawionym z okazji jubileuszu 60-lecia działalności Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach.
W kategorii upowszechnianie kultury nagrodę prezydenta dostała Aneta Antosiak, która wyreżyserowała m.in. wspomniane widowisko „Z pamiętnika pracownika”. Jest też autorką licznych scenariuszy dla dzieci i młodzieży, a także instruktorką zajęć teatralnych. Statuetka stanowi dowód uznania dla jej wieloletniej pracy i zaangażowania na różnych polach życia artystycznego miasta.
Autorzy największego sukcesu w historii tańca towarzyskiego w Żorach, duet Wiktoria Wieczorek i Borys Zawierucha cieszyli się nagrodą przyznawaną młodym twórcom. Podopieczni trenerki Dominiki Leszczyńskiej z Centrum Tańca i Ruchu „Rytm” w klubie MOK Wisus od kilku lat z powodzeniem startują w turniejach tańca towarzyskiego. W marcu żorscy nastolatkowie osiągnęli swój dotychczas największy sukces, zostali wicemistrzami Polski w klasie A w tańcach standardowych oraz zdobyli najwyższą klasę taneczną S. Tym samym udowodnili, że mimo młodego wieku należą już do ścisłej krajowej czołówki.
Do Żorskiego Centrum Regionalnego w Osinach nagroda trafiła za ochronę kultury. Placówka powstała w 2000 roku z inicjatywy Jadwigi Tabor i Renaty Śniegoń. Zajmuje się kultywowaniem śląskich tradycji, obrzędów i legend. Prowadzone tu „Lekcje regionalizmu na żywo” co roku gromadzą tysiące dzieci z całego województwa śląskiego. W ŻCR maluchy mogą zobaczyć jak onegdaj kiszono kapustę czy szkubano pierze, a nawet wziąć udział w takich czynnościach.
Kandydatów do prezydenckiej nagrody oceniała komisja w składzie: Przemysław Smyczek, dyrektor wydziału kultury urzędu marszałkowskiego, Jolanta Hrycak, przewodnicząca miejskiej komisji edukacji i kultury, Stanisław Ratajczyk, dyrektor MOK, Anna Ujma, doradca prezydenta.

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt
1

Komentarze

  • Żorek 1953 02 lipca 2023 14:04Banda nierobów nic więcej . Gdzie podziała się Szkoła Podstawowa Nr 2 im Powstańców Polskich , komu to przeszkadzało czyżby temu prezydentowi miasta Żory a w końcu kim on jest i kim była jego rodzina ?

Dodaj komentarz