Archiwum / Grzegorz Matusiak
Archiwum / Grzegorz Matusiak

Dostrzeganie działań, które służą budowaniu społeczeństwa przyjaznego wszystkim grupom wiekowym, stanowi jedną z przesłanek realizowanej kampanii Bezpieczny i Aktywny Senior. Poprawa warunków życia w pewnym sensie ma istotny wpływ na długość życia Polaków. Przeciętna długość życia mężczyzn wynosi obecnie 72 lata, a dla kobiet 81 lat. Jedną z wielu konsekwencji wydłużania się naszego życia jest wzrost liczby jednoosobowych gospodarstw domowych, w których znacznie częściej pozostają kobiety

Taki stan niejednokrotnie inspiruje osoby do podjęcia decyzji o wyborze zakładu opiekuńczo-leczniczego, domu pomocy społecznej czy pobytu w prywatnym domu opieki całodobowej. Uważam, że nowe miejsce zamieszkania to zarówno duża odpowiedzialność, jak i często niepewna perspektywa zmiany. Stąd też zanim jednak zainteresowana osoba podejmie działania, warto dokładnie sprawdzić poziom i jakość usług danej placówki. Weryfikację można zrealizować dzięki współpracy z pracownikami ośrodka pomocy społecznej, którzy udzielą niezbędnych i wiarygodnych informacji. Wybierając przyszłą placówkę na nowe miejsce zamieszkania i opieki, uważam za istotne zwrócenie szczególnej uwagi m.in. na to, czy placówka jest zarejestrowana w rejestrze wojewody, na ile oferuje opiekę lekarzy ogólnych i lekarzy specjalistów, zapewnia wsparcie fizjoterapeutów, rehabilitantów czy dietetyków.

Kolejnym ważnym obszarem są dobre warunki życia, a także jaki zakres usług placówka oferuje. Na ile precyzyjnie określono i rozdzielono dodatkowe usługi odpłatne od usług powszechnie dostępnych, nieodpłatnych. Skutecznym zabezpieczeniem przed nieprzewidzianymi sytuacjami w perspektywie życia jest zawarcie umowy pobytu czasowego. Takie rozwiązanie pozwoli na sprawdzenie, na ile osoba będzie zadowolona i będą spełnione jej oczekiwania, w tym nowym nieznanym środowisku.

Ważnym jest, aby przed podpisaniem umowy najlepiej przeczytać jej treść z prawnikiem z gminy, który jest dostępny dla każdego mieszkańca. Wnikliwe zapoznanie się z obowiązującymi dokumentami placówki, w szczególności ze statutem i regulaminami, pozwoli nam zminimalizować nieoczekiwane zdarzenia. Zadbanie o zapisy umowy, które nie będą zawierać niekorzystnych zobowiązań lub nie określony precyzyjnie zakres usług czy opłat, a także warunków zmiany umowy, pozwoli na wzrost poziomu naszego bezpieczeństwa, a także aktywność ruchową i społeczną.

Komentarze

Dodaj komentarz