Pierwszy sprawdzian czeka Pomarańczowych już w piątek / Dominik Gajda

W meczu ostatniej kolejki fazy zasadniczej PlusLigi siatkarze Jastrzębskiego Węgla pewnie (3:0) pokonali Łuczniczkę Bydgoszcz. Zapewnili sobie tym samym prawo gry w półfinale play-off.

Już pierwsza partia spotkania pokazała, że przewaga siły, kultury gry i jakości prezentowanej siatkówki jest po stronie jastrzębian. W samej końcówce partii zespół do wygranej serią mocnych zagrywek poprowadził Salvador Hidalgo Oliva (24:18). Chwilę później jego firmowy atak z drugiej linii sprawił, że Jastrzębski Węgiel był w półfinale PlusLigi. – Czy czuliśmy presję? Może trochę. Ale byliśmy bardzo dobrze przygotowani do tego spotkania, potrenowaliśmy w tygodniu, wszyscy byli wypoczęci. Do zdobycia tytułu może wystarczyć wygranie dwóch meczów i dwóch złotych setów. Jesteśmy w stanie to zrobić – mówił po meczu trener jastrzębian Mark Lebedew.

W półfinale jastrzębianie zmierzą się z obrońcą mistrzowskiego tytułu - ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle. Pierwszy mecz odbędzie się już w najbliższy piątek (7 kwietnia) w Jastrzębiu-Zdroju. Początek  o godz. 17.30. Rewanż zaplanowano pięć dni później w Kędzierzynie-Koźlu. Za wygranie meczu 3:0 lub 3:1 drużyny otrzymują trzy punkty meczowe, za wygranie meczu 3:2 drużyna wygrywająca otrzymuje dwa punkty meczowe, a drużyna przegrywająca jeden punkt meczowy. Gdy stan rywalizacji w meczach, po rozegraniu drugiego spotkania wyniesie 1:1, o zwycięstwie w dwumeczu decyduje większa liczba punktów meczowych. Przy równej liczbie punktów meczowych będzie rozgrywany "złoty set" – tzn. set do 15 punktów z dwoma punktami przewagi jednej z drużyn.