Jedna z pikiet przed kopalnią / Archiwum
Jedna z pikiet przed kopalnią / Archiwum

WZZ Sierpień 80 chce, by JSW oraz inne górnicze spółki skontrolowała NIK. Związkowcy pytają o zasadność likwidacji kopalni Krupiński w Suszcu. Podają przykład KWK Brzeszcze, która trafiła do Spółki Restrukturyzacji Kopalń i dalej fedruje. Przypominają, że to miasto premier Beaty Szydło.

W związku z przekazaniem kopalni Krupiński do SRK związek zawodowy Sierpień 80 wystąpi do Najwyższej Izby Kontroli o zbadanie niegospodarności w zarządzaniu majątkiem narodowym.
Patryk Kosela, rzecznik prasowy Komisji Krajowej WZZ Sierpień 80, uściśla, że przedmiotem kontroli winny być kwestie związane ze złożami węgla i metanu oraz inwestycjami. Dotyczyć ma ona legalności, gospodarności, celowości i rzetelności (art. 203 Konstytucji RP, art. 5 Ustawy o NIK) postępowania organów Jastrzębskiej Spółki Węglowej w zakresie gospodarki złożami i inwestycji. Zdaniem Sierpnia 80 takie same kontrole należy przeprowadzić także w innych spółkach węglowych. „Dotychczasowy sposób zarządzania KWK „Krupiński” przez JSW i niewłaściwy nadzór właścicielski, skutkują niezrozumiałą decyzją o zaprzestaniu funkcjonowania tego zakładu górniczego. W efekcie doszło do porzucenia złoża sięgającego 48 mln ton najwyższej jakości węgla koksowego o wartości ponad 40 mld zł. Przy wydobyciu szacowanym na 2 mln ton rocznie dawało to perspektywy na dalsze 24 lata wydobycia. Kopalnia ta posiada także złoża węgla energetycznego i półkoksowego oraz bogate pokłady metanu, do eksploatacji którego „Krupiński” został uprzednio przygotowany” - czytamy m.in. w komunikacie. Jak dodaje Kosela, zbywanie i zaprzestanie pracy perspektywicznej, bogatej w złoża kopalni jest trwonieniem majątku narodowego. „Likwidacja kopalni „Krupiński” wyczerpuje zatem znamiona działania na niekorzyść państwa i interesu publicznego. Likwidacja ta jest również działaniem na szkodę JSW, która w ten sposób pozbawia się zasobów węgla i metanu, mogących w przyszłości stanowić podstawę jej funkcjonowania i przychodów dla Spółki” - piszą dalej związkowcy.
Samo przekazanie KWK „Krupiński” w Suszcu do SRK, w ocenie Sierpień 80, nie kończy sprawy. Przykładem tego, że kopalnię z SRK da się wyciągnąć na prostą i może ona dalej fedrować jest KWK Brzeszcze. To miasto, z którego pochodzi premier Beata Szydło. Nie ma powodów, by tak samo było w przypadku kopalni Krupiński.

1

Komentarze

  • Ciekawy świata A jaki jest efekt zamówionych mszy na Wawelu? 04 kwietnia 2017 11:52Czy po pierwszej i drugiej mszy coś drgnęło w sprawie? Wstawiennictwo było poniekąd poważna!

Dodaj komentarz