Uhonorowani tytułem
Uhonorowani tytułem "Zasłużony dla Miasta Raciborza" / Materiały prasowe

Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa czy arcybiskup Wiktor Skworc - to tylko nieliczni z ponad setki zaproszonych gości, którzy świętowali wspólnie z lokalnymi władzami 800-lecie nadania praw miejskich Raciborzowi. Uroczysta sesja odbyła się w muzeum.

O Raciborzu wspominał już Gall Anonim w swojej najstarszej kronice Polski. Miasto było siedzibą księstwa, a po jego władcach zachował się m.in. przepiękny Zamek Piastowski. Odrestaurowany przyciąga turystów z całej Europy. Nieopodal niego działa browar książęcy, obchodzący w tym roku 450 lecie warzenia piwa.. Na przestrzeni wieków Racibórz wydał wielu wybitnych postaci, to m.in.: książę Mieszko Laskonogi, świątobliwa księżniczka Eufemia – Ofka, Arnold, Ludwik Mendelssohn (reformator ewangelickiej muzyki kościelnej) czy romantycnzy poeta Joseph von Eichendorff, urodzony w pobliskich Łubowicach.
Na jubileusz 800-lecia nadania Raciborzowi praw miejskich zjechało wiele osobistości. O godzinie 17 w muzeum fanfarami i wprowadzeniem sztandaru rozpoczęto uroczystą sesję rady miasta. - Jest mi niezmiernie miło, że dożyłem chwili, kiedy Racibórz świętuje tak ważne wydarzenie – powitał gości Henryk Majnusz, przewodniczący lokalnych samorządowców. - To dynamiczne rozwijające się miasto, które stawia na edukację i przedsiębiorczość. Naszym kapitałem są mieszkańcy. Inwestujemy w ludzi, bo to oni są naszym największym dobrem. Szczególnie liczymy na młodych. Chcemy stwarzać im takie warunki, by tu zostali na stałe. Praca, szkoła, dom, czas wolny. Tworzymy warunki, by młody człowiek w Raciborzu znalazł każdy z tych czterech elementów – mówił prezydent Mirosław Lenk. Jak dodał, jednym z głównych celów jest budowa drogi Racibórz – Pszczyna, o którą miasto zabiega od dawna. Trasa skomunikuje Racibórz z sercem regionu, pozwoli na pchnięcie go na nowe tory. - Równie istotne dla nas jest dokończenie budowy zbiornika Racibórz Dolny. Wszyscy pamiętamy powódź sprzed dwóch dekad, z lipca 1997 roku. Zbiornik przede wszystkim zapewni bezpieczeństwo mieszkańcom i firmom, ale to też szansa na rozwój turystyki i komunikacji rzecznej. Racibórz z optymizmem i werwą patrzy w przyszłość – podsumował Lenk.
W uroczystości wzięli udział włodarze sąsiedzkich miast i gmin oraz konsulowie Czech i Niemiec. Galę zaszczycił Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, który odczytał list Andrzeja Dudy. - To zaszczyt gościć w mieście z ciekawą historią i niezwykle bogatą tradycją. Cieszę się, że wspólnie z mieszkańcami i władzami Raciborza mogę uczestniczyć w tak podniosłej chwili, jaką jest 800-lat nadania praw miejskich. Dziękuję za zaproszenie i życzę, aby miasto dalej się rozwijało, a mieszkańcy byli dumni, że mogą tu mieszkać – usłyszeli zebrani. Przybyli także: marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc, biskup Jan Kopiec, senatorowie Czesław Sobierajski i Adam Gawęda. - Mało, które miasta w Polsce mogą świętować taki jubileusz. Żałuję, że nie jestem jego mieszkańcem, gdzie historię widać na każdym kroku. Zamek, mury, baszta, za każdym razem, kiedy na nie patrzymy przypominają o tej tradycji, a w tym roku o szczególnej rocznicy, jaką jest 800-lat nadania praw miejskich. W naszym regionie, duże miasta, takie jak Katowice, Zabrze czy Tychy nie mają tak długiej i bogatej historii. Racibórz ją ma i z tego miejsca chciałem serdecznie pogratulować mieszkańcom, że mogą żyć w tak wspaniałym miejscu – podkreślił Wojciech Saługa, W sali nie mogło zabraknąć także byłych prezydentów i wiceprezydentów Raciborza, starostów. Z serdecznymi życzeniami, na uroczystość przybył m.in. Krzysztof Bugla, niegdyś wiceprezydent Raciborza i starosta raciborski, rodowity raciborzanin, który obecnie pełni funkcję burmistrza warszawskiego Żoliborza. Zawitali przedstawicieli raciborskiego biznesu, w tym m.in. firm: Rafako, Eko-Okna, SGL Carbon, Rameta, Mieszko czy Raciborskiej Izby Gospodarczej.
Prezydent Mirosław Lenk uhonorował raciborzan, którzy poprzez swoją działalność, w szczególny sposób zapisali się na kartach historii miasta. Tytuł „Zasłużony dla Miasta Raciborza” otrzymali: ks. Jan Szywalski, Joachim Raczek, Lucyna i Marek Rajczykowscy, Marian Szlapański i Piotr Libera. - Serdecznie dziękujemy, za to wyróżnienie, ponieważ otrzymać je w dobie, gdy tak ważna jest ekonomia i zysk, to zaszczyt. Cieszy nas fakt, że został nagrodzony pion reprezentujący sztukę, duchowieństwo i człowieka. To co robimy, robimy z przekonaniem i zaangażowaniem dla społeczeństwa. Ten medal potwierdza, że nasza praca ma sens – dziękowała w imieniu wszystkich wyróżnionych Lucyna Rajczykowska.
W drugiej części sesji odbyła się konferencja naukowa. Prof. Antoni Barciak z Polskiego Towarzystwa Historycznego (oddział w Katowicach), a zarazem przewodniczący rady raciborskiego muzeum, opowiedział o „Rozwoju Raciborza w dobie lokalnej”. Paweł Newerla mówił o „Raciborzu doby rewolucji przemysłowej w XIX wieku – drugim złotym okresie w dziejach miasta” opowiedział o dziejach miasta w epoce industrializacji. Grzegorz Wawoczny - wygłosił referat pt. „Pomiędzy Krakowem a Wrocławiem. Znaczenie i aspiracje dworu książęcego na Zamku w Raciborzu od księcia Mieszka do Władysława”. Spotkanie zakończył okolicznościowy koncert kameralny kwartetu Akademos.

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz