Debiutant Jakub Lis wywalczył srebro w Berlinie  / Dariusz Kudyk
Debiutant Jakub Lis wywalczył srebro w Berlinie / Dariusz Kudyk

Trzech żorskich zawodników wzięło udział w Mistrzostwach Europy Juniorów i Dzieci KWU karate kyokushin w Berlinie. Chłopcy reprezentowali Polskę i znaleźli się wśród ponad 500 zawodników uczestniczących w rywalizacji. Jednym z instruktorów kadry był sensei Dariusz Kudyk, prowadzący na co dzień Klub Sztuk Walki „Shogun” Żory. Na matach zaprezentowali się „starzy kadrowicze” Szymon Kieczka i Miłosz Myszkowski oraz debiutujący w reprezentacji Jakub Lis. I to ten ostatni wywalczył wicemistrzostwo Europy w kategorii chłopców 10 – 11-letnich w wadze powyżej 45 kilogramów. Sukces jest tym większy, że w półfinale i finale walczył, mimo poważnej kontuzji prawej nogi. W sumie Polska zdobyła na berlińskim czempionacie 21 medali: 3 złote, 6 srebrnych i 12 brązowych. Lepsi okazali się tylko Rosjanie.
W tym samym czasie w Dąbrowie Górniczej odbyły się Mistrzostwa Makroregionu Śląskiego. Pojechało tam sześcioro zawodników z Żor. Najlepiej spisał się Bartosz Sułowicz, który w kategorii kumite juniorów młodszych powyżej 65 kg pokonał wszystkich swych przeciwników i tym samym zdobył złoty medal oraz tytuł Mistrza Śląska. Z kolei Mateusz Gaś i Jakub Solak walczyli w kategorii juniorów, pierwszy w wadze powyżej, drugi zaś poniżej 75 kilogramów. Obydwaj weszli do finałów, w których po zaciętej walce zostali wicemistrzami Śląska. Taki sam tytuł wywalczyła także Paulina Chorągwicka startująca w barwach żorskiego klubu w kategorii juniorek młodszych poniżej 55 kg.
Oprócz formuły full contact kyokushin karate, tego dnia odbyły się także walki w olimpijskiej formule WKF. Wystartowały w nich dwie żorskie juniorki młodsze Daria Słupik i Marta Zmarzły. Dla obu zawodniczek był to pierwszy start w tym stylu. Darii Słupik udało się wejść do strefy medalowej i wywalczyć brąz. Kierownikiem ekipy był instruktor sempai Tomasz Górecki, który też debiutował tu w roli jednego z sędziów.
Żorscy karatecy z Shoguna mają już na koncie wiele osiągnięć. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku brąz na mistrzostwach Europy w Holandii wywalczył Szymon Kieczka, zaś Miłosz Myszkowski miał brązowy krążek na Pucharze Polski w Ciechanowie. Brązowe medale z Mistrzostw Polski i Śląska seniorów przywiózł dwa lata temu sensei Dariusz Kudyk. Na zawodach mniejszej rangi żorzanie zdobywają od kilku lat medale wszystkich barw, w dużych ilościach. Ich umiejętności podziwiać będzie można wkrótce, bo 29 kwietnia w żorskiej hali sportowej MOSiR przy ulicy Folwareckiej na organizowanym przez KSW „Shogun” 3. Międzynarodowym Turnieju Sari Cup. W poprzednim roku impreza zgromadziła przeszło 300 zawodników z Polski, Czech i Ukrainy.