Praca za granicą a zasiłek przedemerytalny

 

Na pytania Czytelników odpowiada Aldona Węgrzynowicz, regionalna rzecznik ZUS województwa śląskiego.


 

Jak wygląda kwestia dochodu z pracy za granicą a otrzymywanym w Polsce świadczeniem przedemerytalnym? Jeżeli w roku 2016 za styczeń, luty, marzec pobierałam zasiłek dla bezrobotnych, a następnie świadczenie przedemerytalne, to przychód z zagranicy w jakiej kwocie wpłynąłby na jego zmniejszenie?

 

Odpowiedź

Świadczenie przedemerytalne ulega zmniejszeniu lub zawieszeniu w przypadku osiągania przychodu, od którego istnieje obowiązek odprowadzenia składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Zmniejszeniu ulega wtedy, jeżeli kwota przychodu przekracza dopuszczalną miesięcznie kwotę 25 procent przeciętnego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji, ogłoszonego przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, która od 1 marca 2016 roku wynosi 975 zł. Jeżeli kwota przychodu przekracza graniczną kwotę, która wynosi 70 procent w/w kwoty, czyli 2729,90 zł, świadczenie przedemerytalne ulega zawieszeniu. Kwota dopuszczalna oraz graniczna obowiązują przez cały okres rozliczeniowy, a więc od 1.03.2016 roku do 28.02.2017 roku.

Rozliczenie przychodu następuje po zakończeniu roku rozliczeniowego, który trwa od 1 marca każdego roku do ostatniego dnia lutego następnego roku – miesięcznie lub rocznie, w zależności od tego, która forma rozliczenia jest dla świadczeniobiorcy korzystniejsza. Osoba pobierająca świadczenie przedemerytalne jest obowiązana niezwłocznie powiadomić organ rentowy o osiąganiu przychodu, a w terminie do dnia 31 maja następnego roku powinna nadesłać zaświadczenie/oświadczenie o jego wysokości w roku rozliczeniowym z uwzględnieniem przychodów uzyskanych w kolejnych miesiącach tego roku.

Przychód uzyskany z tytułu działalności wykonywanej przed dniem nabycia prawa do świadczenia przedemerytalnego, a wypłacony po dniu nabycia prawa do świadczenia, pozostaje bez wpływu na zmniejszeniu lub zawieszenie świadczenia przedemerytalnego. W przypadku gdy osoba pobierająca świadczenie przedemerytalne osiąga przychód za granicą, również obowiązana jest do powiadomienia organu rentowego o osiąganiu przychodu, a w terminie wskazanym powyżej do przedłożenia zaświadczenia o jego wysokości.

– Za przychód osiągany przez emeryta lub rencistę w państwie, z którym Polskę łączy umowa międzynarodowa w dziedzinie ubezpieczeń społecznych – z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę uważa się przychód faktycznie osiągnięty. W przypadku wykonywania działalności (innej niż zatrudnienie w ramach stosunku pracy) wymienionej w art. 104 ust. 1 ustawy emerytalnej (m.in. pozarolniczej działalności) uważa się przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w tym państwie, a jeżeli emeryt lub rencista nie podlega tym ubezpieczeniom, przychód ustalony w kwocie, jaka stanowiłaby, w myśl przepisów w tym państwie, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne – w przypadku obowiązkowego podlegania tym ubezpieczeniom.

– Za przychód osiągany przez emeryta lub rencistę w państwie, z którym Polski nie łączy umowa międzynarodowa w dziedzinie ubezpieczeń społecznych – z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę uważa się przychód zadeklarowany przez świadczeniobiorcę, nie niższy niż kwota minimalnego wynagrodzenia w Polsce. W przypadku prowadzonej pozarolniczej działalności uważa się przychód zadeklarowany przez świadczeniobiorcę, nie niższy niż przewidziana w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych najniższa podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w Polsce, obowiązująca dla tego tytułu ubezpieczenia (nie niższy niż 60 procent prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego lub 30 procent minimalnego wynagrodzenia).

– Przy rozliczaniu świadczeń przychód osiągnięty z państwa członkowskiego UE/EOG i Szwajcarii wyrażony w walutach obcych przelicza się na złote polskie według kursu określonego w przepisach prawnych Unii Europejskiej o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego z ostatniego dnia miesiąca, w którym osiągnięty został przychód – w przypadku miesięcznego rozliczania przychodu oraz z ostatniego dnia danego roku kalendarzowego albo z ostatniego dnia miesiąca rozliczanego okresu, jeżeli rozliczany okres zakończył się przed ostatnim dniem roku kalendarzowego – w przypadku rocznego rozliczania.

– Przy rozliczaniu świadczeń, przychód osiągnięty z państwa innego niż w/w, wyrażony w walutach obcych przelicza się na złote polskie według kursu średniego walut ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski: z ostatniego dnia miesiąca, w którym osiągnięty został przychód – w przypadku miesięcznego rozliczania przychodu oraz z ostatniego dnia danego roku kalendarzowego albo z ostatniego dnia miesiąca rozliczanego okresu, jeżeli rozliczany okres zakończył się przed ostatnim dniem roku kalendarzowego – w przypadku rocznego rozliczania przychodu.

 

Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz