Kopalnia Jankowice już po raz szósty zajęła pierwsze miejsce / Iza Salamon
Kopalnia Jankowice już po raz szósty zajęła pierwsze miejsce / Iza Salamon

- Od 14 lat nie było tam ani jednego wypadku śmiertelnego, to specyficzny rekord w bezwypadkowej pracy w polskim górnictwie podziemnym – mówi Jolanta Talarczyk, doradca – rzecznik prasowy prezesa Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach.


Liderów bezpieczeństwa pracy w górnictwie oklaskiwano podczas dzisiejszej Gali Laureatów, która jest uroczystym punktem programu XXVI Szkoły Eksploatacji Podziemnej, odbywającej się w Krakowie.


Na podstawie wyników uzyskanych w 2016 roku w konkursie „Bezpieczna Kopalnia” zwyciężyli górnicy z Jankowic. Drugie miejsce zajęła KWK Bobrek- Piekary, należąca do Węglokoks Kraj. Trzecie miejsce ex aequo zajęły: ZG Siltech i  Eko-Plus. Nagrody zwycięzcom konkursu wręczył Piotr Wojtacha, w.o. prezesa WUG.
 
Jjak informuje WUG, wspomniany konkurs już od 22 lat ten promuje szeroko rozumianą kulturę bezpieczeństwa pracy w górnictwie podziemnym, w którym występują największe zagrożenia dla życia i zdrowia załogi.

- Kryteria oceny zakładów górniczych są bardzo rygorystyczne i niezmienne. Podstawowym wymogiem eliminacyjnym to trzy kolejne ostatnie lata bez wypadku śmiertelnego. Natomiast o konkretnych miejscach w rankingu najbezpieczniejszych kopalń decydują wskaźniki szczegółowe, takie jak: liczba wypadków lekkich oraz kolejnych dni bez wypadku w danym roku konkursu, występujące w kopalniach zagrożenia naturalne, liczebność załogi, wielkość wydobycia - wyjasnia Jolanta Talarczyk.

Dodaje, że rozbudowane kryteria są warunkiem obiektywizmu w ocenie poszczególnych zakładów górniczych. Jeżeli jedynym miernikiem byłaby liczba wypadków, bez ich odniesienia do konkretnych zagrożeń występujących w kopalniach oraz liczebności załóg, to w konkursie zwyciężałyby tylko zakłady małe o dobrych warunkach górniczo-geologicznych.
 
Konkurs „Bezpieczna Kopalnia” jest wspólnym przedsięwzięciem WUG, Głównego Instytutu Górnictwa, Fundacji Bezpieczne Górnictwo im. W. Cybulskiego, Okręgowego Inspektora Pracy w Katowicach, katowickiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Komitetu Organizacyjnego Szkoły Eksploatacji Podziemnej. Pierwszy ranking kopalń w aspekcie bezpieczeństwa pracy przygotowano w 1996 roku.

Na 22 przeprowadzonych edycji kopalnia Jankowice sześciokrotnie zajęła pierwsze miejsce, w tym, jak już wspomnianio, cztery razy z rzędu.

 

Siedmioosobowa Kapituła Konkurs „Bezpieczna Kopalnia”, pod przewodnictwem Wojciecha Magiery, wiceprezesa WUG, wyłoniła tegorocznych liderów w górnictwie węgla kamiennego podczas posiedzenia zorganizowanego 9 lutego. W kategorii górnictwa rud miedzi nagród nie przyznano.
 
Dzisiejszą Galę Laureatów podczas tegorocznej Szkoły Eksploatacji Podziemnej, poprzedził Raport WUG o stanie bezpieczeństwa pracy w górnictwie, który zaprezentował Krzysztof Król, dyrektor Departamentu Górnictwa Otworowego i Wiertnictwa WUG. Pod względem wypadkowości ubiegły rok w górnictwie węgla kamiennego był jednym z najlepszych w całym półwieczu. Kopalnie rud miedzi nie utrzymały dobrych trendów w tym zakresie. Podstawowe informacje o stanie bezpieczeństwa w górnictwie w 2016 r, wraz ze wskaźnikami, są dostępne na stronie internetowej WUG:

Komentarze

Dodaj komentarz