Stanowiska górnicze

 

Na pytania Czytelników odpowiada Aldona Węgrzynowicz, rzecznik regionalna ZUS województwa śląskiego.


 

Dzień dobry, mam do państwa pytanie, a dotyczy ono pracy hydrogeologa pod ziemią w kopalni węgla kamiennego. Mój angaż na umowie brzmi: "Inspektor ds. geologii p.z. – hydrogeolog". Proszę odpowiedzieć, czy ZUS traktuje takie stanowisko jako dołowe i nie będzie żądał wykazu dniówek dołowych, czy też będzie wymagał ode potwierdzenia zjazdów dołowych w liczbie co najmniej połowy dni czarnych w danym miesiącu.

Po drugie proszę odpowiedzieć, jak traktować dniówkę. Czy jest to całodzienna delegacja, czy też jest to dniówka traktowana jako dniówka ze zjazdem na dół? 

 

 

Odpowiedź

W Zarządzeniu nr 9 ministra przemysłu i handlu z dnia 23 grudnia 1994 roku zawierającym wykaz stanowisk kierownictwa i dozoru ruchu pod ziemią nie figuruje stanowisko, które pan zajmuje będąc zatrudnionym w kopalni węgla kamiennego. Oznacza to, iż zajmowane przez pana stanowisko nie jest stanowiskiem osoby dozoru ruchu zakładu górniczego. Tym samym celem udokumentowania wykonywania pracy górniczej przy ustalaniu uprawnień emerytalnych niezbędne jest przedłożenie wykazu zjazdów pod ziemię za poszczególne miesiące, przypadające w całym okresie zatrudnienia. Badając, czy został spełniony warunek posiadania co najmniej połowy zjazdów w miesiącu, uwzględnieniu podlegają wyłącznie te dni delegacji, które związane są z zajmowanym stanowiskiem.

 

Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

 

Komentarze

Dodaj komentarz