Zebranie mieszkańcw dzielnicy. Na pierwszym planie Adam Kraszewski / UMiG
Zebranie mieszkańcw dzielnicy. Na pierwszym planie Adam Kraszewski / UMiG

 

Mieszkańcy dzielnicy już nie wierzą władzom kopalni Knurów-Szczygłowice. W dodatku na teren Dębieńska wchodzi nowy inwestor.

 

Temat wstrząsów spowodowanych eksploatacją kopalni Knurów-Szczygłowice wraca w dzielnicy przy okazji każdego spotkania. Domy drżą w posadach, a ludzie czują się bezradni. – Będzie nami trząść co najmniej jeszcze przez pół roku, bo tyle ma potrwać eksploatacja ściany XV. W dodatku na teren kopalni Dębieńsko wchodzi nowy inwestor, australijska spółka, która zapowiada wydobycie pierwszej tony węgla w najbliższych latach. Ludzie cieszą się, że będzie praca, a ja już dzisiaj obawiam się, jakie będą skutki tej eksploatacji i jak my sobie z nimi poradzimy – mówi Adam Karaszewski, przewodniczący zarządu dzielnicy Czuchów.

Obawia się też, jak będzie wyglądała egzekucja szkód górniczych w przypadku prywatnego właściciela. – Co z budynkami, które nie mają zabezpieczeń? – zastanawia się. Mieszkańcy są zniechęceni. Ostatnio w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym odbyło się spotkanie z przedstawicielami kopalni, ale ich zdaniem nic nie przyniosło. – Skończyło się na tym, że kto ma problemy, ma pisać wniosek, a kopalnia albo uzna, albo nie uzna – mówi jedna z kobiet.

Jak wyjaśnia Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka Jastrzębskiej Spółki Węglowej, do której należy szczygłowicka kopalnia, aktualnie występujące wstrząsy wysokoenergetyczne, odczuwalne przez mieszkańców Czuchowa, są związane z eksploatacją ściany XV w Ruchu Szczygłowice. – Ściana XV o wysokości eksploatacyjnej 2,7m-4,4m prowadzona jest na głębokości 1000 m w pokładzie 405/1 zaliczonym do I stopnia zagrożenia tąpaniami. Rozpoczęła swój bieg w lipcu 2015 roku i do ukończenia ma jeszcze 500 m (około pięciu miesięcy) – mówi rzecznik prasowa. Dodaje, że w rejonie zrostu pokładów wystąpiły łącznie 21 wstrząsy wysokoenergetyczne o energii 10 do piątej J oraz jeden wstrząs o energii rzędu 10 do szóstej J.

– Mechanizm generowania tej aktywności sejsmicznej związany jest z eksploatacją wszystkich pokładów powyżej pokładu 405/1 w tej partii złoża, spotęgowany poszerzeniem wybranej części pokładu 405/1 ścianą XV oraz przejechaniem linii zrostu pokładów – wyjaśnia Katarzyna Jablońska-Bajer. Koncern zapewnia, że kopalnia stosuje profilaktykę tąpaniową w celu ograniczenia odczuwalności wstrząsów na powierzchni oraz zapewnienia bezpieczeństwa załodze na dole.

– Przedstawiciele kopalni spotkali się mieszkańcami w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach. Dyrekcja poinformowała ich o realizowanych obecnie, a także planowanych pracach, które są powodem wstrząsów. Mieszkańcy uzyskali także informację, gdzie mogą zgłaszać ewentualne szkody i jak wygląda procedura związana z roszczeniami – dodaje Katarzyna Jabłońska-Bajer.

2

Komentarze

  • redakcja Odpowiedź redakcji 24 lutego 2017 23:36Od autorki: Błąd wziął się z przeoczenia konieczności wybrania przy pisaniu znaków specjalnych. Przepraszam za niedopatrzenie i dziękuję za zwrócenie uwagi.
  • melon do autora tekstu 23 lutego 2017 22:29Energię wstrząsów wyraża się nie w setkach Juli, a tysiącach, dziesiątkach tysięcy, setkach tysięcy, milionach itd.. Stąd wstrząs wysokoenerketyczny występuje gdy jego energia przekracza 100000 Juli czyli 10 do potęgi piątej ( a nie 105 jak Pani napisała).

Dodaj komentarz