Dzieci dostały indeksy / Adrian Karpeta
Dzieci dostały indeksy / Adrian Karpeta

175 dzieci rozpoczęło w sobotę zajęcia na Rybnickim Uniwersytecie Dziecięcym. Pociechy w wieku od 6 do 12 lat dostały indeksy. Wykład inauguracyjny, o nietoperzach, wygłosiła dr hab. Edyta Sierka, adiunkt na wydziale biologii i ochrony środowiska Uniwersytetu Śląskiego.

- Chcę obalić trochę mitów związanych z tymi zwierzętami i zainteresować studentów tą grupą ssaków, które są trochę tajemnicze, żyją w nocy i nie zawsze są dobrze znane. Jakie to mity? Na przykład taki, że nietoperze zaplątują się we włosy. Wcale nie, one nas omijają szerokim łukiem. Są dla nas bardzo ważne, zjada wiele owadów, szczególnie komarów. Mam nadzieję, że choć trochę obudzimy zainteresowania przyrodnicze – mówiła wykładowczyni.
Pani doktor od 2009 roku jest wykładowcą uniwersytetów dziecięcych, równocześnie pracuje z dorosłymi studentami. - Dzieci to bardzo wymagający słuchacz, którego trzeba wyczuwać na bieżąco. Nie możemy tutaj oczekiwać 1,5-godzinnego wykładu akademickiego. Dzieci muszą uczestniczyć, po części tworzyć te zajęcia, wtedy chłoną. Często zdarza się, że rodzic po wykładzie pyta, co było na zajęciach. Dziecko nie jest w stanie zebrać myśli i coś powiedzieć. Rodzic myśli wtedy, że niczego się tam nie uczy. To jest nieprawda, bo ta wiedza w młodej głowie dopiero się układa. Za tydzień, za miesiąc wychodzi, że dzieciak wie, że słyszał na wykładzie, powtarza całe frazy– podkreślała . Jej 20-letni syn jest absolwentem uniwersytetu dziecięcego, uniwersytetu młodzieżowego. - Pozwoliło mu to rozwinąć skrzydła. Jeśli zaszczepimy tą ciekawość w młodości, to będzie to kiełkować w przyszłości. Więc będę czekała na dzieci z Rybnika na wydziale biologii Uniwersytetu Śląskiego – mówiła Edyta Sierka.
Joanna Kuzemczak przyprowadziła swojego 6-letniego syna Szymona. - Mam nadzieję, że rozwinie swoje zainteresowania, dowie się czegoś nowego, pozna nowych kolegów, koleżanki i zapozna się tutaj z życiem akademickim tak na przyszłość. Interesuje się Lego, elektroniką, plastyką, wszystkim po trochu - mówiła nam pani Joanna, która sama skończyła studia ekonomiczne. - Może syn też w tym kierunku pójdzie? - zastanawiała się. - Za naszych czasów nie było takich możliwości, więc teraz wykorzystujemy to, co miasto nam daje - dodała pani Joanna.
Oprócz wykładów, będą ćwiczenia, laboratoria. Za tydzień wycieczka do Chlebowej Chaty. 5 listopada spotkanie z ptakami drapieżnymi w Zespole Szkół nr 3. - Chcemy pokazać różne obszary wiedzy – zapowiadają organizatorzy.
Rybnicki uniwersytet jest inicjatywą 15-osobowej grupy, której przewodzi Janina Wystub, była dyrektorka Raciborskiego Centrum Kultury. - W 2011 roku rozpoczęłam organizację takiego uniwersytetu w Raciborzu wspólnie ze ś.p. Michałem Szepelawym, rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Tam się to sprawdziło, hula to dobrze, z roku na rok jest coraz więcej studentów. W Rybniku była taka pustka, przedstawiliśmy więc pomysł władzom Rybnika, zyskaliśmy akceptację – opowiada Janina Wystub.
Nabór przerósł oczekiwania. - Zakładaliśmy, że będzie 80-100 młodych studentów. Mamy 175 dzieci i sto na liście rezerwowej! - cieszy się Janina Wystub.
Zajęcia odbywają się na terenie Politechniki Śląskiej, w budynkach przy ulicach Kościuszki i Rudzkiej. - spotykamy się na auli, która kiedyś była kaplicą seminaryjną. Duch tego miejsca jest szczególny. Na co dzień wykorzystywana jest przez waszych starszych kolegów, może nawet rodzeństwo. Od dzisiaj ta aula będzie również do waszej dyspozycji – mówił Stefan Makosz, zastępca dyrektora Centrum Kształcenia Inżynierów Politechniki Śląskiej w Rybniku.
Wojciech Świerkosz, wiceprezydent Rybnika, odpowiedzialny za oświatę, dziękował rodzicom, że poświęcili sobotni poranek i przyprowadzili swoje dzieci. - Jest takie powiedzenie, że ciekawość to pierwszy stopień do piekła. Wy będziecie mieć w życiu zupełnie inną dewizę: ciekawość to pierwszy stopień do wiedzy. Einstein powiedział, że nigdy nie należy przestać pytać – mówił Wojciech Świerkosz, wiceprezydent Rybnika, odpowiedzialny za oświatę.

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt
1

Komentarze

  • Chop Uniwersytet dla dzieci. 17 października 2016 23:52Kto jest odpowiedzialny , zapomnialem za co.?

Dodaj komentarz