Krystyna Janda w spektaklu o Danucie Wałęsowej / Materiały prasowe
Krystyna Janda w spektaklu o Danucie Wałęsowej / Materiały prasowe

 

Ciekawe spektakle, spotkania autorskie i wystawy złożą się na program 47. Dni Literatury. Tegoroczną edycję zaplanowano między 9 a 15 października.

 

Rybnickie Dni Literatury w tym roku zyskują nowe oblicze. – Refleksja nad poprzednimi edycjami wskazywała, że brakuje myśli przewodniej, spajającej imprezy. W tym roku staraliśmy się poszukać takiej osi i znaleźć temat wiodący. Główny nurt oscylował będzie wokół szeroko rozumianego wątku kobiecego, poprzez który udało się powiązać Rybnickie Dni Literatury z Górnośląską Nagrodą Literacką "Juliusz". Jej laureata poznamy podczas finału. Szpital, którego pomysłodawcą był Juliusz Roger, patron nagrody, początkowo był przeznaczony dla kobiet. Korzenie samej nagrody związane są zaś z planami rewitalizacji obiektów. Chodzi tutaj o połączenie działań inwestycyjnych i tzw. miękkich, społeczno-kulturalnych – wyjaśnia wiceprezydent Piotr Masłowski.

47. Rybnickie Dni Literatury odbędą się w dniach od 9 do 15 października. W ich ramach wręczone zostaną dwie nagrody – Honorowa Złota Lampka Górnicza oraz właśnie Juliusz. Na inaugurację (9 października o godzinie 17) będzie spektakl "Lilka, cud miłości" poświęcony Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, jednej z najwybitniejszych polskich poetek. Przedstawienie powstało z myślą o przypomnieniu tej niezwykłej postaci w 125. rocznicę urodzin. W spektaklu reżyserowanym przez Waldemara Śmigasiewicza zobaczymy aktorki: Paulinę Holtz, Krystynę Tkacz, Magdalenę Zawadzką i Joannę Żółkowską – mówi Michał Wojaczek, dyrektor Teatru Ziemi Rybnickiej.

Do Rybnika przyjedzie też Danuta Wałęsa. Jej książka "Marzenia i tajemnice" stała się kanwą monodramu Krystyny Jandy, którą również zobaczymy w TZR. Spotkanie z panią Danutą 11 października o godzinie 18 w bibliotece. Natomiast spektakl "Danuta W." teatru Polonia będzie 12 października o godzinie 18. 14 października o godzinie 19 w TZR spektakl "Dużo kobiet, bo aż trzy". – To kabaret literacki, spektakl satyryczno-muzyczny z udziałem Magdy Umer, Hanny Śleszyńskiej, Wojciecha Karolaka i Artura Andrusa. Spektakl będzie miał specjalny wymiar. Miała w nim wziąć udział zmarła Maria Czubaszek. Powspomina jąj mąż Wojciech Karolak – dodaje Michał Wojaczek.

W Rybniku gościć będą m.in. także Marta Frej, Marta Abramowicz, Agata Tuszyńska oraz autorzy nominowani do nagrody literackiej Juliusz: Małgorzata Czyńska, Dariusz Foks i Tomasz Wiśniewski. 14 października o godzinie 17 w sali obrad rady miasta odbędzie się spotkanie kapituły oraz z kandydatami do nagrody. – Poprzednie dni literatury były przede wszystkim popularne. Teraz tę popularność staramy się pogodzić z kulturą na najwyższym poziomie. Większość imprez odbędzie się w Teatrze Ziemi Rybnickiej oraz bibliotece, ale zaczynamy wychodzić poza ich mury, organizując spotkania w Halo! Rybnik, a nawet urzędzie miasta. Ważne jest także to, że w programie RDL udało się znaleźć miejsce dla twórców rybnickich, by promować ich osiągnięcia – dodaje Piotr Masłowski.

Na 13 października na godzinę 19 w Halo! Rybnik zaplanowano Rybnicki Maraton Poetycki z udziałem: Henryka Cierniaka, Adama Marka, Leszka Sobeczko, Grzegorza Tokarczyka, Mariana Lecha Bednarka i Roberta Rybickiego. Na finał (15 października o godzinie 18 w TZR) będzie multimedialne widowisko muzyczno-literackie "Fortuna Plays Szymborska". – Na ekranie kinowym zobaczymy Wisławę Szymborską czytającą swoje wiersze. Poezji noblistki towarzyszyć będą wizualizacje aranżowane przez didżeja i wyjątkowa muzyka Macieja Fortunę, znakomitego trębacza jazzowego. Poezja połączy się z muzyką akustyczną i elektroniczną. Premiera tego spektaklu odbędzie się na początku października w Krakowie. W Rybniku zobaczymy drugą lub trzecią już odsłonę – wyjaśnia Michał Wojaczek.

Komentarze

Dodaj komentarz