Archiwum / Marek Krząkała
Archiwum / Marek Krząkała

 

 

Dziewiętnasty wiek był wiekiem imperiów, XX – państw narodowych, a XXI będzie wiekiem miast. Nowoczesne technologie wkraczają w każdą dziedzinę naszego życia. Widzimy, że współczesne społeczeństwo nie wyobraża sobie funkcjonowania bez smartfonów, internetu i komputera.

Najbardziej wszechstronna definicja "inteligentnego miasta" (smart city) mówi o połączeniu technologii, ochrony środowiska, sieci transportu publicznego i prywatnego, postępu społecznego i bezpieczeństwa. Wyobraźmy sobie zatem system, który inteligentnie steruje oświetleniem ulicznym, monitoruje ruch na ulicach, informuje o warunkach na drogach, prognozuje pogodę, wskazuje na zanieczyszczenie powietrza, przekazuje mieszkańcom w czasie rzeczywistym informacje o wolnych miejscach parkingowych itd. Brzmi jak science fiction? To już się dzieje, część z tych rozwiązań funkcjonuje, a w wielu miastach trwa wielkie planowanie!

Zacząłem zastanawiać się, czy mamy w naszym regionie miejscowości, które pretendują do miana "inteligentnych". Jak na razie żaden samorząd, także miasto Rybnik, nie wdrożyło kompleksowych rozwiązań. W dobie coraz silniejszej konkurencji pomiędzy miastami o inwestorów, młodych ludzi, a także o pozycję w rankingach, samorządy są zmuszone do interesowania się innowacyjnymi rozwiązaniami. Należy także dodać, że walka toczy się o ponad 10 mld euro, które Polska otrzyma z budżetu polityki spójności UE na inteligentny rozwój i cyfryzację.

Istotne jest, by zaktywizować społeczeństwo w związku z tworzeniem "smart cities". W szczególności trzeba zwrócić się do młodych, gdyż to oni właśnie są siłą napędową procesu zmian. Ważne jest także, by w naszym kraju zasada społeczeństwa obywatelskiego była realizowana w jak najpełniejszym stopniu. Prócz konsultacji społecznych, tworzenia projektów budżetu obywatelskiego kluczowe jest, by ludzie widzieli, że mają realny wpływ na przyszłość swoich miejscowości.

Podsumowując, władze inteligentnych miast mają pełnić rolę służebną wobec mieszkańców i powinny inicjować wdrażanie nowych technologii w infrastrukturę miejską. Musimy jednak stale podkreślać, że przy tej całej technologicznej rewolucji najważniejsze jest zachowywanie bezpośrednich relacji z drugim człowiekiem.

Komentarze

Dodaj komentarz