Urlop ojcowski

 

Na pytania Czytelników odpowiadają specjaliści z zakresu prawa pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach.

 

Wkrótce zostanę ojcem. Wiem, że należy mi się urlop z tego tytułu, nie jestem jednak pewien, w jakim wymiarze i czy trzeba go wybrać od razu, jak żona z córeczką wrócą do domu, czy można później, czy urlop byłby dłuższy, gdyby urodziły się bliźniaczki lub trojaczki. Chciałbym też wiedzieć, kiedy ten urlop został wprowadzony?

 

 

Ustawą z dnia 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 237, poz. 1654) dodano m.in. przepis uprawniający ojców do tzw. urlopu ojcowskiego – art. 182 3. Zaczął on obowiązywać od 1 stycznia 2010 r., przy czym w 2010 r. oraz 2011 r. urlop ojcowski przysługiwał w wymiarze jednego tygodnia, natomiast począwszy od 1 stycznia 2012 r. w wymiarze dwóch tygodni (14 dni) i mógł być wykorzystany nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia.

Od 2 stycznia 2016 r. ojciec może wykorzystać przedmiotowy urlop do ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia albo do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.

Pracownik – ojciec składa wniosek o udzielenie urlopu nie później niż w terminie 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu, pracodawca ma obowiązek uwzględnić wniosek. Wniosek powinien zawierać imię i nazwisko pracownika oraz okres, na który ma być udzielony urlop ojcowski albo jego część, przy czym może być podzielony na nie więcej niż 2 części, z których żadna nie może być krótsza niż 7 dni kalendarzowych. Ponadto do wniosku dołącza się:

1) skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (dzieci) lub zagraniczny akt urodzenia dziecka (dzieci) albo kopie tych dokumentów;

2) kopię prawomocnego postanowienia sądu o przysposobieniu dziecka w przypadku, gdy wniosek dotyczy udzielenia urlopu ojcowskiego albo jego części na dziecko przysposobione;

3) oświadczenie pracownika – ojca wychowującego dziecko, czy korzystał z urlopu ojcowskiego albo jego części;

4) kopię prawomocnej decyzji o odroczeniu obowiązku szkolnego, w przypadku, gdy wniosek dotyczy dziecka, wobec którego podjęto taką decyzję.

Wymiar urlopu ojcowskiego, w przeciwieństwie do wymiaru urlopu macierzyńskiego, nie ulega zmianie, jeżeli podczas porodu urodziło się więcej niż jedno dziecko. Pracodawca dopuszcza pracownika po wykorzystaniu urlopu ojcowskiego do pracy na dotychczasowym stanowisku, na stanowisku równorzędnym lub na innym odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu.

Jednocześnie informuję, że Państwowa Inspekcja Pracy nie jest organem uprawnionym do udzielania wiążących opinii dla stron stosunku pracy.

 

Masz pytanie do PIP? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz