Renta rodzinna dla ucznia i studenta

 

Na pytania Czytelników odpowiada Aldona Węgrzynowicz, rzecznik regionalna ZUS województwa śląskiego.

 

W październiku zaczynam studia, pobieram rentę rodzinną po tacie. Jak złożyć wniosek o o kontynuowanie jej wypłaty?

 

Uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz ponadgimnazjalnych po otrzymaniu ostatniej wypłaty świadczenia powinni złożyć w ZUS wniosek o kontynuowanie wypłaty renty rodzinnej dołączając stosowny dokument. W przypadku podjęcia nauki w nowej szkole to zaświadczenie o złożeniu dokumentów, decyzję/zaświadczenie o przyjęciu na studia/do szkoły. Przypomnijmy zatem, kto ma prawo do pobierania renty rodzinnej. Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury, w tym pomostowej, lub renty z tytułu niezdolności do pracy albo spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Przy ocenie prawa do renty przyjmuje się, że osoba zmarła była całkowicie niezdolna do pracy.

Renta rodzinna przysługuje także uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci pobierała zasiłek przedemerytalny, świadczenie przedemerytalne lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. W takim przypadku przyjmuje się, że osoba zmarła spełniała warunki do uzyskania renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Do renty rodzinnej mają prawo: dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione do ukończenia 16 lat, a po osiągnięciu tego wieku, pod warunkiem nauki w szkole, do ukończenia 25 lat oraz bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy do ukończenia 16 lat lub w czasie nauki w szkole do ukończenia 25 lat. Jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat będąc na ostatnim roku studiów, prawo do renty przedłuża się do zakończenia tego roku studiów.

Pod pojęciem nauka w szkole należy rozumieć naukę pobieraną w systemie dziennym, wieczorowym, zaocznym, eksternistycznym oraz uczestnictwo w pozaszkolnych formach kształcenia ustawicznego (kwalifikacyjny kurs zawodowy, kurs umiejętności zawodowych, kurs kompetencji ogólnych), które trwają powyżej 30 godzin zajęć dydaktycznych. Wymóg nauki w szkole uważa się za spełniony, jeżeli uczeń/student uczęszcza na zajęcia, pisze prace kontrolne, uzyskuje zaliczenia, przystępuje do egzaminów. Zatem niewystarczający jest sam fakt zapisania się do szkoły i uzyskanie statusu ucznia/studenta.

Prawo do renty rodzinnej mają także wnuki, rodzeństwo i inne dzieci przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności, z wyłączeniem dzieci przyjętych na wychowanie i utrzymanie w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka, jeżeli spełniają takie warunki jak dzieci własne i zostały przyjęte na wychowanie co najmniej na rok przed śmiercią ubezpieczonego (emeryta lub rencisty), chyba że śmierć była następstwem wypadku, a ponadto nie mają prawa do renty po zmarłych rodzicach, a gdy rodzice żyją – jeżeli nie mogą zapewnić im utrzymania albo ubezpieczony (emeryt lub rencista) lub jego małżonek był ich opiekunem ustanowionym przez sąd.

Renta przyznawana jest i wypłacana na okres roku szkolnego, łącznie z wakacjami. Uczniom szkół ponadpodstawowych świadczenie wypłacane jest co miesiąc do końca sierpnia, a studentom do końca września roku akademickiego,o ile szkoła albo uczelnia w pierwszym zaświadczeniu nie ujmą całościowego terminu trwania nauki, np. trzyletniego, rocznego itp. Gdy to uczynią, ZUS wypłaca rentę, kontrolując, czy nauka jest rzeczywiście kontynuowana. W pozostałych przypadkach, aby renta wypłacana była bez przerwy, należy pamiętać, by najpóźniej w ciągu miesiąca od ostatniej wypłaty złożyć do ZUS wniosek wraz z zaświadczeniem o kontynuowaniu nauki. Gdy student spóźni się ze złożeniem wniosku o miesiąc i złoży go z opóźnieniem w listopadzie, straci prawo do renty za październik. Jeśli uczeń, który ukończył szkołę ponadgimnazjalną, rozpoczyna studia, zaświadczenie z uczelni powinien dostarczyć do ZUS najpóźniej do końca września. Jeśli tego nie uczyni, naraża się na zawieszenie wypłaty świadczenia za wrzesień.

Jeżeli osoba uprawniona do renty przestanie się uczyć, musi o tym zawiadomić ZUS, który wstrzyma wypłatę świadczenia.

 

Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz