Dniówki zjazdowe

 

Na pytania Czytelników odpowiada Aldona Węgrzynowicz, rzecznik regionalna ZUS województwa śląskiego.

 

Mam pytanie w kwestii tzw. dniówek zjazdowych w kopalni. Czy istnieje dokument określający minimalny czas przebywania na dole, by dniówka była uznana za tzw. dniówkę zjazdową dla stanowisk nierobotniczych pod ziemią, skoro w regulaminie pracy określona jest tylko liczba dni zjazdowych w miesiącu? Czy przykładowo zjeżdżając na dół o godzinie 8 i wyjeżdżając o godzinie 12 mam zaliczony dzień zjazdowy ? Jak się ma taka sytuacja do naliczenia mojej przyszłej emerytury?

 

Sposób ewidencjonowania okresów zatrudnienia na stanowiskach, na których jest wykonywana praca górnicza, o której mowa w ustawie emerytalnej, określa rozporządzenie ministra gospodarki z 31 marca 2008 roku w sprawie sposobu ewidencjonowania przez pracodawców okresów zatrudnienia na stanowiskach, na których okresy pracy górniczej zalicza się w wymiarze półtorakrotnym przy ustalaniu prawa do górniczej emerytury, oraz na niektórych innych stanowiskach pracy górniczej (Dz. U. z 2008 r. nr 72, poz. 423). Zgodnie z tym rozporządzeniem pracodawca prowadzi bieżącą ewidencję okresów pracy oddzielnie dla każdego pracownika w oparciu o wydruki sporządzone na podstawie dowodów zarobkowych, z których wynika, na jakim stanowisku i w jakim okresie pracownik byt zatrudniony. W oparciu o miesięczne wydruki w załączniku do karty ewidencyjnej pracownika pracodawca dokonuje zapisów:

 

– liczby przepracowanych dniówek w poszczególnych miesiącach w danym roku

kalendarzowym;

– liczby zjazdów pod ziemię w poszczególnych miesiącach w danym roku kalendarzowym;

– liczby przepracowanych dniówek w poszczególnych miesiącach w danym roku

kalendarzowym zaliczanych w wymiarze półtorakrotnym.

Wykazane okresy pracy w załączniku do karty ewidencyjnej pracownika, a także liczby zjazdów pod ziemię lub liczby dniówek przepracowanych w poszczególnych latach na stanowiskach oraz liczby przepracowanych dniówek zaliczanych w wymiarze półtorakrotnym na stanowiskach stanowią podstawę do wpisania w zaświadczeniu pracy wystawianym na potrzeby Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Z powyższego wynika, że pracodawcy prowadzą bieżącą ewidencję także zjazdów pod ziemię pracowników dozoru i kierownictwa ruchu, pracowników inżynieryjno-technicznych zatrudnionych pod ziemią, przy czym zjazd traktowany jest jak dniówka robocza. Przywołane przepisy nie określają, ile godzin pracownik powinien wykonywać pracę pod ziemią. Zakładając, że w miesiącu było 21 dni roboczych i pracownik dozoru ruchu wykazał w tym miesiącu 21 zjazdów pod ziemię wykonując swoją pracę – cały miesiąc będzie zaliczony do pracy wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy pod ziemią.

 

Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz