Pożar w lasach Kuźni Raciborskiej w 1992 roku / Archiwum/112 Czerwionka-Leszczyny
Pożar w lasach Kuźni Raciborskiej w 1992 roku / Archiwum/112 Czerwionka-Leszczyny

26 sierpnia 1992 roku, w środę około godziny 13.50 wybuchł pożar lasu w Kuźni Raciborskiej.  Temperatura sięgała wtedy powyżej 30 stopni Celsjusza.

Wilgotność ściółki leśnej również była bardzo niska, ponieważ wysokie temperatury oraz brak opadów deszczu doprowadzały do wysuszania się gleby. Najbardziej prawdopodobną przyczyną zaprószenia ognia była iskra spod kół hamującego pociągu. 
W wyniku ogromnego pożaru lasu w Kuźni Raciborskiej zginęły trzy osoby, w tym dwóch strażaków oraz jedna osoba cywilna. 
Żywioł udało się ugasić dopiero cztery dni później, dogaszanie ognia trwało do 12 września. Był to największy po wojnie pożar w Polsce i zachodniej oraz środkowej Europie. 
Bardzo istotną rolę podczas gaszenia pożaru odegrały samoloty gaśnicze PZL M18, zwane inaczej Dromaderami, które zrzucały tak zwane bomby wodne umożliwiające gaszenie pożaru z powietrza. 
Warto również dodać, iż w akcji gaszenia pożaru lasu w Kuźni Raciborskiej brało udział około 10 000 tysięcy osób, 1100 samochodów pozarniczych, śmigłowce jak i również cysterny kolejowe oraz lokomotywy. W gaszeniu pomagali strażacy z różnych rejonów Polski. 
Wszelkie zniszczenia na terenie nadleśnictwa Rudy Raciborskie oraz graniczących z nim innych nadleśnictw miały charakter klęski ekologicznej. Spłonęło łącznie około 10 000 tysięcy hektarów lasu.
Widoczność podczas tak ogromnego pożaru lasu była ograniczona z powodu wiatru, który na dodatek przerzucał ogień w inne rejony.
Od wielu lat w miejsce pożaru przyjeżdżają wycieczki, takze zagraniczne, by zobaczyć odradzający się las. Wieża przeciwpożarowa również należy do atrakcji turystycznych. 
Lasy w nadleśnictwie Rudy Raciborskie, jak i również lasy z nadleśnictwa Rudziniec oraz Kędzierzyn, są zaopatrzone w specjalny system zabezpieczeń, aby tragedia z 1992 roku więcej się już nie powtórzyła. 
Warto również dodać, iż od 1993 roku w sierpniu odbywa się w Raciborzu "Memoriał imienia młodszego kapitana Andrzeja Kaczyny oraz druga Andrzeja Malinowskiego" trwający dwa dni, pierwotnie, będący wyścigiem kolarskim wraz z festynem, dla upamiętenienia strażaków poległych w walce z żywiołem ognia.

Źródło (tekst i zdjęcia): 112 Czerwionka-Leszczyny

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz