EkoOkna
Medhouse 6.09.2017-30.06.2018
Nowiny
Medhouse 6.09.2017-30.06.2018

27 maja 2019

Imieniny:

ładowanie...

złóż życzenia

Znak zodiaku: Bliźnięta
sprawdź horoskop

Ogłoszenia:
  1. Motoryzacja
  2. Nieruchomości
  3. Mieszkania
  4. Handel
  5. Usługi
  6. Finanse
  7. Zdrowie i Uroda
  8. Praca
  9. Różne
  10. Dodaj ogłoszenie
O godzinie 21 zakończyły się wybory do Parlamentu Europejskiego. Politolodzy byli zgodni, że frekwencja będzie znacząco wyższa niż w 2014 roku. Nikt jednak nie sądził, że wyniesie aż 43 procent. Według sondażu exit poll wygrał PiS z wynikiem 42,4 procent przed KO – 39,1 procent.
26.05.2019
0
Tory są już ułożone, peron stoi, wiata dla podróżnych też jest. I nawet kolejka wąskotorowa wyruszająca w trasę z pobliskich Rud kilka razy zatrzymała się już na stacji Rybnik-Stodoły – tak w październiku ubiegłego roku pisaliśmy na łamach Nowin o pierwszym, próbnym przejeździe rudzką kolejką wąskotorową, która po raz pierwszy na próbę przejechała trasę do Rybnika. Tymczasem mijają kolejne miesiące, a kolejka wciąż nie dojeżdża do Rybnika! Dlaczego? Dopytujemy urzędników.
23.05.2019
0
W zabytkowych murach dawnego szpitala Juliusz rozgościli się już pracownicy ośrodka adopcyjnego oraz Rybnickiej Akademii Rodziny. Tutaj na kompleksową pomoc i wsparcie mogą liczyć i ci najmłodsi mieszkańcy Rybnika oraz całe rodziny
20.05.2019
0
Dawid M. Sojka, młody przedsiębiorca z Żor, był członkiem zespołu, który stworzył pierwszy na świecie rower wydrukowany w technologii 3D i warty okrągły milion złotych!
15.05.2019
1
Niespodziewanie wrócił temat wydobycia złoża węgla w dzielnicy Paruszowiec. Do 30 maja mieszkańcy mogą zapoznać się z raportem oddziaływania na środowisko takiego przedsięwzięcia.
08.05.2019
2
Od godziny 7 trwają wybory do Parlamentu Europejskiego. W komisji obwodowej nr 8 w Żorach do 9.50 głosowało ponad 100 osób. Stale jednak ktoś przychodzi, wygląda na to, ze frekwencja rzeczywiście będzie lepsza niż w 2014 roku
26.05.2019
0
Paruszowiec boi się kopalni
03.08.2016   Rybnik, Region   Aktualności   Wydanie: 2016/31 (3078)

Konferencja, na której poinformowano o inwestycji. Wladze miasta reprezentował Wojciech Student, pełnomocnik prezydentaLudzie mają żal, że nie konsultowano z nimi planowanej inwestycji. O wszystkim dowiedzieli się z mediów!

Wielkie poruszenie w Paruszowcu-Piaskach wywołały informacje o planowanej budowie kopalni w Rybniku. Zakład miałby fedrować m.in. pod tą dzielnicą. Ludzie mają duży żal, że o sprawie dowiedzieli się z "Nowin", a nie od urzędu miasta. – Dlatego na 10 sierpnia umówiłem się z prezydentem na spotkanie. Jeśli urzędnicy chcą przekonać społeczeństwo naszej dzielnicy do tej inwestycji, to niech spotkają się z nami, przedstawią argumenty za, wysłuchają naszych obaw – przekonuje Andrzej Oświecimski, radny z dzielnicy Paruszowiec-Piaski.

Oczekujemy spotkania z władzami miasta – mówi radny OświecimskiA tych jest dużo. Ludzie boją się, że to, co przez lata zbudowali, zostanie zniszczone przez szkody górnicze. W dzielnicy są nie tylko zabytki (np. odnowiony dworzec kolejowy), ale też nowe, piękne domy, m.in. osiedle, które postawiła śp. Róża Korbel. – Rozumiem, że są argumenty za taką inwestycją, to bezpieczeństwo energetyczne, miejsca pracy itp. Ale ludzie szacują, że tych argumentów za jest może 5 procent, a 80 procent przeciw – uważa Andrzej Oświecimski.

Eksploatacja ma dotknąć obszary w dzielnicach Północ, Paruszowiec-Piaski i Wielopole, m.in. ulicę Stawową. Jak na konferencji prasowej zapewniał inwestor, osiadania dla zdecydowanej większości terenów zurbanizowanych nie przekroczą 2,5 metra w perspektywie wielu lat. Ma to być niezauważalne i nieszkodliwe dla budynków. Jedynie w Wielopolu grunt siądzie o nawet jedenaście metrów, ale na terenie leśnym.

Przypomnijmy – spółka Bapro chce wybudować na terenie Rybnika nowoczesny kompleks energetyczno-wydobywczy w oparciu o innowacyjne technologie. Planowana inwestycja o wartości 8 miliardów złotych ma stworzyć docelowo 3 tysiące miejsc pracy w samym zakładzie i kilka tysięcy w branży okołogórniczej. Koncepcja zakłada rozpoczęcie budowy w trzecim kwartale 2017 roku i zakończenie w 2022 roku.

Projekt pod nazwą Bapro Energy Complex (BEC) zakłada skupienie w jednym miejscu fedrowania, produkcji energii elektrycznej i cieplnej w oparciu o efektywną technologię i dobre paliwo węglowe. Chodzi o możliwość produkcji energii z węgla przy emisji zbliżonej do wartości występującej przy spalaniu gazu. Kompleks ma powstać w strefie przemysłowej w okolicy elektrowni, w rejonie ulic Podmiejskiej, Ekonomicznej oraz Golejowskiej na terenach niekomunalnych, przeznaczonych od wielu lat w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę przemysłową.

Adrian Karpeta, ADR
Dodaj komentarz

Komentarze

* - pole wymagane

Stanik z Rybnika 2016-08-10 08:35:08
Do Rybnczanina
Czy to będzie zrealizowane w to bardzo nie wierzę a może???. Tu więcej chodzi o wyciągnięcie pieniędzy na plany, (kilka milionów) ,na pomiary (kilka milionów ),na projekty (kilka milionów) legalnie wyciągnięcie miliony na fikcyjne plany kacyków , tylko Rybniczanie nie powinni dać się w to wciągnąć bo to będzie drogo kosztować nas Rybnikczan ,wiadomo ile kosztował kosztorys i projekt rozbudowy Elektrowni Rybnik , miliony . iii Co???
Alojz 2016-08-08 23:55:55
Nowa kopalnia.
Podobno liczy się pomysł , a nie jego realizacja.Pomysłodawcy zwiną premie i może wystąpi tyle obiektywnych trudności że na ich analizę "eksperci"(koledzy królika) też zarobią tyle że po wycięciu iluś tam drzew(parkiet jest drogi) analiza wykaże że jest potrzebna jeszcze jedna, tylko o wiele droższa. Tylko po co denerwuje się mieszkańców?
Stanik z Rybnika 2016-08-08 17:30:19
Do Rybnczanina
Czy to będzie zrealizowane w to bardzo nie wierzę a może???. Tu więcej chodzi o wyciągnięcie pieniędzy na plany, (kilka milionów) ,na pomiary (kilka milionów ),na projekty (kilka milionów) legalnie wyciągnięcie miliony na fikcyjne plany kacyków , tylko Rybniczanie nie powinni dać się w to wciągnąć bo to będzie drogo kosztować nas Rybnikczan ,wiadomo ile kosztował kosztorys i projekt rozbudowy Elektrowni Rybnik , miliony . iii Co???
edi 2016-08-08 17:13:15
hehe
Spółka z kapitałem 10 000 PLN będzie budować kopalnie za 2 000 000 000 , :) dobre sobie
Rybniczanin 2016-08-07 20:16:18
ktoś robi was w ch..a !!!
a kto tam będzie budował kopalnie ludzie weźcie na wstrzymanie to jest zwykły pic na woda
Niedowiarek 2016-08-06 10:24:16
Kopalnia w Rybniku.
Rybnikowi nowa kopalnia a Polsce olimpiada, a co nie stać nas?Podatnicy zapłacą bo nie mają wyboru,tak jak płacą za "czyste"powietrze w kurortach(Rabka,Zakopane itd.),A przecież na opakowaniach piszą przed podjęciem decyzji poradź się psychiatry lub farmaceuty.Kaj my to są?Czy to naprawdę XXI wiek?
kris 2016-08-06 08:17:37
skonczcie snic..
Ludzie opamiętajcie się...Cały region sie rozwijał bo kiedys Niemiec znalazł i wydobywał tu węgiel...Potem Niemca wygnali i długo jechali na tym co on wymyslił.Teraz Polacy kupuja sobie wegiel z RPA i Australii i majá Slásk w d.....Nikt tu nic nie bedzie robił oprocz dojenia kasy dla Warszawy...Slask juz nie jest potrzebny..Wiatraki i solary beda robione na Mazowszu,tu bedzie bezrobocie.
antek 2016-08-06 01:00:48
nowa kopalnia
Czegoś mi tu brakuje , jeśli jest zgoda władz miasta to trzeba i dymarki uruchomić i produkcję garnków z gliny- nie ma jak nowoczesne technologie, powietrze samo się oczyści jak tylko powstanie nowy wzór ulotek antysmogowych. Podobno są państwa bez kopalń...gdzie ludzie mają wpływ na władzę... .
Niedowiarek 2016-08-05 23:56:42
Nowa kopalnia
Czy urząd miasta reprezentuje mieszkańców Rybnika?Vat w 100% zabierze stolica (oczywiście że nie regionu).Zniszczone środowisko oczywiście zostanie na miejscu.A gazety za kilka lat znowu będą mogły pisać o przekrętach.Oczywiście winnych i pieniędzy się nie znajdzie.Ostatnio był artykuł o przekrętach, ileś milionów kopalnia wydała na REKLAMĘ???Czy to ma być pierwsza polska kopalnia która naprawdę ma co roku przynosić zyski? Widać że po wizycie Papieża liczą władze regionu na kolejny cud. Warszawa już czeka na prąd z nowej inwestycji a posłowie przegłosują że są "jaśnie oświeceni".
Tomek atomek 2016-08-05 17:39:14
Kopalnia
Reszta lasu i reszta powietrza nad Rybnikiem pokryje się pięknym smogiem - a szkody górnicze stworzą piękne góry. Inwestor wyciagnie płytkie pokłady, zrobi szkody górnicze i zbankrutuje....ot wielka inwestycja - dobrze że póki co raczej żaden bank na nową kopalnię kasy nie pożyczy....
alone 2016-08-05 16:57:41
sie mano !
Kombinuj dalej Rybniczanin , jestes trendy ! Tak trzymaj , Ty bedziesz dalej ze swistakiem sreberka zawijac a reszta bedzie balony na odpustach pompowac ! Spoko,luzik cool ziomku ;-)
Stanik z Rybnika 2016-08-05 16:44:08
Nowa kopalnia
Rybniczanie nie dajcie się otumanić na cudowne miejsca pracy zyski to będą podliczac ci w Warszawie a nie wy, godnego życia nie będzie , będzie brud smród , i zniszczone nasze środowisko , lasy , domy,drogi itd . Czysty prąd będzie w całej Polsce a smród i zniszczenia na naszym Śląsku. Świat idzie w innym kierunku , niech wam zaproponują Fabrykę Wiatraków,Solarów do produkcji prądu w całej Polsce. Zamiast Górników producentów Wiatraków nowej technologi,i każde miasto w Polsce zobowiązać do postawienia 10 wiatraków do własnej potrzeby,nie dajcie zniszczyć pięknego Rybnika.Warszawka może sobie zrobić zapory na Wiśle i założyć turbiny prądotwórcze , a od Rybnika niech się od,,,,, wi , ny mamy dość smrodu , i nie wieszcie im ani jednego słowa bo to cwaniacy , oszuści , złodzieje ,byli są, i będą,
Tojo 2016-08-05 15:38:33
Kopalnia w Rybniku.
Z czego słynie Rybnik ? Z letnich koncertów i zimowego smogu, jeżeli z tym drugim oprócz dyskusji i powoływania nowych urzędników nie będzie się walczyło to żaden poważny przeciębiorca się nie pojawi,a młodzi rybniczanie jeśli nie jadą to pracy za granicę ,to w kraju głownie przenoszą się do Warszawy i Wrocławia gdzie o szybach się mówi przy wymianie okien.Ile to kopalń dziś przynosi w Polsce zyski?Znowu zapłacą podatnicy i przyroda.
Rybniczanin 2016-08-04 23:51:24
Nowa kopalnia
Dla wielu osób to tylko kopalnia=praca i godne życie, czyli cała reszta żyje niegodnie?Czy Wrocław ściąga do siebie ludzi z Rybnika i nie tylko bo ma nowe kopalnie?Zacznijcie naprawdę myśleć a nie tylko dogadywać się w gronie "wzajemnej adoracji", może wreszcie ekologia która jest b.źle widziana w Polsce przez polityków zwycięży.Brazylia też miała żyć wiecznie z lasów nad Amazonką i co?Lasy w dużej części wycięto i brakuje wody( w całym kraju).Ps.Nie wiedziałem że w smrodzie można godnie żyć.
Rybniczanin 2016-08-04 16:11:53
Rybniczanin
Panie radny !- w Rybniku od wielu lat nie stworzono żadnych nowych miejsc pracy! - Pan będzie oponował,bo Pan jest już emerytem !- a my młodzi, chcemy pracować i godnie żyć !!!
Czytaj także
pokaż więcej
Rybnik. Miasto z ikrą
e KULTURA
Możesz ten artykuł oznaczyć jako przeczytany
Nasza sonda
Czy korzystasz z nowego parkingu wielopoziomowego w Rybniku?
41132,47654,47628,47606,47591,47535,47653,47652,47651,47650,47649,47636,47648,47646,47645,47644,47643,47642,47641,47640,47638,47647,47635,47634,47531,47632,47633,47631,47630,47629,47639,47602,47601,47600,47599,47519,47616,47587,47539,47515,47490,47618,47589,47540,47516,47491,44450,44340,44173,43982,43745,41464,41185,41139,41093,40871,46258,46120,46045,46031,46034