Zasiłek macierzyński

 

Na pytania Czytelników odpowiadają specjaliści z zakresu ubezpieczeń społecznych ZUS.

 

Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas określony. Na początku października urodzę córeczkę. Przez jaki okres będzie mi przysługiwał zasiłek macierzyński?

Zasiłek macierzyński z tytułu urodzenia dziecka przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego lub w okresie urlopu wychowawczego urodziła dziecko. W pani przypadku, czyli w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie, okres urlopu macierzyńskiego i wypłaty zasiłku macierzyńskiego będzie wynosił 20 tygodni. Nie więcej niż 6 tygodni urlopu macierzyńskiego i zasiłku macierzyńskiego mogą przypadać przed przewidywaną datą porodu, natomiast po porodzie przysługuje urlop i zasiłek macierzyński niewykorzystany przed porodem, aż do wykorzystania przysługującego pełnego wymiaru urlopu i zasiłku macierzyńskiego. Bezpośrednio po urlopie macierzyńskim może się pani ubiegać o urlop rodzicielski.

W przypadku urodzenia przy jednym porodzie jednego dziecka przysługuje pani z tego tytułu 32 tygodnie zasiłku macierzyńskiego. Z wnioskiem o udzielenie urlopu rodzicielskiego powinna pani wystąpić do swojego pracodawcy w terminie 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Łączny okres pobierania zasiłku macierzyńskiego z tytułu urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego w pani przypadku to 56 tygodni. Zasiłek macierzyński przysługuje także pracownicy zatrudnionej na podstawie umowy o pracę na czas określony, z którą umowa o pracę została przedłużona do dnia porodu. Zasiłek przysługuje z racji tego, że urodzenie dziecka ma miejsce w okresie ubezpieczenia. W takim przypadku po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego wypłacanego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego może się pani ubiegać również o zasiłek macierzyński za okres, który przepisami kodeksu pracy został ustalony jako okres urlopu rodzicielskiego.

Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz