Renta po mężu

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa oddziału ZUS w Rybniku.

 

Czy należy mi się renta po mężu? Byliśmy po rozwodzie bez orzekania o winie, mąż nadużywał alkoholu, miał kuratora, sąd skierował go na leczenie odwykowe, ale nic nie pomogło. Po 10 latach wzięłam rozwód. Mąż alimenty płacił, ale różnie z tym bywało, bo mało pracował, z racji niepełnosprawności miał 520 zł, a ja na syna dostawałam z funduszu alimentacyjnego, póki nie ukończył studiów. Teraz sama jestem chora, mam orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności. Renty na siebie nie dostałam. Jeżeli należy mi się renta rodzinna, to jakie dokumenty miałabym złożyć?

 

 

 

Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury, w tym pomostowej lub renty z tytułu niezdolności do pracy albo spełniała warunki do uzyskania jednego z tych świadczeń. Przy ocenie prawa do renty przyjmuje się, że osoba zmarła była całkowicie niezdolna do pracy. Renta rodzinna przysługuje także uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci pobierała zasiłek przedemerytalny, świadczenie przedemerytalne lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. W takim przypadku przyjmuje się, że osoba zmarła spełniała warunki do uzyskania renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Prawo do renty rodzinnej przysługuje wdowie, jeśli w chwili śmierci męża ukończyła 50 lat lub była niezdolna do pracy, albo wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie ukończyły 16 lat, a jeżeli uczą się – 18 lat lub są całkowicie niezdolne do pracy. Renta rodzinna przysługuje również wdowie, jeśli spełni warunek dotyczący wieku lub niezdolności do pracy w okresie nie dłuższym niż 5 lat od śmierci męża lub od zaprzestania wychowywania ww. dzieci. Wdowa, która przed śmiercią męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli oprócz spełnienia w/w warunków w dniu śmierci męża miała prawo do alimentów z jego strony ustalone wyrokiem lub ugodą sądową.

Jeżeli zmarły nie pobierał ww. świadczeń, będziemy badać, czy spełniałby warunki do uzyskania jednego z nich. Kolejny warunek, który byłby dla pani istotny, to osiągnięcie wymaganego wieku w chwili śmierci byłego męża lub orzeczenie o niezdolności do pracy albo spełnienie któregoś z tych warunków w ciągu najwyżej 5 lat od śmierci byłego męża. Kolejna sprawa to posiadanie potwierdzonych wyrokiem lub ugodą zasądzonych alimentów na siebie w chwili śmierci byłego męża.

 

Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz