Krupnioki to jeden z najbardziej znanych produktów wędliniarskich na Śląsku / slaskie.pl
Krupnioki to jeden z najbardziej znanych produktów wędliniarskich na Śląsku / slaskie.pl

Tak więc od teraz, podobnie jak w przypadku kołocza, producenci, którzy chcą posługiwać się tą nazwą w handlu, muszą poddać się kontroli i certyfikacji potwierdzającym zgodność procesów produkcji i wymogów określonych we wniosku rejestrującym.
- Wytwarzanie krupnioków związane było z tradycyjnym świniobiciem urządzanym co najmniej raz do roku. Krupnioki na Śląsku towarzyszyły wielu uroczystościom; właśnie przy świniobiciu częstowano okolicznych mieszkańców, rodzinę, roznoszono do domów, na weselach i innych rodzinnych uroczystościach były nieodłącznym składnikiem jadłospisu. Krupnioki śląskie były obecne na stołach od początku badań etnograficznych poświęconych potrawom spożywanym na obszarze Śląska. Najstarsze wzmianki pochodzą z końca XVIII w. ze wsi w pobliżu Gliwic - przypomina Śląski Urząd Marszałkowski.
Rejestracja tego produktu była możliwa dzięki współpracy samorządów województw śląskiego i opolskiego, producentów z obu województw i specjalistów. Województwa wsparły producentów merytorycznie i finansowo, partycypując w kosztach przygotowania i opracowania wniosku przez eksperta.
Jak wiadomo, krupnioki śląskie są jednym z najbardziej tradycyjnych wyrobów wędliniarskich charakterystycznych dla tradycji kulinarnych Śląska. Warto wspomnieć, że okręg rybnicki słynie z produkcji krupnioków, nieraz jest nazywany prawdziwym "zagłębiem krupnioka". 

Źródło: slaskie.pl

Komentarze

Dodaj komentarz