Barszcz Sosnowskiego w Rybniku! Zachowajcie ostrożność!

Zgłoszenia w sprawie występowania Barszczu Sosnowskiego na terenie Rybnika można kierować do Straży Miejskiej w Rybniku, Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego lub Wydziału Ekologii Urzędu Miasta Rybnika.
- Do zadań Straży Miejskiej należy oznakowanie miejsc, w których występuje barszcz po jego zidentyfikowaniu przez pracowników Wydziału Ekologii i przed ich wykoszeniem. Co ważne konieczność usuwania barszczu Sosnowskiego ciąży na właścicielu nieruchomości. W przypadku, gdy roślina ta pojawi się na terenach miejskich, odpowiedzialny za jej usuniecie będzie Zarząd Zieleni Miejskiej w Rybniku - słyszymy w rybnickiej Straży Miejskiej.
Czasem wystarczy 1,5 minuty kontaktu z sokiem barszczu i dwie minuty nasłonecznienia w ciągu pierwszych dwóch dób od tego momentu, by pojawiły się na skórze oparzenia I stopnia. Związki chemiczne zawarte w soku barszczu mogą wywoływać również obrażenia dróg oddechowych, nudności, bóle głowy, wymioty, a nawet urazy oczu. Ponieważ objawy oparzeń pojawiają się do 24-48 godzinach od nasłonecznienia miejsca zetknięcia soku ze skórą, często ich przyczyna nie jest poprawnie zdiagnozowana. W przypadku kontaktu z rośliną zaleca się jak najszybsze umycie skóry pianą mydlaną i opłukanie wodą, a następnie chronienie skóry przed światłem słonecznym przez minimum dwie doby. Rany i owrzodzenia po kontakcie z barszczem długo się goją. Znamiona i blizny po poparzeniach potrafią utrzymywać się latami, a czasem można je usunąć tylko chirurgicznie.
Kaukaskie barszcze to największe rośliny zielne na świecie. Zazwyczaj osiągają wysokość ok. 3 metrów, jednak potrafią dorastać do 4-5 m, a nawet i więcej. W pierwszym roku wyrastają jedynie rozłożyste rozety liściowe, w kolejnych latach rośliny wykształcają długie pędy kwiatowe.
Barszcz Sosnowskiego i barszcz olbrzymi wykształcają okrągłe, głęboko bruzdowane łodygi, o 3-6 międzywęźlach. Osiągają one u podstawy grubość ok 8-12 cm. Rozgałęziają się u góry. Puste wewnątrz.
Liście kaukaskich barszczy są bardzo duże (odziomkowe i dolne łodygowe trójlistkowe), dorastają do 2 m i więcej, przy czym blaszki liściowe osiągają rozmiar 1,2-1,5 metrów. Barszcz Sosnowskiego posiada liście odziomkowe słabiej podzielone o bardziej tępych odcinkach niż w przypadku barszczu olbrzymiego.
Barszcz Sosnowskiego i barszcz olbrzymi wykształcają po kilka - kilkanaście kwiatostanów. Ogromne wielkopromieniowe baldachy (największy na osi pędu głównego 30-75 cm i kilkadziesiąt mniejszych), złożone są na ogół z kilkudziesięciu baldaszków i wyglądem przypominają wielki parasol. Białe kwiaty wydzielają charakterystyczny zapach kumaryny.
Kaukaskie barszcze wytwarzają owoce postaci rozłupni. Rozpadają się one w chwili dojrzenia na dwie płaskie rozłupki w kolorze oliwkowym.
Źródło: Straż Miejska Rybnik

4

Komentarze

  • alone Szajs.. 25 czerwca 2016 22:57Polski " naukowiec" = niemiecki listonosz..Tak godali nasze Opy i to je recht.
  • Karol Barszcz. 25 czerwca 2016 14:54Dziwy,przecież polscy naukowcy udowodnili że jest to(barszcz Sosnowskiego) ulubiona roślina zwierząt hodowlanych w Polsce, a kryl narodową potrawą od wieków.Nagród pieniężnych i tytułów naukowych nie zwrócono.Cuda nad cudami.
  • Czytelnik Uwaga na barszcz!! 23 czerwca 2016 13:32Tak, moje dwie córki poparzyły się barszczem Sosnowskiego!! Miało to miejsce w lesie pomiędzy Przegędzą a Paruszowcem - obok leśniczówki - w miejscu gdzie zorganizowany jest "przystanek dla rowerzystów" - miejsce na ognisko, ławeczki. Muszę pojechać zlokalizować dokładnie to miejsce i zrobię oficjalnie zgłoszenie w SM. Rodzice uważajcie, bo oparzenia wyglądały nieciekawie a dziewczynki były na antybiotykach.
  • rybniczanka tytuł artykułu aż mnie przeraził BO! 22 czerwca 2016 14:11sugerował by że właśnie barszcz Sosnowskiego wykryto w tej czy tej okolicy -dzielnicy ! ufffff!!!

Dodaj komentarz