Praca nocą – jakie stawki, ile przerw

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Sikora-Nowakowska, specjalista z zakresu prawa pracy w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Katowicach.

 

Czy pracodawca ma obowiązek podwyższenia stawki za pracę w godzinach nocnych? Ile czasu powinna trwać przerwa obowiązująca między jedną a drugą zmianą? Mam też jeszcze jedno pytanie: jaka jest minimalna liczba przerw, jakie powinien mieć pracownik w ciągu ośmiu godzin pracy w przypadku wykonywania pracy fizycznej.

 

 

Kodeks pracy nakłada na pracodawcę obowiązek wypłaty wynagrodzenia za pracę w porze nocnej. Zgodnie z art. art. 151(9) § 1 Kodeksu pracy osobie wykonującej pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20 procent stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia. Jednocześnie trzeba podkreślić, że porę nocną ustala pracodawca i obejmuje ona osiem godzin między godzinami 21 a 7. Trzeba przy tym pamiętać, że dodatek taki obowiązkowo przysługuje wyłącznie osobom zatrudnionym wyłącznie na podstawie umowy o pracę.

Przepisy kodeksu pracy nie różnicują pracy na fizyczną i umysłową. Przewidują natomiast, że jeśli praca jest świadczona przez co najmniej sześć godzin, pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do czasu pracy. Dodatkowo pracodawca ma obowiązek zapewnienia każdemu pracownikowi, co do zasady, 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego oraz 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego, przy czym tydzień liczymy nie od poniedziałku, lecz od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego – zazwyczaj jest to pierwszy dzień miesiąca.

Co ważne, jeśli jesteśmy zobowiązani do pełnienia dyżuru pod telefonem w domu – to czas takiego dyżuru nie może naruszać naszego prawa do odpoczynku. Ponadto, poza weekendowym systemem czasu pracy, pracodawca powinien zapewnić pracownikowi raz na cztery tygodnie niedzielę wolną od pracy.

 

Masz pytania do PIP? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz