Listowna dyscyplinarka

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Sikora-Nowakowska, specjalista z zakresu prawa praca w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Katowicach.

 

W dniu 20 maja wychodząc z zakładu pracy, zostałem zatrzymany przez ochronę. Poddano mnie badaniu alkomatem. Alkomat wykazał, że mam alkohol w wydychanym powietrzu. Po spisaniu notatki służbowej udałem się do domu. Następnego dnia źle się poczułem i od tej pory, czyli od 21 maja, przebywam na zwolnieniu lekarskim. 25 maja listem poleconym otrzymałem dyscyplinarkę. Czy mogłem ją otrzymać będąc na L4, czy powinienem odmówić jej przyjęcia?

 

Zgodnie z art. 41 kodeksu pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Zwrócić należy uwagę, że powyższy przepis zabrania wypowiadania umowy o pracę, natomiast nie zabrania rozwiązywania jej w trybie natychmiastowym. Tym samym jeśli otrzymał pan tzw. dyscyplinarkę w opisanych okolicznościach, przebywając na zwolnieniu lekarskim, cytowany przepis nie został naruszony. Odnosząc się do odmowy przyjęcia pisma od pracodawcy, zwracam uwagę, że takie działanie byłoby pozbawione sensu. W orzecznictwie Sądu Najwyższego przyjmuje się bowiem, że jeśli pracownik odmawia przyjęcia skierowanego do niego pisma, wypowiedzenie takie uznaje się za doręczone z chwilą, kiedy usiłowano mu je wręczyć.

 

Masz pytanie do PIP? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz