Podwyższamy emeryturę cz. 6

 

Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa oddziału ZUS w Rybniku, podpowiada kolejne sposoby na podwyższenie emerytury wyliczonej wedle nowych zasad.

 

Sposób trzeci – poszukaj brakujących dokumentów

Składki odprowadzane na emeryturę począwszy od stycznia 1999 r. są zapisane na naszych indywidualnych kontach w ZUS. Ale na wysokość emerytury wyliczonej według nowych zasad wpływ ma również kapitał początkowy, czyli składki odtworzone za okres do końca 1998 r. Wtedy tylko małe zakłady rozliczały składki za konkretnych pracowników. Pozostali pracodawcy płacili składkę globalną za wszystkich zatrudnionych. Te odtworzone składki opłacone do końca 1998 r. to właśnie kapitał początkowy.

Warto sprawdzić, czy nie mamy w domu dokumentów, których nie dostarczyliśmy razem z wnioskiem o ustalenie kapitału. A może warto poszukać w archiwach? Informacje na temat tego, kto przechowuje archiwa i w ogóle dokumentacje zlikwidowanych lub przekształconych zakładów pracy, można znaleźć m. in. na stronach internetowych: www.zus.pl; www.archiwa.gov.pl, ewidencja.archiwa.gov.pl/miejsca.php. Dokumentacja, która może mieć tu wpływ, to np. świadectwa pracy, legitymacja ubezpieczeniowa, zaświadczenie o ukończeniu studiów, a także dokumentacja płacowa, np. druk Rp-7 wystawiony przez pracodawcę lub jego następcę prawnego, kopie list płac, zaświadczenia wydane przez archiwa lub inne placówki przechowujące dokumentację płacową.

Sposób czwarty – wychowywałaś dzieci? Przelicz

1 maja 2015 r. weszła w życie nowelizacja ustawy emerytalnej. Pozwala ona przy ustalaniu kapitału początkowego okresy opieki nad dzieckiem (czyli urlop wychowawczy oraz bezpłatny na wychowanie dzieci) traktować jak okres składkowy, więc są one uwzględniane korzystniej niż dotychczas – po 1,3 procent podstawy wymiaru kapitału początkowego za każdy rok, a nie jak dotychczas po 0,7 procent. Zatem jeśli masz już wyliczoną emeryturę, a wychowywałaś dzieci, musisz złożyć wniosek o jej przeliczenie z uwzględnieniem nowych przepisów.

Sposób piąty – studiowałeś/aś? Przelicz

Według starych przepisów, gdy obliczano wysokość kapitału początkowego, to osobom po studiach (odbytych przed 1999 rokiem) czasem nie zaliczano całego ich okresu, a jedynie część. Studia są bowiem okresem nieskładkowym. Ten zaś uwzględniano tylko w wysokości 1/3 stażu pracy, czyli okresów składkowych przypadających przed 1 stycznia 1999 r. A zatem jeżeli ktoś do tej daty pracował tylko dziewięć lat, to chociaż studia były pięcioletnie, zaliczono mu trzy lata. Wprowadzone 1 maja 2015 r. zmiany powodują, że kapitał początkowy, a zatem i emeryturę, można na nowo wyliczyć z uwzględnieniem całego okresu studiów. Nowy przepis mówi bowiem, że lata nauki na wyższej uczelni uwzględnia się w całości w stażu pracy, gdy w chwili składania wniosku o emeryturę nie przekraczają one 1/3 wszystkich okresów składkowych. Jeśli zatem masz już wyliczoną emeryturę, a nowy przepis cię dotyczy, jak najprędzej złóż w ZUS wniosek o jej przeliczenie.

 

PS Wkrótce omówimy kolejne sposoby podwyższenia emerytury wyliczonej wedle nowych zasad.

Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz