Urlop w zadaniowym systemie pracy

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Sikora-Nowakowska, specjalista z zakresu prawa pracy w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Katowicach.

 

Pracownik pracuje w zadaniowym systemie czasu pracy, sam sobie organizuje pracę, w niepełnym wymiarze czasu pracy. Nie prowadzimy dla niego ewidencji czasu pracy. W jaki sposób udzielać należy mu urlopu wypoczynkowego?

 

W omawianej sytuacji zastosowanie znajdzie art. 1542 § 1 Kodeksu pracy zgodnie, z którym urlopu udziela się w dni, będącą dla pracownika dniami roboczymi, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu.

Powołany przepis należy stosować w związku z art. 149 § 1 Kodeksu pracy, zgodnie z którym w stosunku do pracowników objętych zadaniowym czasem pracy nie ewidencjonuje się godzin pracy. Podkreślenia wymaga fakt, że pracodawca nie został zwolniony w nim z obowiązku ewidencjonowania czasu pracy jako takiego, czyli nadal musi on ujawniać: urlopy (np. wypoczynkowe, wychowawcze, macierzyńskie), zwolnienia od pracy oraz inne usprawiedliwione i nieusprawiedliwione nieobecności w pracy.

Aby wykonać powołany obowiązek prowadzenia ewidencji czasu pracy dla osoby zatrudnionej w zadaniowym czasie pracy, należy ustalić z pracownikiem, które dni są dla niego dniami pracy. Ponieważ w opisywanym w zapytaniu stanie faktycznym pracownik zatrudniony jest w tzw. niepełnym wymiarze godzin, należy ustalić, czy obowiązany jest on do świadczenia pracy codziennie (w dobowym wymiarze niższym niż osiem godzin) czy też świadczy on pracę w niektóre tylko dni w tygodniu.

W ustaleniu takiego grafika pracy pomocny będzie art. 140 Kodeksu pracy, zgodnie z którym pracodawca, po porozumieniu z pracownikiem, ustala czas niezbędny do wykonania powierzonych zadań, uwzględniając wymiar czasu pracy wynikający z norm określonych w art. 129 (czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym).

W przypadku pracownika zatrudnionego na 0,5 etatu miesięczny wymiar czasu pracy należy więc ustalać z uwzględnieniem dni, które w danym miesiącu są tzw. dniami pracującymi. Przykładowo w czerwcu 2016 r. pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy przepracuje 22 dni po 8 godzin każdy, czyli 176 godzin. Pracownik zatrudniony na 0,5 etatu, przepracuje 88 godzin, a pracodawca ustali, które dni będą dla danego pracownika dniami pracującymi (uwzględniając liczbę godzin obowiązującą go w danym miesiącu).

Zgodnie z uwagami zamieszczonymi na początku niniejszej odpowiedzi – urlopu wypoczynkowego pracodawca udziela na te dni, które są dla pracownika dniami pracy oraz zamieszcza odpowiednią adnotację o tym fakcie w ewidencji czasu pracy.

 

Masz pytania do PIP? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz